Հմայակ Հովհաննիսյանը հանրության պատկերացումներում շարունակում է մնալ, որպես քաղաքական վտարանդի
Սևակ Հակոբյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրում է
Քաղաքական դիակների աղբանոցում վաղուց հանգրվանած՝ Հմայակ Հովհաննիսյանն այդպես էլ չհասկացավ, որ նրա՝ որպես քաղաքական գործչի, համար նոր Հայաստանում տեղ չկա: Անցել են այն ժամանակները, երբ Հմայակը փոքրիշատե կարողանում էր հասարակական կարծիք ձևավորել, ներկա դրությամբ դժվար թե ինչ-որ մեկը կամ ինչ-որ ուժ, ապավինի Հմայակի նման հնացած ու բազմակի օգտագործված գործչի օգնությանը: Նրա նմանները չունեն սրբություն, չեն կարողանում մարդուն լավության դիմաց այդպես պատասխանել:
Հասկանալի է, որ փոխված իրադրությունմ Հմայակը փորձում է կրկին իհայտ գալ և նո դեմքով կայանալ՝ շահարկելով այնպիսի հզոր ու կայացած մարդկանց անուններ, ինչպիսիք են Գագիկ Ծառուկյանը, սակայն ավաղ, իդժբախտություն Հովհաննիսյանի, իր արտահայտած մտքերի մեջ հանրության ուշադրությունը գրավում է միայն հնչեցված անուն ազգանունը, ոչ ավելին, նա շարունակում է հանրության պատկերացումներում կրկին մնալ ամենածախված և ամենավարկաբեկված քաղաքական գործիչը:
Տարեց թոշակառուին մնում է խորհուրդ տալ, ոտքերը վերմակի չափով պարզել և չգերագնահատել սեփական մտավոր ունակությունները, հակառակ պարագայում անգամ փողոցով քայլելն է նրա համար դառնալու մղձավանջ, երբ ամեն քայլափոխի քաղաքացիները ուղղակի կթքեն նրա ուղղությամբ, այդկերպ արտահայտելով սեփական վերաբերմունքը նրա նկատմամբ: