Տնտեսական հեղափոխության գաղափարաբանությունը պետք է լինի՝ «արդիականացնել՝ պահպանելով բոլոր աշխատատեղերը»
Իննեսա Խաչատրյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրում է.
Հետաքրքրված լինելով հայկական քաղաքական դաշտով՝ փորձում եմ հետևել իրադարձություններին, այդ թվում նաև փորձագետների և քաղաքագետների մեկնաբանություններին:
Աչքովս ընկավ երեկ «Մուլտի Գրուպի» տարվա ամփոփիչ զեկույցը հանրությանը: Կոնկրետ առանձնացնեմ մեկ չափազանց կարևոր հանգամանք՝ «Արարատցեմենտը» ներդրումներ է կատարելու նորագույն տեխնոլոգիաներով գործարանն արդիականանացնելու մեջ՝ ընդ որում, ուշադրություն, պահպանելով բոլոր աշխատատեղերը:
Տարածված հաղորդագրության մեջ այն որակվել էր որպես Գագիկ Ծառուկյանի կողմից տնտեսական հեղափոխության մեջ առաջին քայլ: Հանուն արդարության պետք է փաստել, որ դա հենց այդպես է, որ կա: Այլ անվանմամբ իհարկե կարելի է բնութագրել այդ գործընթացը, սակայն այն չի լինի ամբողջական և չի արտացոլի երևույթի ողջ գաղափարաբանական կողմը:
Այս ֆոնին բավական անպատեհ էր հայրենական քաղաքագետներից մեկի՝ Ստյոպա Սաֆարյանի մեկնաբանությունը այս հարցին: Վերջինս բավական անլուրջ լեքսիկոնով պնդում է, թե սա սովորական կառավարում է: Կարծում եմ կարիք չկա նույնիսկ հիշեցնելու, որ սովորական կառավարման դեպքում աշխատակազմի կեսին կրճատում են՝ ելնելով նույն օպտիմալության սկզբունքից, հատկապես, երբ նորագույն տեխնոլոգիաներով պատրաստվում են ավտոմատացնել գործարանը:
Ասեմ, որ ի պատիվ «Մուլտի Գրուպի» պետք է նշել, որ այս տարվա ընթացքում պարզապես ահռելի աշխատանք է տարվել այս կոնցեռնի կողմից՝ միայն այս տարի 3 նոր գործարան է շահագործման հանձնել, իսկ մի քանիսի նախապատրաստական աշխատանքները ակտիվ փուլում են:
Եվ երբ մի սովորական քաղաքագետ սա անվանում է սովորական կառավարում՝ անտեսելով այդ նույն կառավարման հիմքում ընկած գաղափարաբանությունը՝ «արդիականացնել՝ պահպանելով բոլոր աշխատատեղերը», ապա հասկանում ես, որ մարդկային անշնորհակալությունը իր դրսևորմամբ մինչև անսահմանություն կարող է ձգվել: Սա նոր մոտեցում է, որը կոչված է օրինակ ծառայելու բոլոր ներդրողների համար, և այլ կերծ, քան տնտեսական հեղափոխություն, այն կոչել հնարավոր չէ: