Խաղողագործները նման հոգատար վերաբերմունքի և աջակցության շնորհիվ է, որ շարունակում են իրենց գործունեությունը
Լյովա Մնացականյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրում է.
Ներքաղաքական կյանքում, վերջին շրջանի ակտիվ զարգացումներն ամբողջությամբ կլանել են հանրության ուշադրությունը: Սակայն ի հեճուկս այս ամենի, մարզային բնակչությունը, հանձինս խաղողագործների, ունեին խնդիր, որը շատ արագ լուծում էր պահանջում:
Եվ ահա այդ պատճառով էր, որ Գագիկ Ծառուկյանը, արդեն ձևավորված ավանդույթի համաձայն, շտապեց հանդիպել իր գործընկեր խաղողագործների հետ, որպեսզի լսի նրանց խնդիրներն ու հավուր պատշաճի լուծումներ տա: Խաղողագործների մտահոգությունները կապված էին խաղողի մթերման գնի հետ: Բանն այն է, որ այս տարի, բնակլիմայական անբարենպաստ պայմանների պատճառով, խաղողագործները բերքի կորուստ են ունեցել, իսկ ներկայում գործող խաղողի գինը, բավարար չէ, որպեսզի խաղողագործն իր բերքը մթերթլուց հետո, կարողանա իր ֆինանսական պարտավորվածությունները բանկերի առաջ կատարի և լուծեի հանապազորյա հացի խնդիրը: Ստեղծված անելանելի թվացող իրավիճակում միակ լուծումը խաղող մթերման գնի բարձրացումն էր, սակայն արդարության համար պետք է նշենք նաև, որ դա անել շահույթի հաշվին հնարավոր չէր, քանի որ միջազգային շուկայում արտադրանքի՝ կոնյակի , թանկացում չի եղել: Այդուհանդերձ, Ծառուկյանն իր բնավորության համաձայն, ձեռք մեկնեց կարիքավոր գյուղացուն, ով հիրավի իր խնդրի լուծումը կապում էր միմիայն Ծառուկյանի հետ: Մթերման ներկայիս 140 դրամի փոխարեն, Գագիկ Ծառուկյանը հայտարարեց, որ Երևանի «Արարատ» կոնյակի, գինու, օղու կոմբինատը խաղողը կմթերի ամենաբարձր՝ 150 դրամով:
Ինչ խոսք, սա գյուղացիների համար մեծ աջակցություն էր, քանի որ խաղողագործների այսպես ասած միակ ապրուստի միջոցն իրենց աճեցրած խաղողն է: Եվ այո, հենց նմանատիպ հոգատար վերաբերմունքի և աջակցության շնորհիվ է, որ մարդիկ շարունակում են զարգացնել գյուղատնտեսության ոլորտն ու չեն մատնվում գործազրկության, որը ներկայումս Հայաստանի գլխավոր խնդիրներից մեկն է հանդիսանում, էլ չենք խոսում դրա հետևանքով արտագաղթի տեմպերի մեծացման մասին: Ինչևէ հարկ է նշել, որ Ծառուկյանի նման գործունեությունը միանգամից մի քանի կարևորագույն խնդրի, եթե ոչ վերջնական, ապա ծանրակշիռ մասի լուծմանն է ուղղված, որը միանգամայն ողջունելի է, ցանկացած տեսանկյունից դիտարկված: