Գագիկ Ծառուկյանը գյուղացու կորուստը փոխհատուցելու համար խաղողի մթերման գինը այս տարի բարձրացրեց
Էլլա Հովհաննիսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրում է.
Միջազգային շուկայում Հայաստանի դեմքը և հպարտությունը համարվող խաղողագործությունը, գաղտնիք չէ, որ բազմաթիվ արհեստական խոչընդոտների է բախվում: Սկսած ոռոգման ջրից, վերջացրած արդեն պատրաստի պտուղի մթերման դժվարություններով: Վստահաբար բոլորս հիշում եք 2015 թվականը, երբ բոլոր գործարանները հրաժարվում էին մթերել գյուղացու բերքը, քանզի իրենք ևս դժվարությունների առջև էին կանգնել արտահանման մասով: Այդ տարի Գագիկ Ծառուկյանին պատկանող Երևանի <Արարատ> գինու, կոնյակի, օղու կոմբինատը մոտ 60 հազար տոննա խաղող մթերեց սեփական շահույթի հաշվին՝ փաստացի փրկելով խաղողագործներին և նրանց ընտանիքներին աղետից:
Այս տարի սակավաջրության և կարկտի հետևանքով խաղողագործների բերքը շատ ավելի պակաս է ստացվել ակնկալվածից: Եվ, իհարկե, կրկին իր մարդկային քայլն է կրկնում Գագիկ Ծառուկյանը, ով գյուղացու կորուստը կոմպենսացնելու համար խաղողի մթերման գինը այս տարի բարձրացրեց ռեկորդային 150 դրամի: Միայն Արարատի և Արմավիրի մարզերում ավելի քան 5000 խաղողագործներ կան, ում ապրուստի միակ միջոցը հենց խաղողի բերքն է: Հավելենք նաև, որ գումարը վճարվում է անմիջապես բերքը մթերելուց: հավատացեք, գյուղացու համար սա պակաս կարևոր հանգամանք չէ: