Հայկական կինոյի ժառանգության իրավունքները փոխանցվել են Ազգային կինոկենտրոնին
Հայկական կինոյի ժառանգության իրավունքները փոխանցվել են «Հայֆիլմ» կինոստուդիայի իրավահաջորդ հանդիսացող Հայկական ազգային կինոկենտրոնին:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ լրագրողների հետ զրույցում այս մասին տեղեկացրեց Հայկականազգային կինոկենտրոնի տնօրեն Շուշանիկ Միրզախանյանը:
Նա ընդգծեց, թե վերջերս պարզվել է, որ որոշ պայմանագրեր կան կնքված ինչ-որ ընկերությունների հետ՝ ֆիլմերի ցուցադրության իրավունքի համար, և պետք է դեռ այդ ու այլ իրավական հարցեր լուծեն: Միրզախանյանը նշեց, որ կազմակերպություն կա, որի հետ 50 տարվա պայմանագիր է կնքվել, youtube.com կայքում էլ շատ ֆիլմեր կան, որոնք անորակ են և այստեղ արդեն հեղինակային իրավունքների խնդիր է առաջանում:
«Ահռելի աշխատանք ունենք անելու՝ եղած ժապավենները վերականգնելու ևհանրայնացնելու առումովՄենք բրիտանացի պրոդյուսեր Դենիել Բըրդի ու Հայաստանիազգային կինոկենտրոնի նախաձեռնությամբ մշակել ենք մի ծրագիրհամաձայն որի՝ մինչև2024 թվականը հայկական կինոյի ողջ ժառանգության պահպանությանվերականգնմանհանրայնացման հարցերը կլուծվեն»,- ասաց կինոկենտրոնի տնօրենը:
Նրա խոսքով՝ նախատեսվում է Սերգեյ Փարաջանովի «Հակոբ Հովնաթանյան» ֆիլմի թվայնացման  աշխատանքներ սկսել:
«Լեհական FILMAFIX ընկերությունն է հոգալու բոլոր ծախսերը՝ թվայնացման ևվերականգնման: Փարաջանովի ֆիլմից հետո մենք կսկսենք թվայնացնել Համո Բեկնազարյանի 10 ֆիլմ, ապա ևս 10 ֆիլմ՝ հայկական դասականներից»,- նշեց Միրզախանյանը և հավելեց, որ ֆիլմերի ընտրությունը կատարելու է հատուկ խորհուրդը:
Ազգային կինոկենտրոնի տնօրենը տեղեկացրեց նաև, որ առաջիկայում նախատեսվում է վավերագրական ֆիլմ նկարել Փարաջանովի «Նռան գույնը» ֆիլմում չընդգրկված կադրերով:
«103 տուփ ժապավեն կաորը չի օգտագործվել ֆիլմումյուրաքանչյուր ժապավեն 10 րոպետևողությամբ է: Կան ժապավեններոր ամբողջությամբ օգտագործված չենսակայնբավական մեծ ծավալի կադրեր ունենք մեր ձեռքի տակՆախատեսում ենք նաևհարցազրույց անել «Նռան գույնը» ֆիլմի այն հերոսների հետովքեր այժմ ողջ են»,- ասաց Միրզախանյանը:
Նա ավելացրեց, որ նկարահանման մանրամասները որոշելու համար Դանիել Բըրդը Հայաստան է գալու: «Նռան գույնի» երաժշտությունը գրելու է Տիգրան Մանսուրյանը, իսկ ֆիլմի չօգտագործված կադրերը պահվում են Հայաստանի ազգային արխիվում: