•Գործիքներ անչափահասների մասնակցությունը բացառելու համար
•Ինքնասահմանափակման հնարավորություն խնդրահարույց խաղային պահվածք ունեցող խաղացողներին
•Հոգեբանական օգնություն խաղամոլներին
Խոսեմ լիցենզավորված ոլորտի կարևորության մասին: Մեր գլխավոր գործընկեր Goodwin.am ընկերությունը գործում է ՀՀ Ֆինանսների Նախարարության կողմից տրված «Վիճակախաղերի կազմակերպման» և «Ինտերնետ շահումով խաղերի կազմակերպման» լիցենզիաների հիման վրա։ Այս լիցենզիաները սպորտային իրադարձությունների վրա խաղադրույքներ առաջարկելու (և ընդունելու) և օնլայն կազինո գործունեություն ծավալելու օրինական հիմք են տալիս: Նշեմ, որ Հայաստանում գործող և խոշոր հարկատու համարվող 4 բուքմեյքերական և օնլայն կազինո ծառայություններ մատուցող ընկերություններ տարեկան վճարում են 4,800,000,000 դրամ (մոտ $10,000,000) միայն լիցենզիայի գումար:
Այս նույն ընկերությունները վճարում են 20% շահութահարկ՝ տալով պետությանը այն կառավարելու ու ճիշտ բաշխելու հնարավորություն:
Հայաստանում խաղային ոլորտում ներկայումս գործում է 6,000-ից ավել աշխատատեղ՝ ընդ որում միջին և միջինից բարձր աշխատավարձերով: 3,000,000 բնակչություն ունեցող երկրի համար սա բավականին լուրջ թիվ է, որից հրաժարվելը ծանր կանդրադառնա նաև աշխատաշուկայի վրա՝ կտրուկ ավելացնելով գործազրկության ցուցանիշը:
Օրինական խաղային գործունեությունը ազնիվ մրցակցություն ու պատասխանատու խաղ ապահովելու միակ միջոցն է: Միայն պետության կողմից վերահսկողության պայմաններում է հնարավոր ապահովել խաղացողի անվտանգությունը, խաղի անվտանգությունն ու խաղային կախվածության կանխարգելումը:
Միայն օրինական գործունեության պայմաններում է հնարավոր կանխարգելել անչափահասների գործունեությունը օնլայն/օֆլայն խաղային հարթակներում: Որպես ոլորտում գործող առաջադեմ IT ընկերություն՝ SmartBet-ի խնդիրնեերից մեկն էր ստեղծել կայքում գրանցվելու բազմաշերտ հսկողությամբ համակարգ, ինչն ուղղակի կբացառեր անչափահասների ներգրավվածությունն այնտեղ առաջարկվող ծառայություններում: Ինչպես SmartBet-ը, այնպես էլ ՀՀ խաղային ոլորտը սպասարկող մեր մրցակից ընկերություններն արդեն վաղուց լուծել են այս խնդիրը:
Վերադառնալով բուն թեմային՝ խոսեմ SmartBet-ի կողմից առաջարկվող երկու կարևոր գործիքի մասին:
Ինքնասահմանափակում
«Ինքնասահմանափակում»-ը հիանալի գործիք է բոլոր նրանց համար, ովքեր որոշում են կայացրել ժամանակավորապես դադարեցնել խաղային գործունեությունը և ցանկանում են ստանալ աջակցություն իրենց այդ որոշման մեջ։ «Ինքնասահմանափակում» գործիքը գտնվում է goodwin.am կայքի գլխավոր մենյուում՝ բոլորին հասանելի և հեշտ գտնվող վայրում:
Յուրաքանչյուր հաճախորդ, առանց մեր միջամտության, կարող է արգելափակել իր իսկ խաղային գործունեությունը 30 րոպեից մինչև 1 տարի ժամկետով:
Հոգեբանի ծառայություն
Ոլորտի կառավարման գործում, ինչպես նաև խաղամոլության դեմ պայքարում պետությանն աջակցելու նպատակով SmartBet-ը հանդես է գալիս մի նախաձեռնությամբ, ինչը հուսով ենք վարակիչ ազդեցություն կունենա նաև մեր գործընկեր-մրցակից ընկերությունների շրջանակներում:
«Հոգեբանի ծառայությունն», ըստ իս, խաղամոլությունը կանխարգելելուն կամ նվազեցնելուն ուղղված խոշոր քայլ է, ինչը սակայն ցանկալի արդյունք կտա միայն օրինական դաշտում: Այս ծառայությունից կարող են օգտվել բոլոր նրանք, ովքեր իրենց խաղային ժամանցը ճիշտ ու անվտանգ կազմակերպելու հետ կապված օգնության կարիք կզգան:
Այս նախաձեռնության շրջանակներում համագործակցում ենք ոլորտում նեղ մասնագիտական փորձով, բարձր որակավորում ունեցող հոգեբանների հետ, ովքեր մատուցում են ծառայություններ ինչպես հեռախոսազանգերի, այնպես էլ տետատետ հանդիպումների միջոցով: Հոգեբանի ծառայությանը դիմած յուրաքանչյուր անձի գաղտնիությունը երաշխավորված է՝ բժշկական էթիկայի բոլոր նորմերին համապատասխան: Հավելեմ, որ ծառայությունն անվճար է և հասանելի բոլորին (հեռ. +374 55 540 541):
SmartBet ընկերությունը պատրաստ է աջակցել ցանկացած մտահղացման, որը կօգնի լուծել Հայաստանում խաղամոլության խնդիրը՝ կիսվելով իր փորձով ու խնդրի մասին ունեցած մանրամասն գիտելիքներով:
Համոզված եմ, որ նման մոտեցումը շատ շուտով կունենա իր դրական հետևանքները՝ կանխարգելելով խաղային կախվածությունը, տրամադրելով մասնագիտական օգնություն արդեն իսկ խնդրահարույց խաղային պահվածք ունեցող անձանց և մեծացնելով հասարակության վստահությունը Հայաստանում խաղային ոլորտի նկատմամբ:
Երվանդ Խալափյան
Համահիմնադիր, տնօրեն, SmartBet»։