«Աթենք» և «Բիելլա» ընկերությունների եփած երշիկներում E 250-ի պարունակությունը ռիսկային է համարվում
Ինչպես ավելի վաղ տեղեկացրել էինք, Orer.am-ը շարունակում է ուշադրության կենտրոնում պահել երշիկեղենի շուկան: Հերթական անգամ լաբորատոր ստուգման ենք ներկայացրել տարբեր ընկերությունների կողմից արտադրվող եփած երշիկի մի քանի տեսակ:
Լաբորատոր փորձաքննության են ենթարկվել «Աթենք» ընկերության «Բժշկական», «Բիելլա» ընկերության «Նախաճաշի» և «Բեկոն» ընկերության «Տնակ» ապրանքանիշի «Բժշկական» տեսակի եփած երշիկները, որպեսի պարզենք, թե դրանց մեջ որքա՞ն է կազմում նատրիումի նիտրիտի քանակությունը:
Տեղեկացնենք նաև, որ սննդային հավելումների մասին ԵԱՏՄ տեխնիկական կանոնակարգի համաձայն երշիկի 1 կիլոգրամի մեջ նատրիումի նիտրիտի քանակությունը, որը մակնշման ժամանակ նշվում է E 250, չպետք է գերազանցի 50 միլիգրամը:
ՍԱՏՄ ենթակայության տակ գործող Հանրապետական անանսնաբուժասանիտարական և բուսասանիտարական լաբորատոր ծառայությունների կենտրոնում իրականացված լաբորատոր ստուգման արդյունքում պարզվել է, որ «Աթենք» ընկերության «Բժշկական» տեսակի երշիկի մեջ նատրիումի նիտրիտի պարունակությունը 1 կիլոգրամի հաշվարկով կազմել է 37 միլիգրամ: «Բիելլա» ընկերության «Նախաճաշի» տեսակի 1 կիլոգրամի մեջ այն կազմել է 40 միլիգրամ, իսկ «Բեկոն» ընկերության «Տնակ» ապրանքանիշի «Բժշկական» տեսակի երշիկի մեջ նիտրիտի պարունակությունը եղել է 21 միլիգրամ:
Փորձաքննության արդյունքները ցույց են տալիս, որ ամենաշատ նատրիումի նիտրիտ պարունակում են «Աթենք» ընկերության «Բժշկական» և «Բիելլա» ընկերության «Նախաճաշի» տեսակի եփած երշիկները, որը համարվում է բավական բարձր ցուցանիշ, քանի որ մոտ է թույլատրելի շեմին և ռիսկային է առողջության համար:
ՀԱԲԼԿ ՊՈԱԿ-ի քիմիական հետազոտությունների բաժնի գլխավոր մասնագետ Նելլի Դանիելյանը Orer.am-ի հետ զրույցում նշեց, որ ներկայացված երշիկների 1 կգ-ի մեջ նատրիումի նիտրիտի պարունակության տարբերությունը արտադրող ընկերության կողմից է սահմանվում:
«Ինչ վերաբերում է ԵԱՏՄ կանոնակարգերին, ապա միայն թույլատրելի վերին շեմն է սահմանվում: Թույլատրելի ներքևի շեմ գոյություն չունի: Նատրիումի նիտրիտը թեև համարվում է սննդային հավելում, սակայն մակնշման ժամանակ չի նշվում դրա քանակությունը: Ուստի սովորական սպառողը չի կարող հասկանալ, թե իրականում ո՞ր տեսակի երշիկի մեջ ինչքա՞ն է այդ նյութի պարունակությունը»,- ասաց Ն. Դանիելյանը:
Մասնագետը խորհուրդ տվեց արտաքին տեսքից նատրիումի նիտրիտի քանակի մասին որոշակի պատկերացում կազմելու համար ուշադրություն դարձնել երշիկի գույնին: Որքան վառ է եփած երշիկի կարմիր երանգը, այնքան նատրիումի նիտրիտ կոչվող քիմիական նյութի պարունակությունը շատ է:
«Նատրիումի նիտրիտը համարվում է նաև գույնի ֆիքսատոր: Այդ է պատճառը, որ այն հիմնականում եփած երշիկների մեջ է օգտագործվում: Եփելու ընթացքում միսը կորցնում է իր վառ կարմիր գույնը: Ուստի այն ավելացնում են, որպեսզի երշիկը մսի գույնը պահպանի»,- ասաց Ն. Դանիելյանը:
Մասնագետը խորհուրդ տվեց նաև երշիկ գնելուց առաջ սկզբում ուշադրություն դարձնել մակնշմանը: Եթե նշված է E 250, դրանից հետո, հարկավոր է երշիկի գույնին նայել:
Նշենք նաև, որ նատրիումի նիտրիտը օրգանիզմում կուտակվելու հատկություն չունի, քանի որ լավ լուծվում է ջրային միջավայրում, իսկ թթվային միջավայրի պայմաններում վերածվում է նիտրոզոամինի, որը օրգանիզմում կուտակվելու հատկություն ունի և համարվում է քաղցկեղածին նյութ:
«Մարդու օրգանիզմը ջրային միջավայր է, ուստի նատրիումի նիտրիտն անմիջապես լուծվում է և ներծծվում օրգանիզմում: Բայց եթե նատրիումի նիտրիտը հասցնի քիմիական ռեակցիայի մեջ մտնել թթուների հետ, ապա կվերածվի նիտրոզոամինների, այսինքն՝ կփոխի իր կազմը: Օրգանիզմը նիտրոզոամիններից մաքրելու կամ դրա ազդեցությունը չեզոքացնելու համար հարկավոր է հիմնային աղեր պարունակող հեղուկներ կամ սնունդ օգտագործել: Օրինակ՝ սոդայաջուրը»,- ասաց Ն. Դանիելյանը:
Մենք շարունակում ենք ուսումնասիրել երշիկի շուկան և ժամանակ առ ժամանակ կներկայացնենք մյուս ապրանքատեսակների փորձաքննության արդյունքները: Լաբորատոր փորձաքննության ենթարկելուց բացի, առաջիկայում կներկայացնենք նաև երշիկեղենի արտադրության մեջ օգտագործվող հավելանյութերի, ինչպես նաև փորձաքննության ենթարկված նմուշների արդյունքների մասին ոլորտի այլ փորձագետների կարծիքը:
Էդգար Գևորգյանն ազատվել է ՊԵԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնիցԻնչ վիճակում են վիրավորում ստացած անձինք «Երևանը թաղում է Ռուսաստանի հետ իր բարեկամությունը և իրեն. Փաշինյանը Հայաստանը վերածում է Ուկրաինայի»Լեռնային Ղարաբաղում անց է կացվել սահմանադրական հանրաքվե․ պատմության այս օրը (20 փետրվար)Թրամփն Իրանին 10-15 օր է տվել համաձայնագիր կնքելու համարՄեծ Բրիտանիայի թագավորի կրտսեր եղբայրն ազատ է արձակվելՄահացածը ՊՆ ծառայող էր` 20 տարեկանԱրմավիրի մարզի շուրջ 20 հասցեներում խուզարկություններ են ընթանում․ ՆԳՆ10 ժամ ջուր չի լինի Եվրոպայի և Կոնֆերենցիայի լիգաներ | «Նոան» հաղթեց առաջին հանդիպումըԱրտաքին զիջումներ, ներքին ճնշումներ. իշխանության պահպանման երկակի ռազմավարություն Սահմանվել է երրորդ և յուրաքանչյուր հաջորդ երեխայի նպաստի չափըԸնտրակա՞շառք, թե՞ վարչական ռեսուրս․ Սյունիքում աջակցությունների բաժանումը նախընտրական մեկնարկից օրեր անց Աշտարակի մեծ կամրջի վրա բեռնատար է այրվելԴոլարը թանկացել է, ռուբլին՝ էժանացելՕդի