Ավանում մայր և որդի տարեց սփյուռքահային սպանել ու թալանել են
Վերաքննիչ քրեական դատարանում ավարտվեց Սրբուհի և Արշակ Ժ.-երի գործով բերված վերաքննիչ բողոքների քննությունը, գրում է 1in.am-ը:
Գործը քննվել է Ավան և Նոր Նորք վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանում Արտուշ Գաբրիելյանի նախագահությամբ:
Դեպքի պահին մայրը 50 տարեկան էր, որդին՝ 20: Վերջինս մեղադրվում էր դիտավորյալ սպանության և ավազակային հարձակման համար՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104 հոդվածի 2-րդ մասի 8-րդ և 175 հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետերով, իսկ մայրը մեղադրվում էր միայն ավազակային հարձակման համար՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 175 հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով:
Մայր ու որդի մշտական բնակության վայր չեն ունեցել, դեպքից առաջ մոտ մեկ ամիս բնակվել են Սարի Թաղում:
Սրբուհին տարբեր բնակարաններում մաքրության աշխատանքներ է կատարել:
Ըստ դատական ակտի՝ 2016 թվականի հունվարի 7-ին Սրբուհին գտնվել է Զեյթունի «Երևան Սիթիի» մոտ, ցանկացել է գնալ Նորքի 5-րդ զանգված: Մոտեցել է տաքսիներից մեկին ու վարորդին առաջարկել է սեռական հարաբերություն ունենալու դիմաց տեղափոխել իր ցանկացած վայրը:
Տաքսու վարորդը մերժել է այդ առաջարկը, բայց ասել է, թե ծանոթ ունի, ով կցանկանա գումարի դիմաց սեռական հարաբերություն ունենալ որևէ կնոջ հետ: Սրբուհին համաձայնել է այցելել վարորդի ծանոթին:
Վարորդը նրան տարել է Ավան՝ 82-ամյա Բարկիֆ Յ.-ի բնակարան: Սրբուհին ծանոթացել է տարեց տղամարդու հետ, սեռական բնույթի հարաբերություն է ունեցել հետը և որպես վարձատրություն ստացել է 10 հազար դրամ:
Այս դեպքից հետո Սրբուհին պարբերաբար այցելել է տարեց տղամարդուն, բավարարել է նրա որոշ պահանջմունքները, դրա դիմաց գումարներ է ստացել:
Ըստ դատական ակտի՝ 2016 թվականի փետրվարին Սրբուհին Բարկիֆի բնակարան է տարել նաև որդուն՝ Արշակին: Հերթական անգամ մայր ու որդի տարեց տղամարդու տուն են գնացել փետրվարի 16-ին: Երբ դուրս են եկել, Սրբուհին առաջարկել է Բարկիֆի տանից գողություն անել՝ հայտնելով, թե հյուրասենյակի պահարանում ծրարի մեջ գումար է տեսել, այդ ծրարից է Բարկիֆն իրեն գումարներ վճարում:
Հաջորդ այցելությանը մայր ու որդի գնացել են 2016 թվականի փետրվարի 18-ին: Նրանք սպասել են Բարկիֆի շենքի մոտ, ապա՝ հարակից գերեզմանատանը, բայց համոզվելով, որ Բարկիֆը տանը մենակ չէ, հեռացել են՝ մտադրվելով գողության նպատակով այցը կատարել հաջորդ օրը:
Փետրվարի 19-ին, ժամը 23-ն անց 30-ի սահմաններում նրանք արդեն Բարկիֆի բնակարանի մոտ էին: Տեղում կատարել են դերաբաշխում, որոշել են նաև, որ տանտիրոջ կողմից իրենց գործողությունները նկատելու դեպքում անցնելու են ավազակային հարձակման:
Արդեն փետրվարի 20-ի կեսգիշերին՝ ժամը 00:30-ի սահմաններում Սրբուհին զանգել է Բարկիֆին, ապա վերջինիս հրավերով մայր ու որդի մտել են նրա բնակարան:
Հյուրասենյակում ոգելից խմիչք են օգտագործել, որից հետո Արշակը գնացել է խոհանոց ընթրելու:
Ըստ դատական ակտի՝ Սրբուհին տանտիրոջ հետ փոխադարձ համաձայնությամբ սեքսուալ գործողություններ է կատարել, ինչից հետո տանտերը մտել է լոգարան:
Արշակը գնացել է հյուրասենյակ, որտեղ մայրն ասել է, թե փողով ծրարի գտնվելու տեղի՝ պահարանի բանալին Բարկիֆի տաբատի գրպանում է: Քիչ անց Բարկիֆը քնաշորերով մտել է հյուրասենյակ, ապա Սրբուհու հետ գնացել է խոհանոց, իսկ Արշակը այդ ընթացքում Բարկիֆի տաբատի գրպանում գտել է պահարանի բանալին, բացել է պահարանը, սակայն այնտեղ գումար չի գտել, գնացել է խոհանոց ու այդ մասին հայտնել է մորը:
Բարկիֆը հասկացել է, թե ինչ են խոսում մայր ու որդի, և գնացել է հյուրասենյակ, որ ստուգի իրավիճակը:
Մայր ու որդի, ըստ դատական ակտի, հասկանալով, որ տանտերը հասկացել է իրենց այցելության իրական նպատակը, անցել են ավազակային հարձակմամբ գույքի հափշտակությունը ավարտին հասցնելուն:
Արշակը թիկունքից մոտեցել է Բարկիֆին, մեկ անգամ բռունցքով հարվածել է նրա ծոծրակին, բայց Բարկիֆը շրջվել ու փորձել է դիմադրել՝ նա ճանկռել է Արշակի կզակը:
Դրանից հետո Արշակը տարեց տղամարդու պարանոցից բռնած՝ նրան տարել է զուգարան, նստեցրել է զուգարանակոնքին: Բարկիֆը ձևացրել է, թե ուշագնաց է, և փորձել է զուգարանում եղած ապակե բաժակով հարվածել Արշակին, սակայն երիտասարդը տարեց մարդուն կյանքից զրկելու դիտավորությամբ բռունցքով երեք ուժեղ հարված է հասցրել նրա գլխին, մեկ անգամ էլ գլխով է հարվածել տուժողի գլխին:
Այդ ընթացքում, ըստ դատական ակտի, Սրբուհին բնակարանից հափշտակել է տարբեր իրեր՝ 6 հազար դրամ արժողությամբ «Նոկիա» բջջային հեռախոս, 15 հազար դրամ արժողության սպորտային բաճկոն, 10 հազար դրամ արժողության գիշերազգեստ, ու 1 զույգ գուլպա:
Արշակը տարեց տղամարդուն, որը ծանր վնասվածքներ էր ստացել, անօգնական թողել է զուգարանում, անջատել է լույսը, փակել է դուռը, մտել է հյուրասենյակ, ինքն էլ իր հերթին հափշտակել է մազ կտրելու էլեկտրական ածելին ու հեռացել է:
Բարկիֆ Յ.-ն ստացած վնասվածքներից նույն օրը, ուշ երեկոյան հիվանդանոցում գիտակցության չգալով՝ մահացել է գլխուղեղի այտուցից, փակ բութ գանգուղեղային վնասվածքից, գլխուղեղի թաղանթների արյունազեղումներից:
Նրան հայտնաբերել է որդին, ով դեպքի օրվա առավոտյան գնացել է հոր տուն՝ հորը բարի լույս ասելու: