Թալիշը պատերազմից ամենատուժած գյուղն է. Արցախի ՄԻՊ
Թալիշ գյուղը Ադրբեջան-Արցախ (Ղարաբաղ) պատերազմում ամենատուժած գյուղն է։ Այս մասին Արցախի Մարդու իրավունքների պաշտպան Արտակ Բեգլարյանը գրել է իր թվիթերյան միկրոբլոգում։
«Այն գրավվել և այրվել է Ադրբեջանի կողմից դեռ 1900-ականներին, այնուհետև ավերվել է 2016-ին և այժմ կրկին գրավվել է», - գրել է Բեգլարյանը։
ԱՀ անվտանգության խորհրդի գրասենյակի ներկայացուցիչ Անուշ Ղավալյանն էլ գրել է, որ իր ծնողները և եղբայրը մինչև սեպտեմբերի 27-ը եղել են Թալիշում։
«Գյուղի հուշարձանի այս լուսանկարը ցանկացած բառից ավելի խոսուն է: Ադրբեջանի կողմից Արցախի դեմ իրականացվող վանդալիզմի և ահաբեկչության այլ ապացույցներ անհրաժե՞շտ են», - գրել է Ղավալյանը։
Հակառակորդն ունի ավելի քան 4719 զոհ։ Հայկական կողմից, նախնական տվյալներով, կա 440 զոհ։ Ադրբեջանի զինված ուժերը թիրախավորել է նաև Արցախի և Հայաստանի Հանրապետության զինվորական և քաղաքացիական ենթակառուցվածքները, որի հետևանքով Գեղարքունիքում սպանվել է 2 քաղաքացիական անձ, Արցախում սպանվել է 20 քաղաքացիական անձ, վիրավորվել է 93 քաղաքացիական անձ, վնասվել՝ մոտ 5800 գույք ու ենթակառուցվածք։