Կեղտոտ խաղ, որի մեջ ներքաշվել է մահացած երիտասադի քույրը...
Աննա Իսկանդարյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրում է.
Երեկվանից տարբեր լրատվականների ու ֆեյք օգտատերերի կողմից մի ֆեյսբուքյան գրառում է տարածվում համացանցում, ովքեր փորձում էին Աբովյան քաղաքում տեղի ունեցած դեպքերից տուժած երիտասարդի քրոջ բաց նամակին արհեստական հնչեղություն ապահովել: Նախ.
Հարգարժան Նարե Մանուկյան, սկզբում խորին ցավակցությունս եմ հայտնում, և անխոս, կցանկանայի, որ այս զարհուրելի միջադեպը հետայսու որևէ մեկի հետ չպատահեր, բայց այդուհանդերձ, պետք է անդրադառնանք նաև բուն թեմային: Ուրեմն, խոսքը վերաբերվում է Շշի Մելոյին պատկանող՝ «Պարտեզ» ռեստորանային համալիրում տեղի ունեցած չարաբաստիկ միջադեպին, որի ժամանակ եղան զոհեր: Նարեն, ով զոհերից մեկի ազգականներ էր, ընկնելով ոմանց ազդեցության տակ, իր ֆեյսբուքյան էջում զրպարտիչ գրառում էր կատարել, որն անգամ անզեն աչքով էլ երևում էր, որ հրահանգավորված է եղել: Այսինքն ընդհանուր առմամբ աղջիկն անգամ գաղափար չի ունեցել, թե ինչ է գրում կամ ինչ նպատակի համար: Դե, հասկանում ենք վշտի մեջ գտնվելու պահին, նրան սխալ ուղորդում են տվել, աղջիկն էլ չհասկանալով խայծը կուլ է տվել: Ամեն դեպքում, այս գրառումը իրականության հետ ոչ մի ընդհանրություն չունի, այն ամենայն հավանականությամբ որևէ մեկի կեղտոտ խաղն է,որը թերևս, նպատակաուղղված է եղել հանրությանը, լրատվամիջոցներին լայն թափով ներգրավել այդ գործընթացին, որի մեջ, ցավոք սրտի, գերակատարումը կեղծ ու սուտ լուրերին ու տպավորությունների առաջացմանն էր տրված: Գրառումից պարզ երևում էր, որ այս աղջնակը իրականության մասին պատկերացում չունի, և սա միանշանակ կփաստեն Աբովյան քաղաքի բնակիչները, կամ նույնիսկ նրանք, ովքեր գոնե մեկ անգամ որևէ կերպ առնչություն են ունեցել «շշի Մելոյի» կլանի ներկայացուցիչների հետ:
Հիմա, եկեք իրողությունները դասավորենք ըստ հերթականության, իսկ իրերն իրենց անուներով կոչենք, կստանանք հետևալ պատկերը.
Թեպետ սկզբի համար առանձնացնենք, և կարևորենք այն միտքը, որ մաքսիմալ զինված են եղել հենց «շշի Մելոյի» բարեկամները, և հենց նրանց կողմից է հրահրվել վերոհիշյալ միջադեպը: