Պետք է արժանին մատուցել հայ արտադրողի կողքին միշտ կանգնած մարդկանց
Աբել Մկրտչյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրում է.
Գյուղատնտեսական տարին, կարելի է ասել, արդեն բացվել է: Գաղտնիք չէ, որ այն իր հետ բերում է նաև բազմաթիվ չլուծված խնդիրներ, սակայն գրառումս այսօր այդ մասին չէ:
Հայաստանի արտաքին դեմքը հանդիսացող, արտաքին իմիջի մի կարևոր մաս հադիսացող գինեգործությունը, որը մեզանում խորը արմատներ ունի, պետական մակարդակով հռչակվել է գյուղատնտեսության գերակա ճյուղ:
Այսօր առավոտից կոնկրետ լուրեր են շրջանառվում, թե, ով հրաշք, Երևանի «Արարատ» գործարանը խաղողն այս տարի 150 դրամով կմթերի: Շատ լավ, լավ նորություն է, հիմա ցանկանում եմ հասկանալ, թե ինչու՞մն է հրամցվող լուրի աննախադեպությունը: Մի բան էլ եղելութունը ուռճացնելու համար նշվում է, որ 29,000 տոննա խաղող կմթերեն՝ նախորդ տարվա համեմատ 2000 տոննա ավել:
Մի փոքր էքսկուրս եթե կատարենք, ապա կտեսնենք, որ Երևանի` Գագիկ Ծառուկյանին պատկանող «Նոյ կոնյակի-գինու օղու-կոմբինատը», դեռևս անցած տարի է 150 դրամով մթերել գյուղացիների խաղողը: Ի դեպ, այս գործարանը գյուղացիների շրջանում ամենավստահելի գործընկերն է, որովհետև բոլորի հետ կան կնքված հստակ պայմանագրեր, և մթերվող խաղողի քանակի վրա սահմանափակում չի դրվում: Գյուղացու ամբողջ բերքն է մթերվում:
Ուզում եմ անպայման հիշեցնել նաև Հայաստանի համար անչափ դժվար այն տարին, երբ ռուբլու արժեզրկման հետևանքով Հայաստանի ոչ մի գործարան խաղող չէր մթերում, որովհետև պահանջարկ չկար, Նոյ գործարանը այդ տարի մոտ 45.000 տոննա խաղող մթերեց՝ գյուղացու վիզը ծուռ չթողելով:
Էս ֆոնին հրամցվող լուրը կորցնում է իր իմաստը, որովհետև, ինչպես արդեն նշեցի, դեռևս անցած տարի «Նոյ» գործարանը արդեն 150-ով է մթերել խաղողը, և 2-րդ՝ Երևանի «Արարատ» գործարանն ուղղակի փորձել է փրկել ինքն իրեն, քանզի այդ ո՞ր գյուղացին նրան 120 կամ 130 դրամով խաղող կվաճառեր, եթե Գագիկ Ծառուկյանը 150-ով է մթերում գյուղացու արդար աշխատանքի արդյունքը:
Իրերը կոչենք իրենց անուններով, և չմոռանանք շնորհակալ լինել հայ արտադրողի կողքին միշտ կանգնած մարդկանց: