Հայաստանին տրվել է ամերիկյան միջուկային էներգիա. «Ռոսատոմ»–ին պետք չէ վախենալ, բայց նաև պետք չէ թուլանալ
ԱՄՆ փոխնախագահ Ջ.Դ. Վենսը և Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ստորագրել են քաղաքացիական միջուկային էներգիայի վերաբերյալ համագործակցության համաձայնագիր, գրում է EAdaily.com–ը: Ջ.Դ. Վենսը հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ը պատրաստ է վարկեր տրամադրել ռեակտորի կառուցման համար: «Սա կհարթի ճանապարհը ամերիկյան և հայկական ընկերությունների միջև քաղաքացիական միջուկային նախագծերի վերաբերյալ գործարքների համար: Սա ներկայացնում է մինչև 5 միլիարդ դոլարի նախնական արտահանում ԱՄՆ-ից, ինչպես նաև լրացուցիչ 4 միլիարդ դոլարի երկարաժամկետ աջակցություն վառելիքի և սպասարկման պայմանագրերի տեսքով», - ասել է Վենսը:
Այս ֆոնին, «Ռոսատոմ»-ի ղեկավար Ալեքսեյ Լիխաչևի նույն օրը Երևան կատարած այցը գրեթե աննկատ մնաց։ Ռուսական պետական ​​կորպորացիայի ղեկավարը հանդիպեց ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոյանի հետ։ ««Ռոսատոմ»-ի ղեկավարը կրկին խոսեց Հայկական ատոմակայանի կյանքի երկարաձգման աշխատանքների ընթացքի մասին։ Նա նաև մանրամասն քննարկեց Հայաստանում նոր ատոմային էներգաբլոկների կառուցման հարցը», - հայտնել է պետական ​​կորպորացիան։
Հայաստանի իշխանությունները հայտարարել են երկիրը էներգիայով մատակարարելու համար նոր ռեակտորներ կառուցելու ծրագրերի մասին, և ամերիկացի քաղաքական գործիչներն ու գործարարները այս հարցում ակտիվ են անցյալ ամռանից։ «ԱտոմԻնֆո» կենտրոնի տնօրեն Ալեքսանդր Ուվարովը նշել է, որ ԱՄՆ-ը և Հայաստանը ստորագրել են միջկառավարական համաձայնագիր, այլ ոչ թե պայմանագիր։ «Այո՛, դա հնարավորություններ է ստեղծում ամերիկյան միջուկային արտահանման համար դեպի Հայաստան, բայց ոչ ավելին։ Նման համաձայնագրի, որը հայտնի է որպես «123», ստորագրումը ոչ մի անսովոր բան չէ։ Անցյալ տարվա դրությամբ ԱՄՆ-ը ստորագրել էր 26 նման համաձայնագիր, որոնք ընդգրկում են ընդհանուր առմամբ 50 երկիր», - ասել է փորձագետը։
ԱՄՆ-ի մտադրությունները հստակ են. նրանք մտադիր են վերականգնել միջուկային արդյունաբերության համաշխարհային առաջատարությունը և, հետևաբար, ձգտում են ընդլայնել իրենց ներկայությունը բոլոր այն երկրներում, որտեղ արդեն ունեն կամ պլանավորում են զարգացնել միջուկային էներգիան, շարունակել է Ուվարովը: «Հարցն այն է, թե ի՞նչ նախագծեր կարող են նրանք առաջարկել օտարերկրյա հաճախորդներին։ Այս պահին նրանք ունեն միայն AP-1000-ը, և, ասենք, Հայաստանի պայմանների համար այդ ռեակտորը չափազանց հզոր է»։ Այո՛, իհարկե, նրանք ամենուր առաջարկում են փոքր մոդուլային ռեակտորներ, բայց թույլ տվեք հիշեցնել, որ ոչ մի ամերիկյան նման նախագիծ չունի ռեֆերենցիա։ Պարզ ասած ոչ մի նախագիծ չի կառուցվել, ինչը նշանակում է, որ դրանք բոլորը դեռևս նախագծեր են թղթի վրա»,– ասել է նա։
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը բացահայտորեն ցույց է տալիս իր աջակցությունը ամերիկյան նախագծերին։ Սակայն, ըստ «ԱտոմԻնֆո» կենտրոնի տնօրենի, դեռ վաղ է խոսել նրանց հաղթանակի մասին։ «Որքան շատ մրցակիցներ լինեն, այնքան ավելի լարված կլինի մրցակցությունը։ Այնպես որ, վախենալու կարիք չկա, բայց նաև պետք չէ թուլանալ», - նշել է Ալեքսանդր Ուվարովը։