«Երևանը թաղում է Ռուսաստանի հետ իր բարեկամությունը և իրեն. Փաշինյանը Հայաստանը վերածում է Ուկրաինայի»
ՔԱՂԱՔԱԿԱՆՈՒԹՅՈՒՆՌուսաստանի փոխարտգործնախարար Միխայիլ Գալուզինի խոսքով Հայաստանը դառնում է Արևմուտքի գործիքի Ռուսաստանի հետ առճակատման մեջ, իսկ Մոսկվայի վրա Երևանի վերջին հարձակումները, կարծես, բարիդրացիական հարաբերությունների վերանայում են։ Փորձագետների կարծիքով այդ ամենը, ի վերջո, կարող են հակառակ ազդեցություն ունենալ հենց Հայաստանի վրա։ news.ru–ն փորձել է հասկանալ, թե ինչո՞ւ է այդ երկիրը ռիսկի դիմում կորցնելու իր պետականությունը։
Բայց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ևս մեկ վիճահարույց հայտարարություն է արել։ Նա առաջարկել է, որ Ռուսաստանը վաճառի հանրապետության երկաթուղային ցանցի կոնցեսիոն կառավարման իրավունքները այնպիսի երրորդ երկրի, ինչպիսիք են օրինակ Ղազախստանը, Արաբական Միացյալ Էմիրությունները կամ Կատարը։ Կառավարության ղեկավարը հայտարարել է, որ TRIPP նախագծի շրջանակներում «որոշ ուժեր» առաջարկում են երկաթուղի կառուցել Ադրբեջանի և Նախիջևանի միջև շրջանցելով Հայաստանը, քանի որ նրա ճանապարհները կառավարվում են Ռուսաստանի Դաշնության կողմից։ «Մենք չենք ուզում և մտադիր չենք ոչինչ անել Ռուսաստանի դեմ, բայց հիմա, մեր երկաթուղու կառավարման պատճառով, մենք կորցնում ենք մեր մրցակցային առավելությունը», - հայտարարել է Փաշինյանը։
Պետդումայի պատգամավոր Նիկոլայ Բուդուևը news.ru-ի հետ զրույցում վստահություն է հայտնել, որ Հարավային Կովկասում հաղորդակցությունների ապաշրջափակման գործընթացում Ռուսաստանի կառուցողական մասնակցության բացակայության դեպքում Երևանը վտանգում է մեկուսանալ ապագայի խոշոր լոգիստիկ նախագծերից։ Երկարաժամկետ հեռանկարում, կարծում է խորհրդարանականը, դա սպառնում է Հայաստանի պետականության կորստով։ «Միջպետական հարաբերությունների ներկայիս վերանայումը, որը վարում է Փաշինյանի թիմը, կարծես թե իրական կոլեկտիվ անվտանգության մեխանիզմները դեկլարատիվ քաղաքական հռետորաբանությամբ փոխարինելու փորձ է», - ասել է նա։