ԲՀԿ դիրքորոշումից «վառվածներն» անկանոն շարժումներ են սկսել
Մանե Առաքելյանը ֆեյսբուքյան իր էջում  գրում է.
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին մեղադրանք է առաջադրվել: Սա գործի իրավական կողմն է: Այստեղ քաղաքական կողմ փնտրելը անշնորհակալ գործ կլիներ: Սույն գործընթացում քաղաքական միակ ցանկալի երևույթը քաղաքական կամքն է՝ գործընթացը հենց իրավական հարթությունում էլ պահելու համար:
Հայաստանի ներքաղաքական դաշտը սկզբից ևեթ զգուշավոր արձագանքեց մարտի 1-ի քննության նոր շրջադարձին գնահատականներ տալուն: Քաղաքական գործիչների մի ստվար զանգված ուղղակի խուսափեց հարցազրույցներից՝ հույսը դնելով կուսակցական հայտարարությունների վրա, մյուս մասը գերադասեց արտահայտվել սոցիալական ցանցերում: Հրապարակավ կարծիք արտահայտողները շտապում են հստակեցնել՝ շուտ է քաղաքական գնահատականներ տալու համար: Ինչպես նշեցի, այս գործի առնչությամբ քաղաքական գնահատականներ հնչեցնել առհասարակ չարժե: Քաղաքական «աքլորությունը» այս պարագայում բացարձակ անտեղին է, գործը պետք է քննվի բացառապես իրավական հարթությունում, այլապես դա նմանվում է «ընկած եզի և շատացող դանակավորների» հայտնի առածին: Թույլ տվեք նշել, որ մինչ այս պահը նման պրոֆեսիոնալ պահվածքով հանդես է եկել միայն ԲՀԿ-ն և միայն ԲՀԿ-ի քաղաքական ծանր հրետանին կազմող դեմքերը հայտարարեցին, որ զերծ են մնալու մեկնաբանություններից, քանզի սա քաղաքական գործընթաց չէ:
Շատ ենք խոսել մեր որոշ ԶԼՄ-ների ապակառուցողական պահվածքի մասին, ովքեր նրբագույն մոտեցում պահանջող գործընթացների շուրջ անգամ չեն խորշում կատեգորիկ հայտարարություններ անել՝ սադրիչ պատասխաններ կորզելու անթաքույց ցանկությամբ:
Այժմ էլ, որոշ լրատվականներ ԲՀԿ-ին մեղադրում են չեզոքության մեջ: Հասկանու՞մ եք, կուսակցությանը մեղադրում են պարզապես ճիշտ կեցվածք ունենալու համար: Մոռանում ենք, որ կուսակցությունը ֆեյսբուքյան ինչ-որ հարթակ չէ, որտեղ իրենց կարող են թույլ տալ կիսվել ծաղրանկարներով, սուր արտահայտություններով, քննադատություններով և նույնիսկ հայհոյանքներով: Հասկանալի է, որ հասարակական լայն շերտերի «սիրտը հիմա դա է հովացնում», բայց ԱԺ-ում 2-րդ կուսակցությանը և դե ֆակտո իշխանության մեջ պորտֆելներ ունեցող կուսակցությանը հրահրել, որ իջնի ֆեյսբուքյան հարթակի մակարդակի, ներեցեք, բայց նոնսենս է:
Վերոնշյալ լրատվականներն ու ֆեյսբուքյան «վառված» մասսան, լավ կանեն հանրօգուտ գործով զբաղվեն, այլ ոչ թե հանրությանն ապակողմնորոշելու և իրականությունը խեղելու գործին տրվեն: