«Ծառուկյան» դաշինքը նպաստել է ԸՕ նախագծի ընդունմանը
Անտոնյան Շահանեն ֆեյսբուքյան իր էջում գրում է.
Գնալով համոզվում ենք, որ որոշ մութ ուժերի ոչ մի կերպ չի գոհացնում ներքաղաքական կայունությունը։ Ամեն անգամ պատեհ-անպատեհ առիթն են օգտագործում ստեղծված կառուցողական հարաբերությունները փչացնելու և ներքին անդորրը խաթարելու համար։
Երեկ Ազգային ժողովում Ընտրական օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին նախագծն առաջին ընթերցմաբ ընդունել չհաջողվեց։ Մի շարք օբյեկտիվ և սյուբյեկտիվ պատճառներ կային սրա համար։ Բայց վերոնշյալ պատեհապաշտությամբ առաջնորդվողները այս առիթը փորձեցին հերթական անգամ ծառայեցնել իրենց շահերին։
Աժ նիստից հետո պատկան լրատվամիջոցների միջոցով որպես նիստի եզրակացություն հասարակությանը ներկայացրեցին այնպիսի մի պատկեր՝ համաձայն որի՝ ԸՕ նախագիծը չի ընդունվել «Ծառուկյան» դաշինքի և ՀՅԴ-ի՝ նիստը բոյկոտելու պատճառով։ Այս արտահայտությունն արդեն իսկ աբսուրդային է հնչում, քանի որ ունենք արձանագրված փաստ, որ կող քվեարկության 50%-ը ապահովել է «Ծառուկյան դաշինքը, այսինքն՝ նիստին ներկա եղած բոլոր պատգամավորները քվեարկել են կողմ։ Ընդհանուր առմամբ՝ «Ծառուկյան» դաշինքը մեծապես նպաստել է ԸՕ նախագծի ընդունմանը։ Հետևաբար ոչ մի պրիտենզիա չի կարելի ներկայացնել քաղաքական այս ուժին և նրան մեղավոր հռչակել օրենսգրքի չընդունվելու պատճառով։։
Այսպիսի ապատեղակատվական ֆոն ստեղծողներն անշուշտ երկրի ու պետության համար մեղմ ասած «լավ» ուզողները չեն, քանի որ ակնառու է նրանց ձգտումները․ այն է` ամեն կերպ երկպառակություն առաջացնել երկրում։ Բոլորս էլ հիշում ենք, որ անացած անգամվա փորձը նրանց համար բավականին ցավոտ կերպով տապալվեց, երբ Գագիկ Ծառուկյանի և վարչապետ Փաշինյանի միջև ստորագրվեց հուշագիր ու փաստացի կերպով «Ծառուկյան» դաշինքը ցույց տվեց, որ նա իր կուսակցության քաղաքական գիծը առաջ է տրվում ժողովրդի կամքը հիմք ընդունելով միայն։ Հիմա նորից վերջին անհույս փորձերն նորից ներքաղաքական հարաբերություններում սեպ խրելու համար։ Բայց այս անգամ էլ նրանք բոլորովին սխալ տեղից են կառչել, քանի որ փաստերն անհերքելի են, կա քվեարկության արդյունքներ, որում հստակ կերպով երևում է թե՛ «Ծառուկյան» դաշինքի պատգամավորների դիրքորոշումը, թե՛ քվեարկության վիճակագրությունը։ Վստահաբար հաջորդ ընթերցմաբ ևս այս դաշինքի պատգամավորները միաձայն կողմ են քվեարկելու, քանի որ նրանք հավատարիմ են իրենց որդեգրած քաղաքական գծին և որոշումներ կայացնելիս ժողովրդի կամքը որես բացարձակ հիմք են ընդունում։