Արցախում պայքարում են բջջային կապի մենաշնորհի դեմ, Աշոտ Ղուլյանը պաշտպանում է միակ օպերատորին
Արցախում ձևավորվել է ԱԼՕ (Աշխարհի լավագույն օպերատոր) նախաձեռնող խումբ, որը պայքարում է Ղարաբաղ Տելեկոմի մենաշնորհը վերացնելու համար:
Այդ առիթով, ԱՀ Ազգային ժողովում 2019 թ-ի ապրիլի 26-ին տեղի է ունեցել քննարկում, որը, սակայն, տապալվել է Արցախի միակ օպերատոր ՂՏ տնօրենի մեկնաբանությունների ու հարցերին պատասխանելուց հրաժարվելու պատճառով: Մինչդեռ համաձայն «Էլեկտրոնային հաղորդակցման մասին» օրենքի նա պարտավոր էր պատասխանել բոլոր հարցերին և պարզաբանումներ տար, թե ինչու է իրենց կողմից մատուցվող ծառայությունների գներն այդքան բարձր:
Հետաքրքիր է, որ Ղարաբաղ Տելեկոմի տնօրենի՝ ներկաների հարցերին չպատասխանելու ցանկությունն իրականացնելու համար Արցախի Հանրապետության ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը հայտարարել է, որ քննարկումը կասեցվում է, և այն կշարունակվի նրանց հետ ում կընտրի ՂՏ տնօրենը:
«Հաջորդ հանդիպումը տեղի կունենա այն ձևաչափով ինչ ձևաչափով, որ կցանկանա ՂՏ տնօրենը, իսկ այդ քննարկումնները կանցկացվեն փակ ռժիմով»,- ասել է ԱԺ նախագահը:
Orer.am-ը տեղեկացավ, որ մաիսի 22-ին տեղի է ունեցել Արցախի ԱԺ նախագահի կողմից խոստացած փակ քնարկումը, սակայն դրա արդյունքները դեռ մինչ օրս չեն հրապարակվել: ՂՏ-ի այս պահվածքը և վերաբերմունքը բացասական հետևանքներ է առաջացրել բնակչության տրամադրությունների վրա, սակայն, զարմանալի է, որ ԱԺ-ն այնուամենայնիվ չի շտապում զիջումների գնալ:
Ստացվում է, որ Ղաբարաղ Տելեկոմի տնօրենը արհամարհել է Արցախի Հանրապետության բնակչության պահանջն ու Ազգային Ժողովի բարձր ամբիոնը: Չնայած դրան, ԱԼՕ նախագիծը վայելում է հասարակության լայն շրջանակների հարգանքը և խոստանում է պայքարել այնքան ժամանակ, մինչև Արցախում վերանա բջջային օպերատորի մենաշնորհը, երկրում ձևավովի բջջային ծառայությունների մատուցման արդարացի գին և ապահովվի որակյալ կապի ծառայության հնարավորություն:
Բացի այդ, նախաձեռնող խմբի ուսումնասիրությունները ցույց են տվել, որ 2002թ-ից մինչ օրս, այս ընկերությունը գործունեություն սկսելով Արցախում տարիներ շարունակ չհիմնավորված գնային քաղաքականություն է վարել, ինչը պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմինների կողմից, ցավոք՝ անտեսվել է:
Այսինքն՝ ոչ պատշաճ և անորակ կապ տրամադրելով, ՂՏ ՓԲԸ-ը ստացել է գերշահույթներ, որից, սակայն, չի ուզում հրաժարվել: Վերլուծելով նախորդ տարիների փորձը նախաձեռնող անդամները քայլեր են ձեռնարկելու հետևյալ նպատակներն իրականացնելու համար.
1. Քայլեր են ձեռնարկելու մենաշնորհը վերացնելու և մրցակցային պայմաններ ստեղծելու համար:
2. Պայքարելու են ՂՏ ընկերության կապի և համացանցի որակի բարելավման, ինչպես նաև սակագների իջեցման համար:
3. Ստեղծելու են հանրային վերահսկողության մեխանիզմներ՝ կապի որակը բարձրացնելու նպատակով:
4. Հետագայում կապի ոլորտում մեքենայությունները բացառելու համար ձեռնարկելու են միջոցառումներ՝ ակնկալելով հասարակության լայն աջակցությունը:
5. Հետամուտ են լինելու յուրաքանչյուր բաժանորդի բողոքի արդարացի լուծման և նրանց խախտված իրավունքները վերականգնելու համար:
ԱԼՕ նախաձեռնող խումբը պատրաստ է նաև համագործակցել քաղաքացիների հետ, լսել նրանց առաջարկությունները ու բողոքները և ամեն կերպ աջակցել, որպեսզի դրանք իրավասու մարմիննրի միջոցով լուծվեն:
Նախաձեռնող խմբի անդամները հայտարարում են նաև, որ իրենց գերնպատակը ուղիներ փնտրելն է, որպեսզի Արցախի բաժանորդների համար հնարավոր լինի ապահովել աշխարհի լավագույն օպերատորի ներկայությունը և հնարավորություն ընձեռվի, որ արցախցիները ևս կարողանան ժամանակակից տեղեկատվական միջոցներից անարգել օգտվելու դիմաց աստղաբաշխական գումրաներ չվճարել, առավել ևս, երբ նման ծառայությունների համար ներկայում գանձվող գումարների տրամաբությունն իրենց համար հասկանալի չէ: