Արցախում գերեվարված արաբ ահաբեկիչների թիվն ավելացավ ևս մեկով
ՀԱՍԱՐԱԿՈՒԹՅՈՒՆՀայաստանի իրավապահների կողմից քննվող քրեական գործով որպես մեղադրյալ ներգրավված վարձկանների թիվը պաշտոնապես դարձավ 3-ը։
Հայաստանում մեղադրանք է առաջադրվել ազգությամբ արաբ, Սիրիայի Արաբական Հանրապետության քաղաքացի ևս մեկ վարձկան ահաբեկչի։
Այս մասին հայտնում է ՀՀ Քննչական կոմիտեն։ Այսպիսով Հայաստանի իրավապահների կողմից քննվող քրեական գործով որպես մեղադրյալ ներգրավված վարձկանների թիվը պաշտոնապես դարձավ 3-ը։
Նոյեմբերի 6-ին քննչական մարմինը որոշում է կայացրել Աբու Սթեֆ ալ–Հինդավիին, Ահմադ ալ-Տայեբին և Աբու Դիաբ Հալաբին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 389-րդ հոդվածով (միջազգային ահաբեկչություն), 34-390-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-ին կետով, 3-րդ մասի 1-ին կետով (միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերի լուրջ խախտումները զինված ընդհարումների ժամանակ) և 395-րդ հոդվածի 3-րդ մասով (վարձկանություն) որպես մեղադրյալ ներգրավելու մասին:
Քննչական մարմինը միջնորդություններ է ներկայացրել Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարան՝ արաբ ահաբեկիչների նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց կիրառելու վերաբերյալ:
Արցախի դեմ սանձազերծած պատերազմի առաջին իսկ օրերից հայտնի դարձավ, որ Թուրքիան Սիրիայի հյուսիսից վարձկաններ է ուղարկել Ադրբեջան՝ Արցախի ու Հայաստանի դեմ օգտագործելու նպատակով։ Այս տեղեկությունները հաստատել էր նաև ՌԴ Արտաքին հետախուզական ծառայության պետ Սերգեյ Նարիշկինը:
ՌԻԱ Նովոստին էլ տեղեկացրել է, որ հոկտեմբերի 16-ին ավելի քան 1000 գրոհային է տեղափոխվել ղարաբաղյան հակամարտության գոտի։