Ինչպես տեղեկացրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը «Փարիզի խաղաղության համաժողովի» շրջանակում  հանդես է եկել ելույթով, որում, մասնավորապես, նշել է.
«Պետությունների և կառավարությունների հարգարժան ղեկավարներ
Մենք այստեղ ենք հավաքվելնշելու Առաջին համաշխարհային պատերազմի ավարտի 100-ամյակըՍա բացառիկ նշանակություն ունեցող միջոցառում էոր կոչված է ոգեկոչելու մերհավաքական հիշողությունը և արտահայտելու խաղաղության մեր ընդհանուր ուղերձը:
Այսօր մենքորպես այդ պատերազմի մասնակից ազգերի առաջնորդներառաջին հերթին պետք էխոսենք Առաջին համաշխարհային պատերազմի դասերի մասին:
Երբ մի պետություն պատերազմ է մղում կամ փորձում է իր խնդիրները լուծել ռազմականճանապարհով, ուրեմն նա հավատում է իր ուժերին և հաղթանակինԱյդուհանդերձԱռաջինհամաշխարհային պատերազմը համամոլորակային ողբերգություն էր դրանում ներգրավված բոլոր ժողովուրդների համարև ի վերջո հանգեցրեց այն հղացած պետությունների քայքայմանը:
Կա համոզմունքոր աշխարհաքաղաքական և ռազմական տեսանկյունից պատերազմներում միշտլինում են հաղթողներ և պարտվողներՍակայնմարդկային տեսանկյունիցոչ ոք չի հաղթումՊատերազմները բերում են միմիայն կորուստտառապանք և ավերածություններ:
Եվ չնայած մեր միասնական ջանքերին և նախորդ սխալներից սովորելու կոչերինայդ դասերըհեշտությամբ մոռացվում են:
Թեև հարյուր տարի առաջ մարդկությունը հասկացավ զանգվածային ոչնչացման զենքն արգելելուանհրաժեշտությունըցավոք, դա չխոչընդոտեց նոր զինատեսակների ստեղծմանը:
Առաջին համաշխարհային պատերազմի ընթացքում Անտանտի տերություններն առաջին անգամգործածեցին «մարդկության և քաղաքակրթության դեմ հանցագործություն» սահմանումըայսպիսով դատապարտելով Օսմանյան իշխանություններին 1,5 միլիոն հայերի ոչնչացման համարՀետագայում այդ ահավոր հանցագործությունը պետք է կոչվեր 20-րդ դարի առաջինցեղասպանություն:
Այնուամենայնիվընդամենը մի քանի տասնամյակ անց մարդկությունն ականատեսը եղավՀոլոքոստինԿամբոջայիՌուանդայի ցեղասպանություններինքրիստոնյաների և եզդիներիցեղասպանություններին Մերձավոր ԱրևելքումՌոհինջա ժողովրդի դեմ գործադրվածբռնություններին:
Պատերազմի դասերից էր ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքի ձևակերպումը Վիլսոնյանհայտնի 14 կետերումԱյնուհետև այն ընդգրկվեց ՄԱԿ-ի կանոնադրության մեջՀելսինկիիեզրափակիչ ակտում և հիմք դարձավ ժամանակակից երկրների շուրջ կեսի անկախության համար:
Առաջին աշխարհամարտի արդյունքում աշխարհի ժողովուրդներն օրենքի ուժով հաստատեցինազատ կամքի դրսևորմամբ սեփական ճակատագիրը տնօրինելու իրենց իրավունքըԱյստեղ`Ֆրանսիայում, հարկ եմ համարում ընդգծելոր ընդամենը մի քանի օր առաջ Ֆրանսիանհստակորեն վերահաստատեց իր սկզբունքային դիրքորոշումն այս հարցումՆոր Կալեդոնիայիժողովուրդը հնարավորություն ստացավ հանրաքվե անցկացնելՑավոքայդ իրավունքինկատմամբ մոտեցումն ընտրովի է:
Այդ իսկ պատճառով Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի` տասնամյակներ շարունակվող պայքարը իրճակատագիրը տնօրինելու համարդեռևս չի ստացել պատշաճ իրավական լուծում: 21-րդ դարումբացարձակապես անընդունելի էոր ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը կիրառելու ցանկությունըկարող է վերածվել կենսաբանական սպառնալիքի:
Առաջին համաշխարհային պատերազմի արդյունքում ստեղծվեց Ազգերի լիգան՝ ՄԱԿ-ինախատիպըորի վերջնական նպատակը խաղաղության հաստատումն էր:
Այնուամենայնիվժամանակակից աշխարհում ծայրահեղականության դրսևորումներն ահագնանումենՎերոհիշյալ հաստատությունների նպատակն առաջին հերթին մարդու իրավունքներիպաշտպանությունն էԱյդուհանդերձայսօր մենք գրեթե ամեն օր ականատես ենք լինում մարդուհիմնարար իրավունքիկյանքի իրավունքի ոտնահարման դեպքերի:
Առաջին համաշխարհային պատերազմի ավարտից հետո շատերը կարծում էինոր դա կլինիվերջին պատերազմըՍակայն շուտով հետևեց Երկրորդ աշխարհամարտըՍկսվեց պատերազմի ևսպառազինությունների մրցավազքի նոր փուլՑավոքառայսօր դրա վերջը չի տրվելԱվելինգնալով այն ավելի է խորանում:
Ահա թե ինչու եմ կարևորում այսպիսի հանդիպումներըՆրանք մեզ հնարավորություն են տալիսխորհելու մեր ընդհանուր անցյալիմարդկության պատմության մասինԱնշուշտմենք չենք կարողփոխել պատմությունըև դրա կարիքն էլ չկաԲայց պատմությունը կարող է փոխել մեզոր մերապագան ավելի լավը դառնա:
Այդ իսկ պատճառով մենք պետք է հիշենք Առաջին աշխարհամարտի կարևորագույն դասըՈրևէպետություն չի կարող իր հաջողությունը կառուցել ուրիշների թշվառության վրաոչ ոք չի կարողազատություն ձեռք բերել ուրիշների ստրկության հաշվին:
Առաջին համաշխարհային պատերազմին վերջ տրվեց հարյուր տարի առաջԵվ սա հիանալիառիթ է մտածելու պատերազմներից զերծ խաղաղության դարաշրջանի մասին:
Ես հավատում եմոր այստեղ՝ Փարիզում հավաքված առաջնորդները կկարողանան հասնել այդնպատակինԵվ դա կլինի հարգանքի լավագույն տուրքը՝ մատուցված նախորդ դարի անմեղզոհերին»:
Ելույթից հետո Նիկոլ Փաշինյանը խորհրդանշական գիրք է հանձնել «Խաղաղության գրադարանին»` պատմաբան Հայկ Դեմոյանի «Հայոց ցեղասպանության լուսաբանումը համաշխարհային մամուլի առաջին էջերին» պատկերազարդ գիրքը:
«Փարիզի խաղաղության համաժողովի» քննարկման թեմաներն են՝ խաղաղություն և անվտանգություն, շրջակա միջավայրի պաշտպանություն, զարգացում և ներառական տնտեսություն: