Ներիր մեզ, որովհետև եղել ես հայկական, բայց Նիկոլը քեզ հանձնեց թուրքին.Արտակ Զաքարյան
Արտակ Զաքարյանը իր ֆեյսբուքյան էջում  գրում է.
1. ԱՄԱՐԱՍԻ վանական համալիր. ներիր մեզ, որովհետև 1600 տարի դու եղել ես հայկական, բայց Նիկոլը քեզ հանձնեց թուրքին։ Այնինչ կարող էր փրկել գոնե հոկտեմբերի 19-ին։
2. ԿԱՏԱՐՈ վանք. ներիր մեզ, որովհետև 1600 տարի դու եղել ես հայկական, իսկ Նիկոլը քեզ հանձնեց թուրքին։ Այնինչ կարող էր փրկել գոնե հոկտեմբերի 19-ին։
3. Սուրբ Աստվածածին ՂԱԶԱՆՉԵՑՈՑ եկեղեցի. ներիր մեզ, որովհետև 150 տարի դու եղել ես հայկական, իսկ Նիկոլը քեզ հանձնեց թուրքին։ Այնինչ կարող էր փրկել գոնե հոկտեմբերի 19-ին։
4. ԳՏՉԱՎԱՆՔ վանական համալիր. ներիր մեզ, որովհետև 770 տարի դու եղել ես հայկական, իսկ Նիկոլը քեզ հանձնեց թուրքին։ Այնինչ կարող էր փրկել գոնե հոկտեմբերի 19-ին։
5. ՕԽՏԸ ԴՌՆԻ վանք. ներիր մեզ, որովհետև 1450 տարի դու եղել ես հայկական, իսկ Նիկոլը քեզ հանձնեց թուրքին։ Այնինչ կարող էր փրկել գոնե հոկտեմբերի 19-ին։
6. Սուրբ ՀՈՎՀԱՆԵՍ ՄԿՐՏԻՉ եկեղեցի . ներիր մեզ, որովհետև 800 տարի դու եղել ես հայկական, իսկ Նիկոլը քեզ հանձնեց թուրքին։ Այնինչ կարող էր փրկել գոնե հոկտեմբերի 19-ին։
7. Հադրութի Սուրբ ՀԱՐՈւԹՅՈւՆ եկեղեցի. ներիր մեզ, որովհետև 400 տարի դու եղել ես հայկական, իսկ Նիկոլը քեզ հանձնեց թուրքին։ Այնինչ կարող էր փրկել գոնե հոկտեմբերի 19-ին։
8. ԴԱԴԻՎԱՆՔԻ վանական համալիր. ներիր մեզ, որովհետև 1600 տարի դու եղել ես հայկական, իսկ Նիկոլը քեզ հանձնեց թուրքին։ Այնինչ կարող էր փրկել գոնե հոկտեմբերի 19-ին։
9. ԾԻԾԵՌՆԱՎԱՆՔԻ Սուրբ Գևորգ եկեղեցի. ներիր մեզ, որովհետև 1500 տարի դու եղել ես հայկական, իսկ Նիկոլը քեզ հանձնեց թուրքին։ Այնինչ կարող էր փրկել գոնե հոկտեմբերի 19-ին։
10. ԵՂԻՇԵ ԱՌԱՔՅԼԻ վանք. ներիր մեզ, որովհետև 1500 տարի դու եղել ես հայկական, իսկ Նիկոլը քեզ հանձնեց թուրքին։ Այնինչ կարող էր փրկել գոնե հոկտեմբերի 19-ին։
11. Վանքի ՍՊԻՏԱԿԽԱՉ եկեղեցի. ներիր մեզ, որովհետև 1020 տարի դու եղել ես հայկական, իսկ Նիկոլը քեզ հանձնեց թուրքին։ Այնինչ կարող էր փրկել գոնե հոկտեմբերի 19-ին։
12. ԿԱՎԱՔԱՎԱՆՔԻ եկեղեցի. ներիր մեզ, որովհետև 630 տարի դու եղել ես հայկական, իսկ Նիկոլը քեզ հանձնեց թուրքին։ Այնինչ կարող էր փրկել գոնե հոկտեմբերի 19-ին։
13. Ծակուռիի ԾԱՂԿԱՎԱՆՔԻ Սուրբ Աստվածածին եկեղեցի. ներիր մեզ, որովհետև 350 տարի դու եղել ես հայկական, իսկ Նիկոլը քեզ հանձնեց թուրքին։ Այնինչ կարող էր փրկել գոնե հոկտեմբերի 19-ին։
14. Տողի Սուրբ ՀՈՎՀԱՆԵՍ ՄԿՐՏԻՉ եկեղեցի. ներիր մեզ, որովհետև 300 տարի դու եղել ես հայկական, իսկ Նիկոլը քեզ հանձնեց թուրքին։ Այնինչ կարող էր փրկել գոնե հոկտեմբերի 19-ին։
15. Շուշիի Սուրբ ՀՈՎՀԱՆԵՍ ՄԿՐՏԻՉ եկեղեցի. ներիր մեզ, որովհետև 190 տարի դու եղել ես հայկական, իսկ Նիկոլը քեզ հանձնեց թուրքին։ Այնինչ կարող էր փրկել գոնե հոկտեմբերի 19-ին։
