Ազգային նպատակին ծառայող ժողովուրդ հավաքագրելու համար պատերազմ ունենալը պարտադիր չէ
2016թ. ապրիլյան դեպքերը ցույց տվեցին, որ նույն հայ մարդը ազգային դեմք ու դիմագիծ ունի: Մեր ժողովրդի մեջ կա 5–7 տոկոս, որի մեջ ազգային միտք, մտածելակերպ ունեցող մարդիկ են: Նրանք չեն նայում՝ ինչ են կորցնում, բայց երբ զգում են, որ հայրենիքը վտանգի առաջ է, իրենց կյանքի գնով չեզոքացնում են այն: 2016թ. ապրիլյան դեպքերը ցույց տվեցին, որ այդ տոկոսը հասավ այնտեղ, որտեղ վտանգն է և այդ 5–7 տոկոսը պարտադրեց ժողովրդի 60–70 տոկոսին, որ նրանք ևս ապրեն հայրենիքի հոգսով: Եվ ժողովուրդը միանգամից մոռացավ առօրյա՝ նաև իր ապրելակերպում առկա բոլոր տեսակի անարդար դրսևորումները: Լծվեց ազգային նպատակին: Ասածս ինչ է՝ հիմա պարտադիր չէ, որ անպայման պատերազմ ունենանք, որ ազգային նպատակին ծառայելու ժողովուրդ հավաքագրենք: Այս խաղաղ պայմաններում ժողովուրդը պետք է իր մեջ ուժ գտնի՝ երկրին նայել նաև պատերազմական իրավիճակի պրիզմայով: Եվ սա ոչ մի ժամանակի, սերնդի հետ կապ չունի: Այն մեր մեջ է, այն կա թե՛ 90–ականների, թե՛ 2000–ականների և կլինի նաև գալիք բոլոր սերունդների մեջ: Ես կասեի ավելին՝ այսօրվա սերունդն ավելի պատրաստված է, քան մենք, որ պատերազմի դաշտում էինք…
Ազգի, ժողովրդի ու տականքի տարբերությունը
Ազգը միշտ պատրաստ է ծառայել ազգային նպատակին, բայց ժողովրդին պետք է ուղղորդես: Ժողովուրդը բանակն է, երկրի վրա ապրողն է, իսկ այդ բանակին առաջնորդող է պետք: 88–ին առաջնորդում էր ազնվությունը, շիտակությունը, որովհետև ազգը ոտքի էր կանգնել: Հասարակությունը, ժողովուրդը նետվել էր ազգի մեջ, ու ազգը և ժողովուրդը միանման էին մտածում: Բայց բավականին բաներ փոխվեցին… Ու ժողովուրդը հիասթափվեց: Հիասթափվեց և իր հոգսերով գնաց տուն, ինքն էլ դարձավ փոքր–փոքր կեղեքումների մասնակիցը: Բայց ազգի պարագայում այլ է. ով կկեղեքի, չի կեղեքի, ինքը մաքուր է: Ուզում եմ հասկանանք, որ հիմնական հաստատուն արժեքը ազգն է, ազգի միտքն է, որը մեր հասարակության մեջ 5–7 տոկոս է կազմում: Իսկ ժողովուրդն ուժն է, բայց նայած, թե որ ուղղությամբ կգնա: Կգնա՞ տականքների հետևից, ինքն էլ իր հանապազօրյա հացը կվաստակի այնպես, ինչպես ուզում է, թե՞ կգնա ազգի հետ՝ դառը քրտինքով, վտանգների միջով պետությունը պահելու, իր ընտանիքն էլ պետության կողքին նպաստ կանգնեցնելու ճանապարհով: Եթե հասարակությունը բաժանենք երեք մասի՝ ազգ, ժողովուրդ, տականք, մենք կհասկանանք տարբերությունը: Տականքը ևս խաղաղ պայմաններում արագ առաջ է գալիս ու ժողովրդին տանում իր հետևից, որ նույն ժողովուրդն ապրի իրենց նման ու իրենց չհանի գահից: Բայց տեղի ունեցավ մի բան, երբ նույն ժողովուրդը հոգնեց այդպես ապրելուց և ազգի միջոցով կարողացավ ինչ–որ փոփոխությունների հասնել: Հուսանք, որ այդ փոփոխությունները կշարունակվեն. անկախ նրանից, թե ԱԺ ընտրություններին ինչ արդյունքներ կգրանցվեն, մենք դատապարտված ենք փոփոխության:
Իսկ ժողովրդին հերթական հիասթափությունից զերծ պահելու համար նոր իշխանությունը պետք է լինի ազնիվ ու բարոյական, մնացածը պրոֆեսիոնալիզմի հարց է: Հասարակությունն էլ պետք է լինի ազնիվ, անկաշառ և ազգային: Եթե մարդը ազգային դեմք ու դիմագիծ չունեցավ, չի կարող սիրել որևէ ազգի ու ժողովրդի: Սա է Հայաստանում հանգստություն, խաղաղ աշխատանք ապահովելու միակ ճանապարհը: Ուրիշ կերպ հնարավոր չէ: Հակառակ պարագայում միշտ ցնցումներ կլինեն: