Հակաիրանական պատժամիջոցները կարող են համախմբել բազմաթիվ երկրների՝ դրանց դեմ պայքարելու համար. NI
Իրանի նկատմամբ սահմանված ամերիկյան պատժամիջոցները դժվար թե օգնեն Վաշինգտոնին հասնել լուրջ քաղաքական նպատակների՝ այդ թվում նաև Թեհրանի պահվածքի փոփոխման, սակայն դրանք կկարողանան վնաս հասցնել իրանական տնտեսությանը, գրում է The National Interest-ը:
Պարբերականն ընդգծում է, որ Իրանի նկատմամբ պատժամիջոցների վերականգնումն ուղեկցվում է փորձագետների մտավախություններով, որոնք կարծում են, որ այդ կերպ ԱՄՆ-ը կարող է ակամա համախմբել բազմաթիվ երկրների՝ հակաիրանական պատժամիջոցներին դիմակայելու համար: Սպասվում է, որ անգամ Վաշինգտոնի դաշնակիցները կսկսեն փնտրել միջոցներ ԱՄՆ-ին՝ տնտեսությունը որպես Թեհրանի դեմ զենք օգտագործելու կարողությունից զրկելու համար: Սա նշանակում է, որ այժմ անգամ ԱՄՆ-ի դաշնակիցները չեն կարող վստահ լինել, որ Վաշինգտոնի պատժամիջոցները չեն ծավալվի նաև նրանց վրա:
Ինչպես գրում է NI-ն, վերջերս Թրամփին քննադատողները նկատել են, որ նախագահի վարչակազմը կտրուկ ակտիվացել է և պատժամիջոցների քաղաքականություն է վարում, մինչդեռ փորձագետները նախազգուշացնում են, որ միակողմանի պատժամիջոցները, ինչպես նաև դրանց չարաշահումը կարող է նվազեցնել դրանց արդյունավետությունը: