Ադրբեջանը չի ընդունում միջազգային կառույցների ներկայությունը մարտի դաշտում. ՊՆ ներկայացուցիչ
Պաշտպանության նախարարի ներկայացուցիչ Արծրուն Հովհաննիսյանը ներկայացրեց, թե ինչու Ադրբեջանը չի կատարում գերիների և դիակների փոխանակման իր պարտավորությունը:  «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` պատասխանելով լրագրողի հարցին, թե արդյոք Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում գերիների և մարմինների դուրս բերում կատարվում է, թե ոչ, Հովհաննիսյանը պատասխանեց.
Արցախի հետ շփման գծի ողջ երկայնքով սեպտեմբերի 27-ի վաղ առավոտյան Ադրբեջանն ակտիվ ռազմական գործողություններ է սկսելՀրետակոծվում և հրթիռակոծվում են նաև խաղաղ բնակավայրերըայդ թվում՝ մայրաքաղաք Ստեփանակերտը և ՇուշինԱդրբեջանի ԶՈՒ-ն թիրախավորել է նաև ՀՀ զինվորական և քաղաքացիական ենթակառուցվածքներըՇփման գծում ընթացող համառ մարտերում երկու կողմն ունեն մարդկային ուժի և սպառազինության կորուստներադրբեջանական կորուստները մի քանի անգամ գերազանցում են հայկական կողմինըՀայտնաբերվել են Թուրքիայի ներգրավվածությանՍիրիայից վարձկանների տեղափոխման և Արցախի դեմ օգտագործման  փաստեր:
ՀայաստանիՌուսաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարները հայտարարել ենոր հոկտեմբերի 10-ի ժամը 12:00-ից սկսած հաստատվում է մարդասիրական նպատակով կրակի դադարեցման մասին՝ ռազմագերիների և այլ պահպանման տակ գտնվող անձանց ու զոհվածների մարմինների փոխանակման նպատակով՝ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿմիջնորդությամբ և չափորոշիչներին համապատասխան: «Հրադադարի ռեժիմի կոնկրետ պարամետրերը կհամաձայնեցվեն լրացուցիչ։ Ադրբեջանի Հանրապետությունը և Հայաստանի Հանրապետությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդությամբ կարգավորման հիմնարար սկզբունքների հիման վրա ձեռնամուխ են լինում բովանդակային բանակցությունների՝ խաղաղ կարգավորմանը շուտափույթ հասնելու նպատակովԿողմերը հաստատում են բանակցային գործընթացի ձևաչափի անփոփոխելիությունը»,-նշվել է հայտարարության մեջ։
Հոկտեմբերի 11-ին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի հայաստանյան գրասենյակի հաղորդակցման ծրագրերի ղեկավար Զառա Ամատունին հայտնել էոր Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն չի սկսելու ներգրավվել որևէ մարդասիրական գործողության մեջմինչև Արցախի և Ադրբեջանի շփման գծում հումանիտար հրադադարն ամբողջությամբ չպահպանվի:
Հոկտեմբերի 11-ի երեկոյանխախտելով հումանիտար հրադադարի պայմանավորվածությունը, ադրբեջանական զինված ուժերը հարավային ուղղությամբ ձեռնարկել են գրոհներ՝ կիրառելով զրահատեխնիկա և հրթիռահրետանային միջոցներ։