Մոտակա տարիներին ունենալու ենք լրջագույն տնտեսական աճ. Տիգրան Ավինյան
Լոռու մարզում ՍՄԱՐԹ կրթական կենտրոնը պետք է լինի նոր ստանդարտների կենտրոն: Այս մասին, այսօր՝ մայիսի 27-ին, ՍՄԱՐԹ կենտրոնի բացման ժամանակ լրագրողների հետ զրույցում նշել է ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը:
Նրա խոսքով, լավ է, որ նման կենտրոններ են բացվում մարզերում բարեգործների կողմից. «Բայց ես կարծում եմ, որ եթե մտածում ենք պետական մակարդակով փոփոխությունների մասին, ապա պետք է մտածենք ոչ թե 1-2-ի, այլ բոլոր դպրոցների եւ ողջ կրթական համակարգի մոդեռնիզացիայի մասին: Նման կենտրոնները պետք է ծառայեն որպես օրինակ, թե ինչպիսի նորարար տեխնոլոգիաներ կարող են լինել կրթական ոլորտում: Կարծում եմ՝ այս կենտրոնի եւ նմանատիպ այլ կենտրոնների նախաձեռնողների օգնությամբ մենք կկարողանանք այդ ծրագիրն իրականացնել Հայաստանի ողջ տարածքով»,-ասցա փոխվարչապետը:
Նա տեղեկացրեց, որ ԿԳ նախարար Արայիկ Հարությունյանն արդեն հանդիպել է «Թումո» կենտրոնի տնօրենի հետ եւ արդեն որոշակի նախաձեռնություն է ստեղծվել. «Կարծում եմ, որ COAF-ի հիմնադիրները եւս կարող են այդ հարթակում ասելիք ունենալ, ինչը մեզ համար հետաքրքիր ու կարեւոր է»:
հարցին, թե պետական բյուջեի միջոցները թույլ կտա՞ն նամանատիպ կենտրոններ բացել բոլոր մարզերում, Տիգրան Ավինյանը պատասխանեց. «Այն միջոցները, որոնք մենք այս պահին ենք դիտարկում, դա այն չէ, որ մենք պետք է ունենանք ապագայում: Առհասարակ, տնտեսությունը Հայաստանում հիմա մեծ հնարավորություններ ունի եւ ես կարծում եմ, որ մոտակա տարիներին ունենալու ենք լրջագույն տնտեսական աճ, որը մեզ թույլ է տալու նմանատիպ ծրագրեր իրականացնել:
Ասեմ ավելին՝ մենք չենք օգտագործել այն հսկայական մարդկային, գիտական, ֆինանսական ներուժը, որ մենք ունենք Սփյուռքում: Ժամանակն է, որ սփյուռքի մեր հայրենակիցները, որոնք պատրաստ են մասնակից լինել նման ծրագրերի, գան ու մեզ հետ սեղանի շուրջ քննարկեն դրանք»: