«Էրեբունի» ԲԿ-ում հսկայական միոման հեռացրել են՝ հղիությունը պահպանելով
«Էրեբունի» բժշկական կենտրոնում 15-շաբաթական հղի կնոջ մոտ հեռացրել են հսկայական միոմա. բժիշկներին հաջողվել է հղիությունը պահպանել:
Հիվանդանոցի կայքում հաղորդվում է, որ հղի կինը՝ 24 տարեկան Դ. Գ.-ն, 2018 թվականի ապրիլի 30-ին ընդունվել է «Երեբունի» ծննդատան Բարձր ռիսկի հղիների բաժանմունք՝ փորի ծավալի մեծացման գանգատով, եւ հետազոտվել է բաժանմունքի մանկաբարձ-գինեկոլոգ Ս. Ա. Քարամյանի կողմից:
Կլինիկա-լաբորատոր հետազոտություններ անցկացնելուց հետո ախտորոշվել է՝ 15-շաբաթական հղիություն, արգանդի հսկայական միոմա, վիժման սպառնալիք, բարդացած մանկաբարձական անամնեզ (5 տարի առաջնային անպտղություն):
2018 թվականի մայիսի 10-ին «Էրեբունի» ԲԿ ծննդօգնության գծով փոխտնօրեն, բ.գ.թ., դոցենտ Անդրանիկ Պողոսյանը, մանկաբարձ-գինեկոլոգ Տ. Ա. Հովհաննիսյանը անցկացրել են կոնսերվատիվ միոմէկտոմիա. հեռացրել են 2 մեծ միոմատոզ հանգույցներ՝ 25х30 սմ չափերով եւ ~8,6 կգ քաշով:
Հիվանդը ստացել է հղիությունը պահպանող թերապիա: 2017 թվականի մայիսի 17-ին հղի կինը պահպանված հղիությամբ հիվանդանոցից դուրս է գրվել բավարար վիճակում: