Լրատվականների կողմից պալաչանման շառլատաններին «ռասկռուտկա» անելն անմտություն է
Գուրգեն Սահակյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրում է.
Վերջին աղմկահարույց քրեական գործի շրջանակներում, լրատվականներից մեկը կրկին պարզաբանում է վերցրել «Քինգ դելյուքս» և «Տրանս կոմֆորտ» ընկերության սեփականատեր Արթուր Հարությունյանից՝ Պալաչ մականվամբ: Այս թյուրիմացությունն այն աստիճան փոքրոգի է, որ փոխանակ բուն թեմային անդրադառնա ու իր քայլերը մեկնաբանի, կրկին անգամ հայտարարել է, որ իր խնդիրը Գագիկ Ծառուկյանի հետ է: Խնդիրը, որն իմիջայլոց բացարձակ զուրկ է տրամաբանությունից, կապված է նրա սնանկացման հետ: Բացառությամբ միայն Պալաչի խոսքերով, իր սնանկացման բուն պատճառը «Գագիկ Ծառուկյան» բարեգործական հիմնադրամի անվճար երթուղայիններն են: Իրականում Պալաչի պնդումները ոչ միայն անհեթեթ են, այլև ցանկացածին կարելի է ներկայացնել հակափաստարկ, որից ելնելով էլ նրա ողջ այս սադրանքը կստանա իր բացատրությունը: Սկսենք սկզբից.
Ի գիտություն բոլորի, նշենք, որ բարեգործական երթուղայինները շահագործվել են դեռ շատ ավելի վաղ, քան այս անքթածակ բիզնեսմենը կհիմներ իր ընկերություններն ու գործունեություն կծավալեր: Այսինքն ընդհանուր առմամբ բիզնես պլանը մշակելիս միանգամայն հաշվի է առնվել նաև այդ հանգամանքը, որը սակայն սնանկացման պատճառ հանդիսանալ չէր կարող, քանի որ այս պահին, ընկերությունը, որը ստանձնել է այդ երթուղու շահագործումը, աշխատում է շահույթով և նույն բարեգործական երթուղայիններին զուգահեռ: Այսինքն Պալաչի այդ պնդումները ակնհայտորեն իրականությանը չեն համապատասխանում, դա ուղղակի «մասկիրովկա» էր՝ կանխամտածված սնանկացման գնալու համար: Այս անողնաշարը, երբ իր իսկ սխալ բիզնես գործունեության արդյունքում օրեցօր մոտենում էր սնանկացման եզրին, նախազգուշավել էր այդ ժամանակվա տնօրեից, որ այսպես չի կարելի, հարկավոր է բանկերի նկատմամբ վարկային պարտականությունները պատշաճ կատարել, հակառակ պարագայում սնանկացումն անխուսափելի է լինելու: Բնականաբար Պալաչն ականջալուր չի լինում այդ հորդորին և շարոնակում է ինքնասնանկացման գործընթացը: Արդյունքում, երբ նա կորցրեց ամեն ինչ, ձեռնամուխ եղավ Հանրապետության տարածքը լքելուն: Այդպես էլ եղավ, բայց մինչև այդ աձամբ Գագիկ Ծառուկյանը նրան է փոխանցում 200.000ԱՄՆ դոլար, որպեսզի որոշ չափով Պալաչը կարողանա իր հարցերը կարգավորի: Այս սրիկան, փոխանակ գոնե հայրական տունը գրավից հաներ, որպեսզի ծնողնեը չմնային բախտի քմահաճույքին՝ դրդում, ուղղակի թռնում է երկրից: Ծառուկյանն այս դեպքում էլ է մեծահոգություն դրսևորում և բանկից հետ գնելով Պալաչի հայրական տունը, ավտոլվացման կետն ու բենզալցակայանը, վերադարձնում է այն նրա ծնողներին:
Պալաչի սնանկացումից հետո, Առեքսիմբանկն ու Պրոմեթեյ բանկը, որտեղ այս ամեոբան գրավադրել էր ողջ գույքն ու ունեցվածքը, ինչպես իր այնպես էլ հարազատների, այն մի քանի անգամ առաջարկում է արտոնյալ պայմաններով «Մուլտի ավտոտրանս» ընկերությանը և քանի որ կար խնդիր՝ պատշաճ կերպով կազմակերպել ուղևորափոխադրումներ, ի վերջո կողմերը համաձայնության են գալիս: Ու հիմա, երբ այս ստահակը գտնվում է արտասահմանում, այնտեղից կրկին շարունակում է զրպարտել Ծառուկյանին և հերյուրանքներ է տարածում նրա հասցեին: Նշենք սակայն, որ քննչական կոմիտեն, ամենայն ուշադրությամբ զննում է ողջ այս պրոցեսը և կասկած անգամ չունենք, որ վերջիվերջո Պալաչի նման բանսարկու և զրպարտիչ կերպարները, կստանան արժանի պատիժ:
Իմիջայլոց այս լպրծունի վերջին սրիկայությունը եղել է այն, որ նա կրկին անգամ գրավադրել է այն հայրական տունը, որը ժամանակին Ծառուկյանը գնել էր բանկից և վեադարձրել նրա ծնողներին: Ուզում ենք հասկանալ այս պադոշն ինչպես է պատկերացնում վերդառնալ հայրենիք և նայել հարազատների աչքերին կամ սեփական երեխաների, երբ ողջ ճշմարտությունը ջրի երես է դուրս գալիս արդեն:
Արդար կլինի, որպեսզի այս անգամ Պալաչի ներողություններն ու աղաչանքները Ծառուկյանին ուղղված, մնան անպատասխան և այս չկայացած կերպարը ստանա իր արժանի պատիժը: