Ներկայիս իշխանությունների քաղաքական կամքը հնարավորություն տվեց անցկացնել ժողովրդավարական ընտրություններ. ԵԽԽՎ դիտորդական խումբ
Եվրոպայի խորհրդի Խորհրդարանական վեհաժողովի դիտորդական պատվիրակության ղեկավար Ալեքսանդր Պաչիերը գտնում է, որ 2018 թվականի խաղաղ, Թավշյա հեղափոխությունը, ներկայիս իշխանությունների քաղաքական կամքի հետ մեկտեղ, հնարավորություն տվեց անցկացնել ժողովրդավարական ընտրություններ: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ Պաչիերը նշեց, որ ԵԽԽՎ-ն դիտարկել է Հայաստանում յուրաքանչյուր ընտրություն սկսած 1995 թվականից:
«Չնայած բարդ ընտրական համակարգին և սոցիալական լրատվամիջոցների միջոցով միջամտություններին, չկարգավորված ընտրակարգին և այլ երևույթներին, Հայաստանում ընտրությունները հաջող են անցել:  Իհարկե, Հայաստանի ընտրված ներկայացուցիչների գործն է սկսել բարեփոխումներ` ամրապնդելու երկրում ժողովրդավարական գործընթացը»,- ասաց Պաչիերը:
Նրա խոսքով` ԵԽԽՎ-ն և Վենետիկի հանձնաժողովը հույս ունեն շարունակել իրենց սերտ համագործակցությունը Հայաստանի հետ, իսկ ընտրությունների վերաբերյալ վերջնական հաշվետվությունը կներկայացվի Ստրասբուրգում հունվարի նստաշրջանի ժամանակ:
Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նախնական տվյալներով՝ կուսակցությունների ու կուսակցությունների դաշինքների միջև ընտրողների քվեները բաշխվել են հետևյալ կերպ.
Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունը ստացել է 4,7 տոկոս կամ 59068 ձայն, «Քաղաքացու որոշում» սոցիալ դեմոկրատական կուսակցությունը` 0,68 տոկոս կամ 8533 ձայն, այ հեղափոխական դաշնակցությունը` 3,89 տոկոս կամ 48822 ձայն, «Իմ քայլը» դաշինքը` 70,44 տոկոս կամ 884849 ձայն, «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցությունը` 6,37 տոկոս կամ 80049 ձայն, «Քրիստոնեա-ժողովրդական վերածնունդ» կուսակցությունը` 0,51 տոկոս կամ 6460 ձայն, «Ազգային առաջընթաց» կուսակցությունը` 0,33 տոկոս կամ 4122 ձայն, «Մենք» դաշինքը` 2 տոկոս կամ 25174 ձայն, «Օրինաց երկիր» կուսակցությունը` 0,99 տոկոս կամ 12390 ձայն, «Սասնա ծռեր» համահայկական կուսակցությունը` 1,82 տոկոս կամ 22868 ձայն, «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը` 8,27 տոկոս կամ 103837 ձայն: