Արցախի հազարից ավելի բժիշկներ և բուժքույրեր մասնագիտական վերապատրաստում կանցնեն
ՀՀ և Արցախի առողջապահության նախարարներ Արսեն Թորոսյանի և Արայիկ Բաղրյանի միջև ձեռք է բերվել պայմանավորվածություն Արցախի քաղաքային և շրջանային բուժհիմնարկների ու գյուղական ամբուլատորիաների բժիշկների և միջին բուժանձնակազմի շարունակական մասնագիտական վերապատրաստման վերաբերյալ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ առողջապահության նախարարությունից, վերապատրաստում կանցնի ընդհանուր առմամբ 318 բժիշկ և 1314 բուժքույր:
Վերապատրաստման գործընթացը նախատեսվում է իրականացնել մի քանի փուլով: 1-ին փուլը կանցկացվի հոկտեմբերի 15-ից նոյեմբերի 13-ը՝ ներառյալ շաբաթ-կիրակիները (5 օրացուցային, 6 աշխատանքային շաբաթ), օրական 6 ժամ, ընդհանուր՝ 180 դասաժամ: Այս փուլում կընդգրկվեն Քաշաթաղի, Հադրութի, Մարտակերտի, Ասկերանի բոլոր թերապևտները և ամբուլատորիաների վարիչները, Ստեփանակերտի թերապևտների և մանկաբույժների մի մասը:
Վերապատրաստման գործընթացը կիրականացվի ՀՀ և Արցախի առողջապահության նախարարությունների, ՀՀ ԱՆ առողջապահության ազգային ինստիտուտի, Հայ օգնության ֆոնդի հայաստանյան գրասենյակի համատեղ ջանքերով: