Արա Պապյան. «Եթե այս դիմադրությունը չլինի, շատ արագ կվերածվենք ոչ թե Ադրբեջանի, այլ՝ Թուրքմենստանի և կդառնանք Արմենբաշի». «Փաստ»
«Մոդուս Վիվենդի» հետազոտական կենտրոնի հիմնադիր, իրավաբան, պատմաբան, քաղաքագետ, դիվանագետ Արա Պապյանը, ով այս օրերին Հայաստանում չէ և հայաստանյան քաղաքական իրադարձություններին հեռվից է հետևում, «Փաստ»–ի հետ զրույցում նշեց, որ տպավորություններն ավելի լավն են, քան կարող էր պատկերացնել:
«Ես այսքան մեծ շարժում չէի սպասում, անկեղծ ասած: Եվ լավ է, որ երիտասարդության շրջանում որոշակի ակտիվություն կա, բայց վատ է, որ այդ շարքերում չեն երևում այն մեկ միլիոն աղքատները, ում համար տեղի է ունենում այս պայքարը: Տարօրինակ է, որ մարդիկ անընդհատ բողոքում են, բայց վճռական պահերին ամենանվազագույն քայլը չեն ցանկանում անել: Բայց ամեն դեպքում, պետք է ասեմ, որ ես բավականին ոգևորված եմ, քանի որ տեսնում եմ, որ հայ ժողովրդի մեջ դեռևս պայքարի ավյուն կա»,– ասաց Ա. Պապյանը:
Քաղաքագետը նշեց, որ թեև ոգևորված է, բայց որոշ թերահավատություն ունի, ինչն առավելապես վերջնարդյունքի հետ է կապված, քանի որ այս պահին տեղի ունեցող գործողությունների բուն նպատակը, որը Սերժ Սարգսյանի վերարտադրությունը կանխելն է, հնարավոր չի լինի իրականացնել:
«Սերժ Սարգսյանն ու իր շրջապատն իրենց այս պահին բավականին համեստ են պահում և կամաց–կամաց, «երկու քայլ՝ առաջ, մեկ քայլ՝ հետ» տակտիկայով են առաջ տանում իրենց գործողությունները: Եթե պետք էր թեկնածություն առաջադրել, արեցին: Երևանում չստացվեց, Ծաղկաձորում դա արվեց: Եվ հիմա Ազգային ժողով հետևի մուտքից կմտնեն, ուժեղացված ոստիկանության ուժով կմտնեն, միևնույն է՝ կմտնեն: Դրա համար էլ բռնատիրության ժամանակ ժողովրդի քվեն կարևոր չէ: Եվ եթե մենք լինեինք ժողովրդավարական երկիր, ապա բնականաբար, իշխանությունները նման քայլերի չէին գնա, իմանալով, որ ապագայում ևս իրենք նման քվեների կարիք ունեն: Իսկ քանի որ մեր երկրի իշխանավորների երկարակեցությունը ոչ թե լուսավոր երիտասարդության, այլ մայրաքաղաքի Կորյուն–Հերացի հատվածում բռնություն իրականացնող հաստավիզների վրա է հիմնված, որը ամենաստորին օղակն է և կոչվում է թաղային հեղինակություն, և իշխանությունների բուրգը նրանց միջոցով է կառուցվում, ուստի պարզ է, որ ժողովրդի քվեի վրա ուշադրություն չեն դարձնի»,– ասաց Ա. Պապյանը:
Նա ԱԺ պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանի քայլերը շատ գրագետ որակեց և նշեց, որ ցավում է, որ այն անձինք, ովքեր պետք է նրա կողքին լինեին՝ չկան: Նա դժվարացավ պատասխանել, թե կարո՞ղ է արդյոք դա տակտիկական քայլ լինել, սակայն ընդգծեց, որ ընդդիմության մեջ որոշ մարդկանց ներկայությունը կարող էր անգամ վնասել գաղափարն ու շարժման իմիջը:
«Երբ հայտնվում են տարբեր քաղաքական գործիչներ, ակամայից նրանց միջև մրցակցություն է սկսվում: Այդ պատճառով, իմ կարծիքով, գուցեև լավ է, որ Փաշինյանը մենակ է հանդես գալիս: Այս պայքարը ինչով էլ ավարտվի, բնավ էլ անիմաստ չէ, քանի որ իշխանություններն ուզած–չուզած հաշվի են նստելու ժողովրդի այս տրամադրությունների հետ: Եվ եթե ներկա դիմադրությունը չլինի, ապա մենք շատ արագ կվերածվենք ոչ թե Ադրբեջանի, այլ՝ Թուրքմենստանի և կդառնանք Արմենբաշի: Այդ ժամանակ երանի կտանք անգամ այս իրավիճակին: Այնպես որ, նման պայքարն անհրաժեշտ է, որպեսզի ներկա իրավիճակից ավելի վատ կացության մեջ չհայտնվենք»,– համոզված է Ա. Պապյանը:
Պատասխանելով հարցին, թե արդյոք «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության նախաձեռնած պայքարը նաև հաջորդ խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ հաղթանակի հասնելու նախաքայլ չէ՞, որը տարիներ անց կարող է անգամ հանգեցնել նրան, որ ընտրողները ոչ միայն 10000 դրամ, այլև՝ 100000 ընտրակաշառքը մերժեն, այն գիտակցումով, որ իրե՛նք, և ոչ թե թաղային հեղինակություններն են որոշողները, թե որ ուժը պետք է դառնա իշխանություն, Պապյանն ասաց, որ դեռ մինչև 2022 թվականը բավականին ժամանակ կա, ու մինչ այդ շատ բան կփոխվի ոչ միայն երկրի ներսում, այլև աշխարհաքաղաքական զարգացումներում:
«Մինչ 2022 թվականը ես վստահ եմ, որ շատ բան կփոխվի նաև ռուս–ամերիկյան հարաբերություններում, ինչը նաև կանդրադառնա մեզ վրա: Համոզված եմ նաև, որ Արցախի ճակատում նույնպես իրավիճակն այսպես չի մնա: Ամեն ինչ ավելի է սրվելու, կա՛մ այս կողմ է լինելու, կա՛մ այն կողմ: Ինչ վերաբերում է ընտրակաշառք վերցնելուն, ապա, ցավոք, պետք է ընդունենք նաև, որ մեր հասարակության մեջ կա նաև ստոր մարդկանց խումբ, որոնք միշտ էլ փող կվերցնեն և փողով կծախեն անգամ իրենց երեխայի և թոռների ապագան: Եվ այն մարդը, ով նախկինում իր ձայնը 5000 դրամով էր վաճառում, 10000–ով էլ կվաճառի, 100000–ով էլ: Ես կարծում եմ նաև, որ այս ծայրահեղ աղքատությունը նույնպես դիտավորյալ իրականացվող քայլ է, որպեսզի մարդիկ թողնեն գնան և հասարակության լարվածությունը թուլանա»,– ասաց Ա. Պապյանը: