Փորձառու քաղաքագետը պետք է լավ իմանա միջազգային հարաբերություններում ԲՀԿ-ի ունեցած դիրքորոշումը
Մինաս Խանջյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրում է.
Այսօր քաղաքագետ Արմեն Բադայլանը, ով որպես մասնագետ, տարիներ շարունակ թրծվել է ՀՀ քաղաքական դաշտում, շատ լավ գիտի բոլոր կուսակցությունների անցած ուղին ու ենթադրվում է, որ պետք է հստակ պատկերացում ունենա նրանց արտաքին քաղաքական դիրքորոշման մասին, լրատվականներից մեկի հետ ունեցած զրույցի ժամանակ խոսել է ՀՀ քաղաքական ուժերի արժեհամակարգի ու դավանանքի մասին ՝ առանձնացնելով արևմտամետներին ու ռուսամետներին։
Գալով ՀՀ Ազգային ժողովում իր ներկայացվածությամբ երկրորդ քաղաքական ուժին՝ «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությանը՝ ինչ-որ անհասկանալի բնորոշումներ է արել, ինչը Արման Բադալյանի նման հմուտ քաղաքագետի համար մի տեսակ տարակուսելի է։
Գուցե սա անփորձ ու երիտասարդ մի քաղաքագետ ասեր, ինչ-որ տեղ լիներ ըմբռնելի, սակայն ով-ով, բայց Արմեն Բադալյանը լավ պետք է իմանար, որ «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը տարիներով սերտ կապեր ստեղծելով տարբեր պետությունների՝ քաղաքական ուժերի հետ, այնուամենայնիվ ընդգծված համագործակցական ուղի է անցել ռուսաստանյան քաղաքական կուսակցությունների հետ։ Վերջին ամենից թարմ օրինակը, որ կարելի է բերել հենց Ռուսաստանի իշխող «Եդինոյա Ռոսիա» կուսակցության այցելությունն էր Հայաստան՝ Պետդումայում այս խմբակցության ղեկավար Սերգեյ Նեվերովի գլխավորությամբ։ Այստեղ այն էր հատկանշականը, որ ԲՀԿ-ն ու «Եդինոյա Ռոսիան» իրենց համագործակցության 10 տարին էին ամփոփում՝ շեշտելով համատեղ ձեռքբերումները և իրականացված ծրագրերը։ Եթե Արմեն Բադալյանը խորապես վերլուծեր այս ամենը, ապա նա չէր կարող էր չնկարել, տարիների ընթացքում իրականացված հսկայական աշխատանքը կոնկրետ «Եդինայա Ռոսիա» կուսակցության հետ, միջկուսակցական և երիտասարդական բազմաթիվ ծրագրերն ու միջոցառումները։
Հետևապես՝ սա բավականին հավասարակշռված ու հաստատուն փոխգործակցություն է և ԲՀԿ-ի մասին խոսելով՝ ցանկացած իրազեկ քաղաքագետ վստահաբար կարող է միջազգային հարաբերություններում ունեցած դիրքորոշման հարցում ընդգծել այն, ինչ զարմանալիորեն չի անում Արմեն Բադալյանը։
Իսկ թե ընդհանուր առմամբ որքանով է ճիշտ հայաստանյան քաղաքական ուժերին դասակարգելը արևմատմետների ու ռուսամետների, դա վերլուծաբաններին թողնենք, բայց մեկ բան պարզ է, որ նրանք առաջին հերթին պետք է լինեն ազգայնամետ ու հայամետ, մի բան, որը ԲՀԿ-ի ամենաբնորոշ դիմագծերից է։