Դատախազության նախաձեռնությամբ հանցագործություն կատարած անչափահասների նկատմամբ պատժողական քաղաքականությունը փոխվում է դեպի ազատազրկման ձևով պատժի նվազեցումը, հանցանք կատարած անչափահասներին ուղղելու առավել արդյունավետ քրեաիրավական գործիքակազմի կիրառումը: Մասնավորապես ՀՀ գլխավոր դատախազի կողմից հանձնարարվել է, որպեսզի անչափահասների նկատմամբ նշանակված պատիժը պայմանականորեն չկիրառելու դեպքերում դատախազները հատուկ ուշադրություն դարձնեն նրանց ուղղմանը նպաստող լրացուցիչ պարտականությունների սահմանմանը, պատժի փոխարեն քրեաիրավական ներգործության այլ՝ դաստիարակչական բնույթի հարկադրանքի միջոցների կիրառմանը:
2019թ. ընթացքում ՀՀ դատախազությունը շարունակում է նշված ուղղություններով  քրեաիրավական պայքարի արդյունավետության բարձրացմանն ուղղված գործունեությունը:
ՀՀ գլխավոր դատախազություն
Թուրքիայում հայկական Սուրբ Աստվածածին եկեղեցին վերնորոգումից հետո կդառնա թանգարանԹրամփը ծաղրել է Փաշինյանին ու Ալիևին Հայաստանում ընդդիմադիր լինելը վտանգավոր է կյանքի և առողջության համար ԱՄՆ զինված ուժերը պատրաստ են հարվածել Իրանին փետրվարի 21-ին․ CBSԽոշոր վթար՝ Բաղրամյան պողոտայումՄաhացել է Տ. Տաթև արքեպիսկոպոս ՍարգիսյանըՈւժգին երկրաշարժ՝ ԹուրքիայումԷմանուել Մակրոնը կժամանի Հայաստան․ նախատեսված են երկկողմ հանդիպումներՏավուշի համայնքային ոստիկանները 68-ամյա տղամարդու տանը ինքնաձիգներ և փամփուշտներ են հայտնաբերելԻրանն ԱՄՆ-ին զգուշացրել է․ պատասխան քայլեր կձեռնարկվեն Ծանոթ ու միաժամանակ անհայտ … Ձմեռային պալատԿադրեր` ողբերգական դեպքի վայրիցՓաշինյանին միացած տիրադավների շարքերը պակասում են«Քաղաքագետը անսպասելի շահագրգիռ անձ է բացահայտել Ռուբեն Վարդանյանի Բաքվից ազատ արձակման գործում» Էդգար Գևորգյանն ազատվել է ՊԵԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնիցԻնչ վիճակում են վիրավորում ստացած անձինք «Երևանը թաղում է Ռուսաստանի հետ իր բարեկամությունը և իրեն. Փաշինյանը Հայաստանը վերածում է Ուկրաինայի»Լեռնային Ղարաբաղում անց է կացվել սահմանադրական հանրաքվե․ պատմության այս օրը (20 փետրվար)Թրամփն Իրանին 10-15 օր է տվել համաձայնագիր կնքելու համարՄեծ Բրիտանիայի թագավորի կրտսեր եղբայրն ազատ է արձակվելՄահացածը ՊՆ ծառայող էր` 20 տարեկանԱրմավիրի մարզի շուրջ 20 հասցեներում խուզարկություններ են ընթանում․ ՆԳՆ10 ժամ ջուր չի լինի Եվրոպայի և Կոնֆերենցիայի լիգաներ | «Նոան» հաղթեց առաջին հանդիպումըԱրտաքին զիջումներ, ներքին ճնշումներ. իշխանության պահպանման երկակի ռազմավարություն Սահմանվել է երրորդ և յուրաքանչյուր հաջորդ երեխայի նպաստի չափըԸնտրակա՞շառք, թե՞ վարչական ռեսուրս․ Սյունիքում աջակցությունների բաժանումը նախընտրական մեկնարկից օրեր անց Աշտարակի մեծ կամրջի վրա բեռնատար է այրվելԴոլարը թանկացել է, ռուբլին՝ էժանացելՕդի ջերմաստիճանը կնվազի 7-10 աստիճանովԱզատավանից հայտնում են զոհի մասինՊլանային անջատումներ` նշված հասցեներում Երկրաշարժ է տեղի ունեցել Կասպից ծովումԳիշերը Երևանում մեքենաներ են այրվել Պետերի ախորժակը բացվել է, պարգևավճարներն իրավիճակ են փոխել. «Հրապարակ»Արձանագրությունը կա. դատախազը պետք է մեղադրանք առաջադրի Արթուր Հովհաննիսյանին. «Ժողովուրդ»Իշխանությունը չի ուզում, որ արցախցիները մասնակցեն ընտրություններին. «Հրապարակ»«Երաժշտություն հանուն ապագայի» հիմնադրամի «Հայ Վիրտուոզներ» ծրագրի կրթաթոշակառու Էդուարդ Դայանը արժանացել է Գրան Պրիի Նարեկ Սամսոնյանի խափանման միջոցը փոխվել է տնային կալանքի «Քարֆուր»-ի որոշ արտադրատեսակների արտադրություն է կասեցվելԲագրատ սրբազանի կալանքը երկարաձգվեց Մոտ օրերս վառելիքի գները կնվազեն Օրը ցերեկով մարտաֆիլմ հիշեցնող տեսարաններ են, սա՞ է «բարեփոխումների» ենթարկված իրավապահ համակարգը Արամ Ղուկասյանը նշանակվել է ՔԿ Արմավիրի մարզային քննչական վարչության Վաղարշապատի քննչական բաժնի պետ Հայտնի են Մարթա Կոսի՝ Հայաստան այցի ժամկետները ԱՄՆ-ն փորձում է սահմանափակել Ուկրաինայի և որոշ գործընկերների մասնակցությունն Անկարայում ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովին Ձևավորվել է ՆԳՆ հանցավորության վիճակագրության և հետազոտական կենտրոնը Ֆուտբոլային հանդիպմամբ պայմանավորված՝ մարզադաշտի հարակից փողոցներով տրանսպորտն այլ կերպ կաշխատի Արձանագրվել է «Չիկունգունիա տենդ» հիվանդության դեպք Ջրանջատում՝ Երևանում․ հասցեներ