Ծանոթ ու միաժամանակ անհայտ …Օռնելայա գինի
Յուրաքանչյուր ոք, ով մեկ անգամ համտեսել է հիասքանչ Ornellaia Bolgheri Superiore-ը երբեք չի մոռանա դրա հրաշալի համը՝ բալի նոտաներով, որը հիշեցնում է իսկական ֆրանսիական Բորդո: Օռնելայա գինիները պատկանում են սուպերտոսկանական գինիների ընտանիքին, որը մեծ պայքար է մղել իր հաստատվելու համար և այժմ դարձել է իտալական գինեգործության դասական։
Ornellaia-ի պատմությունը սկսվել է 1981 թվականին, երբ հայտնի Անտինորի գինեգործական ընտանիքի ղեկավար մարկիզ Լոդովիկո Անտինորին հիմնադրել է Բոլգերիի կալվածքը, որը հենց սկզբում դիրքավորվել էր որպես ոչ տիպիկ իտալական գինիների մատակարար: Այս զարգացմանը մեծապես նպաստել էր Անդրեյ Չելիչևը՝ 20-րդ դարի լավագույն ամերիկացի ռուսական արմատներով գինեգործներից մեկը: Նոր խաղողի այգիների համար հատուկ է ընտրվել հատուկ վայր: Տոսկանական այդ ենթաշրջանը, որը գտնվում է Տիրենյան ծովի ափին, առանձնանում է մեղմ կլիմայով և քարքարոտ տեղական՝ հողային եզակի կազմով, որը թույլ է տալիս մշակել Բորդոյի խաղողի տեսակներ և արտադրել գինիներ, որոնք ունակ են մրցակցել սուպերտոսկանականներից առաջինի՝ հիասքանչ Sassicaia-ի հետ։
Կալվածքի հիմնադիրները բացարձակապես ճիշտ էին. կլիմայի, հողի և իսկական արհեստավորների աշխատանքի կատարյալ համադրությունը նպաստեց Tenuta dell'Ornellaia գինիների շարքի ստեղծմանը, որոնք առանձնանում են նուրբ համերով և պահանջարկ ունեն ոչ միայն Եվրոպայում, այլ նաև այլ մայրցամաքներում, այդ թվում Միացյալ Նահանգներում:
Ներկայումս կալվածքի խաղողի այգիները զբաղեցնում են ընդհանուր առմամբ 97 հեկտար:
Այնտեղ աճեցվում են Cabernet Sauvignon, Merlot, Petit Verdot և Cabernet Franc տեսակների խաղողի որթեր: Ամբողջ խաղողը հավաքվում է ձեռքով, այլ ոչ թե մեքենաներով:
Յուրաքանչյուր խաղողի այգուց առանձին հավաքված խաղողը այնուհետև մանրացվում և առանձին խմորվում է: Արդյունքում ստացված գինիները այնուհետև աստիճանաբար խառնվում են, այսինքն խառնվում է տարբեր համամասնություններով՝ հասնելով համի և բույրի կատարյալ համադրության:
Իր գոյության ընթացքում Բոլգերի կալվածքը մի քանի անգամ ձեռքից ձեռք է անցել, բայց այն միշտ պատկանել է իսկական գինեգործների, ուստի ավանդույթները սրբորեն պահպանվել են, և նոր գինիները որակով ոչ պակաս են եղել, քան առաջին սեփականատերերի օրոք ստեղծվածները: Կալվածքն առաջին անգամ անցել է հայտնի ամերիկացի գինեգործ և գործարար Ռոբերտ Մոնդավիին: Այնուհետև, 2002 թվականին, կալվածքի բաժնետոմսերի կեսը վաճառվել է Մարկեզի դե Ֆրեսկոբալդիին՝ իտալացի գինեգործների ընտանիքին, որը ոչ պակաս հայտնի է, որքան Անտինորի ընտանիքը: Հետագայում Ֆրեսկոբալդի ընտանիքն է աստիճանաբար դարձել այդ եզակի կալվածքի միակ սեփականատերը։