ջերմաստիճանը կնվազի 7-10 աստիճանովԱզատավանից հայտնում են զոհի մասինՊլանային անջատումներ` նշված հասցեներում Երկրաշարժ է տեղի ունեցել Կասպից ծովումԳիշերը Երևանում մեքենաներ են այրվել Պետերի ախորժակը բացվել է, պարգևավճարներն իրավիճակ են փոխել. «Հրապարակ»Արձանագրությունը կա. դատախազը պետք է մեղադրանք առաջադրի Արթուր Հովհաննիսյանին. «Ժողովուրդ»Իշխանությունը չի ուզում, որ արցախցիները մասնակցեն ընտրություններին. «Հրապարակ»«Երաժշտություն հանուն ապագայի» հիմնադրամի «Հայ Վիրտուոզներ» ծրագրի կրթաթոշակառու Էդուարդ Դայանը արժանացել է Գրան Պրիի Նարեկ Սամսոնյանի խափանման միջոցը փոխվել է տնային կալանքի «Քարֆուր»-ի որոշ արտադրատեսակների արտադրություն է կասեցվելԲագրատ սրբազանի կալանքը երկարաձգվեց Մոտ օրերս վառելիքի գները կնվազեն Օրը ցերեկով մարտաֆիլմ հիշեցնող տեսարաններ են, սա՞ է «բարեփոխումների» ենթարկված իրավապահ համակարգը Արամ Ղուկասյանը նշանակվել է ՔԿ Արմավիրի մարզային քննչական վարչության Վաղարշապատի քննչական բաժնի պետ Հայտնի են Մարթա Կոսի՝ Հայաստան այցի ժամկետները ԱՄՆ-ն փորձում է սահմանափակել Ուկրաինայի և որոշ գործընկերների մասնակցությունն Անկարայում ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովին Ձևավորվել է ՆԳՆ հանցավորության վիճակագրության և հետազոտական կենտրոնը Ֆուտբոլային հանդիպմամբ պայմանավորված՝ մարզադաշտի հարակից փողոցներով տրանսպորտն այլ կերպ կաշխատի Արձանագրվել է «Չիկունգունիա տենդ» հիվանդության դեպք Ջրանջատում՝ Երևանում․ հասցեներ Ձնախառն անձրև կարող է տեղալ․ եղանակն այս օրերինՌուբեն Վարդանյանի նկատմամբ դատավճիռը ադրբեջանական ժողովրդին տառապանքներ բերած շուրջ 30-ամյա հակամարտության խորհրդանշական ու տրամաբանական ավարտն է Հրդեհ է բռնկվել Թումանյան փողոցում գործող սննդի կետերից մեկի նկուղային հարկում ԱՄՆ-ն և Իսրայելը կարող են հարված հասցնել ԻՀՊԿ-ի շտաբին «Փաշինյանը ծախել է Ղարաբաղի հայկական ղեկավարությունը TRIPP-ից շահույթ ստանալու համար» ԱՄՆ-ը զավթում է Անդրկովկասը. Վենսի Հայաստան և Ադրբեջան կատարած այցի արդյունքները Ընդդիմության համախմբումը խառնում է Փաշինյանի պլանները ԱՄՆ-Իրան հարաբերությունները հասել են եռման կետի Երևանը վերածվել է 30-ականների Չիկագոյի Մոսկվան կոշտ զգուշացում է անում երկաթուղու հարցով Հունիսյան ընտրությունները՝ յուրատեսակ հանրաքվե. արտաքին հետաքրքրություններն ուժգնանում են. «Փաստ»Ինքնիշխանության հսկայական զիջում. «Փաստ»«Ժորժս աստվածային տղա է, նա ինձ վերևից հսկում է, ամենադժվար պահերին ինձ ծանր վիճակից հանում». սերժանտ Ժորժ Գևորգյանն անմահացել է նոյեմբերի 2-ին Ճարտարում. «Փաստ»Մի շարք փոփոխություններ՝ ԶՈՒ կարիքների համար գնումների գործընթացում. «Փաստ»