Հայաստանին տրվել է ամերիկյան միջուկային էներգիա. «Ռոսատոմ»–ին պետք չէ վախենալ, բայց նաև պետք չէ թուլանալ
ՔԱՂԱՔԱԿԱՆՈՒԹՅՈՒՆԱՄՆ փոխնախագահ Ջ.Դ. Վենսը և Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ստորագրել են քաղաքացիական միջուկային էներգիայի վերաբերյալ համագործակցության համաձայնագիր, գրում է EAdaily.com–ը: Ջ.Դ. Վենսը հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ը պատրաստ է վարկեր տրամադրել ռեակտորի կառուցման համար: «Սա կհարթի ճանապարհը ամերիկյան և հայկական ընկերությունների միջև քաղաքացիական միջուկային նախագծերի վերաբերյալ գործարքների համար: Սա ներկայացնում է մինչև 5 միլիարդ դոլարի նախնական արտահանում ԱՄՆ-ից, ինչպես նաև լրացուցիչ 4 միլիարդ դոլարի երկարաժամկետ աջակցություն վառելիքի և սպասարկման պայմանագրերի տեսքով», - ասել է Վենսը:
Այս ֆոնին, «Ռոսատոմ»-ի ղեկավար Ալեքսեյ Լիխաչևի նույն օրը Երևան կատարած այցը գրեթե աննկատ մնաց։ Ռուսական պետական կորպորացիայի ղեկավարը հանդիպեց ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոյանի հետ։ ««Ռոսատոմ»-ի ղեկավարը կրկին խոսեց Հայկական ատոմակայանի կյանքի երկարաձգման աշխատանքների ընթացքի մասին։ Նա նաև մանրամասն քննարկեց Հայաստանում նոր ատոմային էներգաբլոկների կառուցման հարցը», - հայտնել է պետական կորպորացիան։