«Ստի ոտքը կարճ է»․ չառաջադրվելու որոշումն իրականում Իշխան Զաքարյանինը չէ
Երկրում հաստատված նոր իրավիճակում քաղաքականության մեջ գերակշռող հին տենդենցներն այլևս ակտուալ չեն։ Ու հիմա վստահաբար կարող ենք ասել, որ կոճակ սեղմող պատգամավորների «մոդան» անցել է։ Նրանք պետք է մնան անցած սեզոնում։
Դեկտեմբերի 9-ի արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների ցուցակում չհայտնվելը, որոշ պատգամավորների ցայկնոտի մեջ է գցել, ու դրա վառ ներկայացուցիչը Իշխան Զաքարյանն է։ Այս պատգամավորը, ով, իր պասիվ դերից դուրս գալով, ժամանակ առ ժամանակ ներկայանում էր ԱԺ նիստերին, կոճակը մեկ կամ մի քանի անգամ սեղմելու համար, հիմա հայտարարում է, որ ինքը չի ցանկացել մասնակցել դեկտեմբերի 9-ի ընտրություններին։ Սաակայն երբ պատգամավորը ստում է, արդարացի կլինի, որ հասարակությունը իրազեկվի դրա մասին ու նաև իմանա բուն իրականությունը։ Բանն այն է, որ ռեբրենդինգի շրջանակներում, այս պատգամավորը այլևս չի «տեղավորվում» կուսակցության ֆորմատի մեջ։ Նոր ձևավորվող խորհրդարանում այլևս պետք են մարդիկ, ովքեր ձեռնամուխ են լինելու նոր օրենքների մշակմանն ու դրանց ի կատար ածմանը, իսկ կոճակ սեղմողի թափուր աշխատատեղ այլևս չկա, ու չի էլ կարող լինել։
ԲՀԿ-ն ներկայանալու է նոր կազմով, երիտասարդ ու երկրի ապագայով մտահոգ պատգամավորներով, ովքեր իսկապես մասնակցելու են երկրի զարգացմանն ուղղված բոլոր պրոցեսներին։
Իշխան Զաքարյանի ստի «ոտքը կարճ» էր, նա լիովին բացահայտված էր դեռ ամիսներ առաջ, նրա քաղաքական ուղին թերևս այսքանով ավարտվում է։