16. Մատաղիսի ՍՈւՐԲ ԳԵՎՈՐԳ եկեղեցի. ներիր մեզ, որովհետև 120 տարի դու եղել ես հայկական, իսկ Նիկոլը քեզ հանձնեց թուրքին։ Այնինչ կարող էր փրկել գոնե հոկտեմբերի 19-ին։
17. Թալիշի Սուրբ ԱՍՏՎԱԾԱԾԻՆ եկեղեցի. ներիր մեզ, որովհետև 135 տարի դու եղել ես հայկական, իսկ Նիկոլը քեզ հանձնեց թուրքին։ Այնինչ կարող էր փրկել գոնե հոկտեմբերի 19-ին։
18. Քարին Տակի ՍՈւՐԲ ԱՍՏՎԱԾԱԾԻՆ եկեղեցի. ներիր մեզ, որովհետև 160 տարի դու եղել ես հայկական, իսկ Նիկոլը քեզ հանձնեց թուրքին։ Այնինչ կարող էր փրկել գոնե հոկտեմբերի 19-ին։
19. Ավետարանոցի ՍՈւՐԲ ԱՍՏՎԱԾԱԾԻՆ եկեղեցի. ներիր մեզ, որովհետև 370 տարի դու եղել ես հայկական, իսկ Նիկոլը քեզ հանձնեց թուրքին։ Այնինչ կարող էր փրկել գոնե հոկտեմբերի 19-ին։
20. Ավետարանոցի Սուրբ ԳԱՅԱՆԵ ԿՈւՍԱՆԱՑ ԱՆԱՊԱՏ եկեղեցի. ներիր մեզ, որովհետև 405 տարի դու եղել ես հայկական, իսկ Նիկոլը քեզ հանձնեց թուրքին։ Այնինչ կարող էր փրկել գոնե հոկտեմբերի 19-ին։
21. Քարվաճառի Սուրբ ԱՍՏՎԱԾԱԾԻՆ կուսանաց անապատ եկեղեցի. ներիր մեզ, որովհետև 800 տարի դու եղել ես հայկական, իսկ Նիկոլը քեզ հանձնեց թուրքին։ Այնինչ կարող էր փրկել գոնե հոկտեմբերի 19-ին։
22. Ցորի Սուրբ ԱՄԵՆԱՓՐԿԻՉ եկեղեցի. ներիր մեզ, որովհետև 1110 տարի դու եղել ես հայկական, իսկ Նիկոլը քեզ հանձնեց թուրքին։ Այնինչ կարող էր փրկել գոնե հոկտեմբերի 19-ին։
23. Վանքասարի ՍՊԻՏԱԿ ԽԱՉ եկեղեցի. ներիր մեզ, որովհետև 1500 տարի դու եղել ես հայկական, իսկ Նիկոլը քեզ հանձնեց թուրքին։ Այնինչ կարող էր փրկել գոնե հոկտեմբերի 19-ին։
24. ՀՈՌԵԿԱ վանք. ներիր մեզ, որովհետև 160 տարի դու եղել ես հայկական, իսկ Նիկոլը քեզ հանձնեց թուրքին։ Այնինչ կարող էր փրկել գոնե հոկտեմբերի 19-ին։
25. Հակի Սուրբ ՄԻՆԱՍ եկեղեցի. ներիր մեզ, որովհետև 345 տարի դու եղել ես հայկական, իսկ Նիկոլը քեզ հանձնեց թուրքին։ Այնինչ կարող էր փրկել գոնե հոկտեմբերի 19-ին։
26. Կարմրակուճի Սուրբ ԱՄԵՆԱՓՐԿԻՉ եկեղեցի. ներիր մեզ, որովհետև 170 տարի դու եղել ես հայկական, իսկ Նիկոլը քեզ հանձնեց թուրքին։ Այնինչ կարող էր փրկել գոնե հոկտեմբերի 19-ին։
27. Մեծ Թաղերի Սուրբ ԱՄԵՆԱՓՐԿԻՉ եկեղեցի. ներիր մեզ, որովհետև 180 տարի դու եղել ես հայկական, իսկ Նիկոլը քեզ հանձնեց թուրքին։ Այնինչ կարող էր փրկել գոնե հոկտեմբերի 19-ին։
28. ՄԱՅՐԽԹՈւՆԻ եկեղեցի. ներիր մեզ, որովհետև 420 տարի դու եղել ես հայկական, իսկ Նիկոլը քեզ հանձնեց թուրքին։ Այնինչ կարող էր փրկել գոնե հոկտեմբերի 19-ին։
29. Տողի Սուրբ ՍՏԵՓԱՆՈՍ եկեղեցի. ներիր մեզ, որովհետև 280 տարի դու եղել ես հայկական, իսկ Նիկոլը քեզ հանձնեց թուրքին։ Այնինչ կարող էր փրկել գոնե հոկտեմբերի 19-ին։
30. Մեղրեցոց Սուրբ ԱՍՏՎԱԾԱԾԻՆ եկեղեցի. ներիր մեզ, որովհետև 190 տարի դու եղել ես հայկական, իսկ Նիկոլը քեզ հանձնեց թուրքին։ Այնինչ կարող էր փրկել գոնե հոկտեմբերի 19-ին։
Սա դեռ ամբողջ ցանկը չէ։
Մենք և մեր սերունդները դեռ վերադառնալու ենք։
Աստված օգնական։