Հայաստանյան տնտեսության զարգացման շարժիչ ուժը, արտաքին կապեր և հեղինակություն ունեցող գործարարների ներուժն օգտագոծելն է
Անդրանիկ Մաթևոսյանը ֆեսյբուքյան իր էջում գրում է.
Սույն թվականի հոկտեմբերի 18-ին Հայաստանի մայրաքաղաք Երևանում տեղի ունեցավ պատմական իրադարձություն ՝ բացվեց աշխարհի մակարդակով ամենա մեծ «մայնինգ ֆերման»: Ինչով է՞ սա պատմական : Պատմական է նրանով, որ Հայաստանը ներխուժեց աշխարհի սիլիկոնյան միջավայր, ինչը իր հերթին առաջացնում է բազմաթիվ ենթադրություններ և սպասելիքներ:
Նմանատիպ նախագծի իրականացումը Հայաստանում չափազանց կարևոր է մեր երկրի տնտեսության զանգացման համար, քանզի այսօր ամբողջ աշխարհը տնտեսական զարգացման հարցում շեշտը դնում է ՏՏ-ի (տեղեկատվական տեխնոլոգիաների) վրա: Մայնինգ ֆերմայի բացումով շարժվեց նաև աշխարհի խոշորագույն ընկերությունների հետաքրքրությունը Հայաստանի նկատմամբ, քանզի տեսնելով , որ նմանատիպ խոշոր պրոյեկտը հաջողություն ունեցավ Հայաստանում , մեծ ընկերությունները նույնպես հետ չեն մնա Հայաստանում իրենց մասնաճյուղերը ունենալու գայթակղությունից:
Ֆերմայի բացմումը տեղի ունեցավ երկրի առաջին դեմքի մակարդակով: ՀՀ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Գագիկ Ծառուկյանի հետ շրջեց ֆերմայով, ծանոթացավ գալիք նախագծերի հետ: Նիկոլ Փաշինյանը կարևորեց ֆերմայի բացումը, քանզի այս ամենին կհաջորդի մազմաթիվ նոր աշխատատեղերի ստեղծում, տետեսական զարգացում, նոր ներդրումներ, ինչի շնորհիվ Հայաստանը կկարողանա մրցունակ ՏՏ կենտրոն դառնալ:
Գագիկ Ծառուկյանը լրագրողների հետ զրույցի ժամանակ նշեց, որ ապագայում սպասվում է նաև տեքստիլ արտադրամասի և երկաթի վերամշակման գործարանի բացում: Ինչևէ մենք կարող ենք տեսնել, որ չնայած ընդամենը մի քանի օր է անցել, ինչ Ծառուկյանը և Փաշինյանը ստորագրեցին հուշագիրը, բայց արդեն Ծառուկյանը կատարում է ներդրումների ներգրավման 4-րդ կետը: Այս ամենը մի շատ լավ բանի սկիզբ է, և կարծում եմ, որ շուտով Հայաստանը կդառնա աշխարհի կենտրոններից մեկը: