Հանցագործությունների թվի ավելացում.ի՞նչ են վկայում վերջին տարիների ցուցանիշները․ «Փաստ»
Հանցագործությունների թիվը Հայաստանում կրկին ավելացել է՝ այս անգամ ավելի քան 1900-ով: Խոսքը 2019 թվականի հունվար-նոյեմբերին 2018թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատ հանցագործությունների թվի համեմատականի մասին է:
Վիճակագրական կոմիտեի՝ նախորդ տարվա 11 ամիսներին ՀՀ սոցիալ-տնտեսական վիճակը բնութագրող տվյալների համաձայն, հանրապետությունում 2019թ. հունվար-նոյեմբեր ամիսներին գրանցված հանցագործությունների ընդհանուր քանակը կազմել է 24 164, իսկ 2018թ.-ին այդ ցուցանիշը կազմել է 22 190: 2019թ.-ի նշված ցուցանիշի մեջ ամենամեծ մասնաբաժինն ունեն սեփականության դեմ ուղղված հանցագործությունները, որոնց թիվը 2019թ. հունվար-նոյեմբերին կազմել է 12 525։
Այս համատեքստում հիշենք, որ վերջին մեկ տարվա ընթացքում շատ խոսվեց համաներման վտանգի մասին: Փորձագիտական շրջանակները հանցագործությունների՝ դեռ ամիսներ առաջ արձանագրվող աճի միտումները կապեցին նաև համաներման հանգամանքի հետ, իսկ պատասխանատու մարմինների ներկայացուցիչներն առնվազն չհերքեցին այդ հետևանքի ազդեցության մասին:
Դեռ 2019թ. ապրիլին պաշտոնապես հայտարարվեց, որ համաներումով ազատված 71 անձ կատարել է 130 հանցագործություն: Այս բաղադրիչի ազդեցության մասին դեռ ուսումնասիրություններ կլինեն, որից հետո միայն կարելի է պնդումներ անել աճի իրական պատճառների ու հետևանքների մասին։
Այնուամենայնիվ, նկատենք, որ թեպետ 2016, 2017, 2018 և 2019 թվականներին աճի միտումը տարեցտարի շարունակվել է, բայց նշված ժամանակահատվածներում ամենաբարձր ցուցանիշը 2019թ.-ին է նկատվել՝ այն էլ միայն 11 ամիսների տվյալներով։
Հաշվի առնելով նախորդ տարիների վերաբերյալ ավելի վաղ հրապարակված պաշտոնական տվյալները, նշենք, որ 2017 և 2016 թվականներին հանցագործությունների քանակը համեմատաբար ավելի ցածր է եղել. 2017թ.-ին՝ 20 284, իսկ 2016թ.-ին՝ 18 764։
Այսինքն, կարելի է փաստել, որ վերջին չորս տարիների ընթացքում հանցագործությունների թիվը յուրաքանչյուր տարի շուրջ 2000ով ավելացել է: Դիտարկել ենք նաև առանձին հանցատեսակների մասով առկա տվյալները:
Օրինակ՝ ոչ մեծ ծանրության հանցագործությունների թիվը 2019թ. հունվար-նոյեմբեր ամիսների տվյալներով կազմել է 12 243՝ 682-ով ավելի շատ, քան 2018թ.-ի նույն ժամանակահատվածում:
Ի տարբերություն վերջին երկու տարիների, 2017 թվականին ոչ մեծ ծանրության հանցագործությունների թիվը կազմել է 11 043, իսկ 2016թ.-ին 2017-ի համեմատ 1662 դեպքով ավելի քիչ: Միջին ծանրության հանցագործությունները 2019թ. 11 ամիսների կտրվածքով 7613-ն են եղել, իսկ 2018-ին այդպիսի 7 196 դեպք է գրանցվել: 2017 և 2016 թվականներին հանցագործության այս տեսակի համեմատաբար ավելի քիչ դեպք է գրանցվել. միջին ծանրության հանցագործությունները 2017թ.-ին 6 348, իսկ 2016թ.-ին 6103ն են եղել:
2019 հունվար-նոյեմբեր ամիսներին աճել է նաև ծանր հանցագործությունների թիվը: 2018թ.-ի համեմատ այդ ցուցանիշն ավելացել է 820-ով՝ կազմելով 4044, մինչդեռ 2017ին այդ ցուցանիշը եղել է 2 729: Նշված ժամանակահատվածում ավելացել է նաև առանձնապես ծանր հանցագործությունների թիվը.
2019 հունվար-նոյեմբերին 2018թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատ առանձնապես ծանր հանցագործությունների 264 դեպք է գրանցվել՝ 55-ով ավելի 2018թ.-ի նույն ժամանակահատվածում գրանցված դեպքերից: Ի տարբերություն վերջին երկու տարիների՝ 2017թ.-ին այդ տեսակով պայմանավորված հանցագործությունների թիվն ավելի փոքր է եղել՝ 2017թ.ին՝ 164, 2016թ.-ին՝ 198:
Ի տարբերություն վերոնշյալ հանցագործությունների, այլ պատկեր է անձի դեմ ուղղված հանցագործությունների առումով: Այստեղ նվազում կա: Եթե 2018 թվականին այդ ցուցանիշը կազմել էր 4 592, 2017-ին՝ 4 868, 2016-ին՝ 4 895, ապա 2019թ. 11 ամիսների տվյալներով այդ դեպքերը 3 950-ն են եղել:
Այդուհանդերձ՝ 2019թ.-ի նշված ժամանակահատվածում ավելացել է սպանությունների թիվը՝ կազմելով 43 դեպք, երբ 2018թ. գրանցվել էր 34-ը: Նկատենք, սակայն, որ թե՛ 2017թ.-ին, թե՛ 2016թ.-ին սպանության ավելի շատ դեպքեր են գրանցվել:
Մասնավորապես՝ 2017-ին 49, 2016-ին՝ 66: Ինչ վերաբերում է սպանության փորձին, ապա նշված տարիների ընթացքում հանցագործոթւյան այս տեսակի առումով աստիճանաբար նվազում է նկատվում։
Մինչդեռ 2019թ. ընթացքում 2018թ. համեմատ 90-ով ավելացել են խուլիգանության դեպքերը, իսկ թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության դեպքերը՝ 120ով: Այս առումով, այդուհանդերձ, 2017 և 2016 թվականներին համեմատաբար ավելի շատ դեպքեր են եղել՝ անցնելով 1000-ի սահմանը:
Անձի սեփականության դեմ ուղղված հանցագործությունների թվի մասին արդեն ընդգծեցինք, միայն հավելենք, որ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ այդ դեպքերը 2019թ. հունվար-նոյեմբերին ավելացել են 2045-ով։ 2018թ.-ին այդ ցուցանիշը եղել է 10 480, 2017-ին՝ 8 102, 2016-ին՝ 7 741:
Բացի այդ, 2019թ. 11 ամիսների տվյալներով պետական կամ հանրային գույքի հափշտակությունների 473 դեպք է գրանցվել, այն դեպքում, երբ 2018թ. այդ թիվը եղել է 445, 2017-ին՝ 130, 2016-ին՝ 93: Առավել ցայտուն աճ է գրանցվել նաև անձնական գույքի հափշտակությունների պարագայում: 2019թ. նշված ժամանակահատվածում 2018թ. համեմատ այդ դեպքերն ավելացել են 1933-ով:
2019թ.-ի 11 ամիսների ընթացքում գրանցվել է 11 195, 2018թ. նույն ժամանակահատվածում՝ 9 262, իսկ 2017 և 2016 թվականներին համապատասխանաբար 7 433 և 7 084 դեպք: Եթե համեմատում ենք միայն 2019թ.-ի և 2016-ի տվյալները, ապա ստացվում է, որ անձնական գույքի հափշտակությունների դեպքերն ավելացել են 4111-ով։
Ինչ վերաբերում է գողության դեպքերին, որոնց մասին նախորդ տարում շատ քննարկվեց, ապա 2019թ. հունվար-նոյեմբերին գողության 9 276 դեպք է գրանցվել, մինչդեռ 2018թ. նույն ժամանակահատվածում այդ թիվը կազմել է 7 539։ 2017թ.-ին այդ ցուցանիշը 5 909 է եղել: 2019թ. ընթացքում գրանցված 9 276-ից 1502-ը բնակարանային գողության դեպքերն են, իսկ 2018 թվականին նման 1223 դեպք է գրանցվել, 2017-ին՝ 889, 2016-ին՝ 1250։ 2019թ.-ին տնտեսական գործունեության դեմ ուղղված հանցագործությունների թիվը նախորդ տարվա համեմատ 295-ով է ավելացել։
Ինչպես նախորդ տարիներին, հանցագործությունների քանակով Երևանը կրկին առաջին տեղում է, իսկ մարզերից՝ Կոտայքը։ Ամենաքիչ հանցագործությունները գրանցվել են Վայոց ձորում: Հանցագործությունների թվի աճի ազդեցության տեսանկյունից հետաքրքրական են նաև համաշխարհային վարկանիշային տվյալները։
Թեպետ հայաստանյան պաշտոնական տվյալները մտահոգիչ են, բայց «Numbeo» միջազգային պորտալի տվյալների համաձայն, 2019թ. Հայաստանը 123 երկրների ցանկում այդքան էլ վատ ցուցանիշ չի արձանագրել։
«Numbeo»-ի տվյալներով, հանցագործությունների ինդեքսի համեմատաբար ցածր ցուցանիշ գրանցելով՝ Հայաստանը հայտնվել է 117-րդ տեղում, իսկ 123-րդ տեղում Քաթարն է, որը, ինչպես նախորդ տարի, 2019-ին ևս համարվել է առաջին երկիրը, որտեղ հանցագործությունների ամենացածր ցուցանիշն է գրանցվել։
Ուսումնասիրելով տարածաշրջանում գտնվող մյուս երկրների ցուցանիշները, նշենք, որ Վրաստանը նշված ցուցակում 118-րդ տեղում է։ Այսինքն, այդ առումով Հայաստանը չնչին ցուցանիշով է զիջում հարևան Վրաստանին։ Իսկ Ադրբեջանը հանցագործությունների թվի ավելի բարձր ցուցանիշ է գրանցել՝ հայտնվելով 90-րդ տեղում։
Նարեկ Սամսոնյանի խափանման միջոցը փոխվել է տնային կալանքի «Քարֆուր»-ի որոշ արտադրատեսակների արտադրություն է կասեցվելԲագրատ սրբազանի կալանքը երկարաձգվեց Մոտ օրերս վառելիքի գները կնվազեն Օրը ցերեկով մարտաֆիլմ հիշեցնող տեսարաններ են, սա՞ է «բարեփոխումների» ենթարկված իրավապահ համակարգը Արամ Ղուկասյանը նշանակվել է ՔԿ Արմավիրի մարզային քննչական վարչության Վաղարշապատի քննչական բաժնի պետ Հայտնի են Մարթա Կոսի՝ Հայաստան այցի ժամկետները ԱՄՆ-ն փորձում է սահմանափակել Ուկրաինայի և որոշ գործընկերների մասնակցությունն Անկարայում ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովին Ձևավորվել է ՆԳՆ հանցավորության վիճակագրության և հետազոտական կենտրոնը Ֆուտբոլային հանդիպմամբ պայմանավորված՝ մարզադաշտի հարակից փողոցներով տրանսպորտն այլ կերպ կաշխատի Արձանագրվել է «Չիկունգունիա տենդ» հիվանդության դեպք Ջրանջատում՝ Երևանում․ հասցեներ Ձնախառն անձրև կարող է տեղալ․ եղանակն այս օրերինՌուբեն Վարդանյանի նկատմամբ դատավճիռը ադրբեջանական ժողովրդին տառապանքներ բերած շուրջ 30-ամյա հակամարտության խորհրդանշական ու տրամաբանական ավարտն է Հրդեհ է բռնկվել Թումանյան փողոցում գործող սննդի կետերից մեկի նկուղային հարկում ԱՄՆ-ն և Իսրայելը կարող են հարված հասցնել ԻՀՊԿ-ի շտաբին «Փաշինյանը ծախել է Ղարաբաղի հայկական ղեկավարությունը TRIPP-ից շահույթ ստանալու համար» ԱՄՆ-ը զավթում է Անդրկովկասը. Վենսի Հայաստան և Ադրբեջան կատարած այցի արդյունքները Ընդդիմության համախմբումը խառնում է Փաշինյանի պլանները ԱՄՆ-Իրան հարաբերությունները հասել են եռման կետի Երևանը վերածվել է 30-ականների Չիկագոյի Մոսկվան կոշտ զգուշացում է անում երկաթուղու հարցով Հունիսյան ընտրությունները՝ յուրատեսակ հանրաքվե. արտաքին հետաքրքրություններն ուժգնանում են. «Փաստ»Ինքնիշխանության հսկայական զիջում. «Փաստ»«Ժորժս աստվածային տղա է, նա ինձ վերևից հսկում է, ամենադժվար պահերին ինձ ծանր վիճակից հանում». սերժանտ Ժորժ Գևորգյանն անմահացել է նոյեմբերի 2-ին Ճարտարում. «Փաստ»Մի շարք փոփոխություններ՝ ԶՈՒ կարիքների համար գնումների գործընթացում. «Փաստ»Եպիսկոպոսների ժողովը Ավստրիայում և ներքաղաքական ճնշումների ստվերը Արդյունաբերական վերածնունդի օրակարգ․ «Միասնության թևեր»-ը ներկայացրեց իր տնտեսական տեսլականը Հայաստանին տրվել է ամերիկյան միջուկային էներգիա. «Ռոսատոմ»–ին պետք չէ վախենալ, բայց նաև պետք չէ թուլանալԱշխարհաքաղաքական նոր «մեսիջներ». անվտանգության ավանդական երաշխիքներն այլևս հուսալի չեն. «Փաստ»Ծնվել է գրող ու բանաստեղծ Հովհաննես Թումանյանը․ պատմության այս օրը (19 փետրվար)Ընտրությունների մասնակցության յուրաքանչյուր ձայնի ուժը և լռության գինը. «Փաստ»Դոլարն ու ռուբլին թանկացել ենԿրակոցներն ու սպանությունը եղել է կնոջ պատճառով. աղմկահարույց մանրամասներՍարսափ ոչ միայն իշխանությունը կորցնելուց, այլև միասնականությունից. «Փաստ»Հնչած կրակոցներից սպանված Արսենը ռեստորանում էր երգում. մանրամասներ «Այս ամենն իրավունքի գերակայության և իրավականության հետ աղերս չունեցող գործընթաց է՝ բացառապես տեղավորվող քաղաքական ծիրում». «Փաստ»Այդ ի՞նչ «ձեռքբերումներից» են խոսում իշխանությունները. «Փաստ»«Ընդդիմադիր ուժերը պետք է միավորվեն մի քանի խոշոր գաղափարական դաշինքների մեջ և պարտության մատնեն գործող վարչախմբին». «Փաստ»ՔՊ–ականները հրճվանքի մեջ են. այլևս չեն գաղտնալսելու․ «Հրապարակ» Ընտրական շրջանի «բացումից» երկու օր անց Սյունիքի մարզպետը ֆինանսական աջակցություն է բաժանել բնակիչներին. «Փաստ»Փետրվարի 20-ին դատական համակարգը հավաքվելու է. ինչ են քննարկելու. «Ժողովուրդ» Ո՞վ կփոխարինի Հրայր Թովմասյանին. անուններ են շրջանառվում. «Հրապարակ» ՔՊ-ում էլի ներքին խմորումներ են. «Փաստ»Հայկ Կոնջորյանի եղբոր դեմ երկրորդ քրեական գործն է հարուցվել. «Ժողովուրդ» Արարատ Միրզոյանը ՔՊ–ում ձայներ ստացել է իր չեզոք է եւ հավասարակշիռ կեցվածքի համար․ «Հրապարակ» Շոուի վերածված «արդարադատություն». Վահե Հակոբյանի գործի իրական նպատակը. «Փաստ»Տիգրան Բարսեղյանը հեռացավ Հայաստանի հավաքականից Շվեդիան իր նոր տարեկան հետախուզական զեկույցում Ռուսաստանին անվանել է «գլխավոր ռազմական սպառնալիք»ՌԴ–ն մեղադրել է Telegram-ին «արտասահմանյան հետախուզական գործակալություններին» նամակագրությունը բացահայտելու մեջ