«Մուլտի գրուպ» կոնցեռնի նոր նախագիծը փոխում է տնտեսական քաղաքականության մասին դասական պատկերացումները
Արմեն Եսայան | Գագիկ Ծառուկյանի հանդեպ ունեցած բարձր վստահությունը ևս մեկ անգամ խաղաց իր դերը՝ արտասահմանյան հեղինակավոր կազմակերպությունների հետ համագործակցության և ներդրումային խոշորամաշտաբ ծրագրի կյանքի կոչման հարցում։ Արտասահմանյան հայտնի OMNIA-Tech LLC-ի մայնինգ ֆերման Հայաստանում սկսել է մի հսկայական նախագիծ, որը տեխնիկական հեղաշրջում է մեզանում և լավագույն պատասխանը ժամանակի մարտահրավերներին։ Խոսքը «Մուլտի Գրուպ» կոնցեռնի և OMNIA-Tech LLC-ի մայնինգ ընկերության համատեղ նախագիծի մասին է, որն իրենից ներկաացնում է կրիպտոարժույթի ամենամեծ արտադրության հիմնումը՝ ավելի քան 150 հազար արտադրական մեքենաներով։ Վերջինները արտադրելու են կրիպտարժույթներն, որին հաջորդելու է մի ողջ «բլոկ-չեյն» արտադրության հիմնում։ Սա միայն սկիզբն է այն ամենի, ինչի պտուղն է տալու Հայաստանում այս համագործակցույթյունը, որի հիմքում ընկած է ֆինանսական տեխնոլոգիական քաղաք ստեղծելու գաղափարը։ Վերջինս ունենալու է մոտավորապես 2-3 հազար աշխատակիցներ, իսկ ներդրում անելով երթակառուցվածքներում՝ ընկերությունները նախատեսում են իրականացվել նաև տեխնոլոգիական խոշոր նախագծեր, որոնց 500 արտասահմանյան խոշոր ընկորությունների թվում միանալու են նաև Facebook-ը, Google-ը և Amazon-ը։
• Գագիկ Ծառուկյանի գործուն մասնակցությամբ և նախաձեռնությամբ նմանօրինակ ներդրումնային ծրագրերը ոչ միայն դասական արտադրության մասին պատկերացումներն են փոխում, այլ նաև Հայաստանը դարձնում են ռազմավարական տեսանկյունից հետաքրքրություններ ներկայացնող երկիր, որը բաց է տեխնոլոգիական նախպագծերի համար և ունի զարգացման համար լուրջ նախադրյալներ։