Հնագետ, զորավար և Հայրենիքի անձնվեր զավակ. Մոնթե Մելքոնյանը նոյեմբերի 25-ին կդառնար 61 տարեկան
Հայաստանի Հանրապետության ազգային հերոս, Արցախի հերոս, «Ոսկե արծիվ» շքանշանի ասպետ Մոնթե Մելքոնյանը (Ավո) նոյեմբերի 25-ին կդառնար 61 տարեկան։
Որպես գիտնականի՝ նրան արժևորել է, մասնավորապես, պատմական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր, Հայաստանի ԳԱԱ թղթակից անդամ, գիտության վաստակավոր գործիչ Նիկոլայ Հովհաննիսյանը՝ ներկայացնելով, թե ինչպես է Երևանում հրատարակվել Մոնթե Մելքոնյանի դիպլոմային գիտական աշխատությունը, որը նա պաշտպանել է ԱՄՆ-ի Բերկլիի հեղինակավոր համալսարանում` որպես «Ասիայի հնագիտությունը և պատմությունը» մասնագիտությամբ մագիստրոսական թեզ: Մինչ այդ Մոնթեն Բերկլիի համալսարանում բակալավրի 4-ամյա դասընթացն ավարտել էր 2,5 տարում: «Հարկ է նշելոր Մոնթե Մելքոնյանն իր էությամբստեղծված էր գիտությամբ զբաղվելու համարԳալով Հայաստաննա մեծ հետաքրքրություն էրցուցաբերել Հայաստանի գիտական կենտրոններիհատկապեսՀայաստանի գիտություններիակադեմիայի Արևելագիտության ինստիտուտի նկատմամբՆա մեկ ամիս շարունակ այցելում էրինստիտուտշփվում աշխատողների հետմասնակցում գիտական բանավեճերինՆա շատ էրուրախացելերբ իմացել էրոր ինստիտուտում գործում է Արաբական երկրների բաժինԱյնժամանակ ես ոչ միայն այդ ինստիտուտի փոխտնօրենն էիայլև նշված բաժնի վարիչըԵվ մենքհաճախ էինք զրուցում այն կարևոր դերի մասինորն արաբները ունեցել էին Օսմանյանկայսրությունում Մեծ Եղեռնի ընթացքում բռնի տեղահանման ենթարկված հայերին փրկելուգործումՆա շեշտում էրոր եթե չլինեին արաբները և նրանց օգնությունըապա չէր լինիժամանակակից Հայոց սփյուռքըՆա նույնիսկ ցանկանում էր հեռանկարային պլան կազմելարաբական հետազոտությունների զարգացման համարՍակայն չհասցրեցՍկսվեց Ղարաբաղիպատերազմըև նա գրիչը փոխարինեց սրով»,- նշել է Նիկոլայ Հովհաննիսյանը։
«Ժառանգություն» կուսակցության նախագահ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը Մոնթե Մելքոնյանի մահվան 20-ամյակին նշել էր, որ նրանք առաջին անդամ հանդիպել են Կալիֆորնիայի պետական համալսարանի հայ ուսանողների միության առաջին հավաքի ժամանակ և հիշել իրենց վերջին հանդիպումը. «Նա մարտական էր տրամադրված եւինչպես միշտհավատում էր հայ ժողովրդիհաղթանակինՄոնթեն հայ զինվոր էրհայ մարդ եւ Հայաստանի հերոսՇարքային զինվորն ուհերոսը միաձուլվել էին մեկ մարդու մեջ»,- ասել էր նա՝ ընդգծելով, որ Մոնթեն առաջնորդվում էր «առանց Հայաստանի Հանրապետություն Արցախ չկա», եւ «առանց Արցախ չկա Հայաստանի Հանրապետություն» գաղափարախոսությամբ: «Հենց այդ գաղափարախոսությանն ու իրհայրենիքին էլ նա տվեց իր կյանքը»,- նշել էր Հովհաննիսյանը:
Մոնթե Մելքոնյանը ծնվել է 1957 թվականի նոյեմբերի 25-ին ԱՄՆ-ում, եղեռնի ճիրաններից փրկված և Կալիֆորնիայի Վայսելիա քաղաքում հանգրվանած հայի ընտանիքում։ Իր ողջ գիտակից կյանքում նա պայքարել է հայերի իրավունքների, Հայոց ցեղասպանության ճանաչման և մեր հայրենիքի վերատիրման համար։ Հնագիտության պրոֆեսոր էր և տիրապետւմ էր 8 լեզվի։
1991 թվականի սկզբին հիմնել է Հայրենասիրական ջոկատը։ 1992 թվականից Արցախի Մարտունու պաշտպանական շրջանի հրամանատար էր։ Զոհվել է 1993 թվականին  հունիսի 12-ին Աղդամի շրջանի Մարզիլի գյուղում։
Մոնթե Մելքոնյանի հիշատակին նվիրվել են բազմաթիվ երգեր, նրա կերպարն արտացոլվել է գեղարվեստական գրքերում և գիտական աշխատություններում, նրա անունով է կոչվում ՀՀ զինված ուժերի ռազմական ուսումնարաններից մեկը, փողոցներ Հայաստանում և Արցախում։