Ստոր լրատվականի իրական «փորացավը»
Փաստորեն քարոզարշավ կա ոչ միայն քաղաքականության մեջ, այլև մեդիա դաշտում։ Քարողարշավի այս երկու տեսակները իրար հետ ոչ մի ընդհանուր գիծ չունեն։ Քաղաքականության մեջ քարոզարշավը կազմակերպվում է երկրի բնակչությանը՝ քաղաքական պրոցեսների, ծրագրերի մասին իրազեկելու համար, իսկ այ մեդիա դաշտում այն կիրառվում է տվյալ լրատվականի «աչքի փուշը» դարձած քաղաքական ուժին վարքաբեկելու համար։
Այսպիսի ստոր արշավ է նկատվում mamul.am լրատվականի կողմից, ու այն ուղղված է ԲՀԿ-ի ու Գագիկ Ծառուկյանի դեմ։
Ըստ լրատվականի, վերջերս, Գագիկ Ծառուկյանի նախաձեռնությամբ բացված մայնինդ ֆերմայի ապագան մշուշոտ է, քանզի բիթքոինի գինը անկում է ապրել։ Այս լրատվականը, որ բամբասանքների վրա հիմնվելով, այս ու այն կողմից հայթհայթած վերլուծություններ է գտել, ու դա ուզում է հանրությանը, որպես ճշմարտություն ներկայացնել, ոչ այլ ինչ է, եթե ոչ տկարամտություն։ Յուրաքանչյուր գիտակից մարդ հասկանում է, որ եթե այս ոլորտը նախապես ուսունմասիրության չենթարկվեր, Ծառուկյանը այդտեղ ներդրում չէր անի, ու հիմարություն է կարծելը, որ ոչ լուրջ վերլուծոււթյան արդյունքների վրա հիմնվելով կբացվեր նման խոշոր մայնինգ ֆերմա։
Ընթերցողին թյուրիմացության մեջ են գցում «վերլուծության» հատկապես վերջին տողերը, որտեղ նշվում է, որ Ծառուկյանը մեղադրելլ է աշխատակիցներին, ասելով որ այն միջոցները որոնք ներդրել է ֆերմայի մեջ, դրանցով կարող էր ձեռք բերել մեդիա ռեսուրսներ՝ նախընտրական քարոզարշավին մասնակցելու համար։
Ահա այս տողերն էլ բացահայտում են ստոր լրատվականի իրական «փորացավը»։ Մանրամասնեմ՝ դեկտեմբերի երկուսին, ԲՀԿ-ն, իր քարոզարշավի հերթական օրը այցելեց Արմավիրի մարզ, որտեղ բնակիչները մեծ խանդավառությամբ, երգ ու պարով դիմավորեցին Գագիկ Ծառուկյանին։ Բազմամարդ քարոզարշավը անցավ ջերմ մթնոլորտում։
Նախանձը կրծեց mamul.am-ին, ու չմնաց էլ ոչինչ Ծառուկյանի ներդրումները վարկաբեկելու համար։ Բնականաբար թերություններ փնտրող լրատվականը՝ չգտնելով ոչինչ, պետք է դիմեր նման ստոր մեթոդի։ Սակայն Գագիկ Ծառուկյանի ունեցած ներդրումը՝ ի դեմս մայնինգ ֆերմայի, ստվերելն անհնար է, այն դեռ զարգացում կապրի, ու բոլորը՝ այդ թվում և լրատվականը, դրա ականատեսը կլինեն։ Հանրությունը նշված լրատվականից սպասում է նման փուչ հոդվածների, mamul.am-ը արդեն կանխատեսելի է դարձել։