Խոշարածավալ ներդրումային ծրագիր՝ ժամանակի մարտահրավերներին համապատասխան․ Հայաստանում բացվել է աշխարհի ամենախոշոր մայնինգ ֆերման
Հայաստանի նման պետությունների համար տնտեսական զարգացում ապահովելու գործում կարևոր նախադրյալներից մեկը արտերկրյա ներդրումների ապահովումն է ու դրանց արդյունավետ կիրառումը այս կամ այն նախաձեռնության մեջ։ Ոչ մեկիս համար գաղտնիք չէ, որ անկախ Հայաստանի պատմության մեջ ներդրումային քաղաքականության հարցում լավագույն արդյունքներ ցուցաբերած գործիչներից մեկը Գագիկ Ծառուկյանն է, ով տարիների ընթացքում բազմաթիվ խոշոր ներդրումային ծարգրեր է իրականացրել ու հաջողությամբ ավարտին հասցրել։
Ասվածի լավագույն ապացույցը երեկ տեղի ունեցած աննախադեպ իրադարձությունն էր։ Աննախադեպ էր այն առումով, որ մեր երկրում կառուցվել է աշխարհում ամենամեծ մայնիգ ֆերման, ինչը կյանքի է կոչվել խոշորածավալ ներդրումների արդյունքում։ Դեռևս ամիսներ առաջ Երևան ժամանած այս ոլորտի մասնագետները նշել էին, որ Գագիկ Ծառուկյանի հանդեպ ունեցած անձնական մեծ վստահությամբ առաջնորդվելով վաճառելու են Ավստրիայում և Շվեդիայում գործող իրենց մայնինգ ֆերմաները, որպեսզի իրենց բիզնեսը տեղափոխեն Հայաստան: Ահա այսօր այս ամենը իրականություն է, որը նշանակալից հետևանքներ է թողնում մեր երկրում։ Մասնավորապես սա տնտեսական բ եկումնային զարգացում է ապահովելու՝ ժամանակի մարտահրավերնորին համապատասխան, քանի որ արտադրելու է «Բիթքոին»՝ «կրիպտոարժույթ։ Եվ հետո գործարանի բացմամբ բացվում են նաև հազարավոր աշխատատեղեր, որը լուծում է սոցիալական խնդիրներ։
Երակ այս հանդիսավոր բացմանը մասնակցում էին Գագիկ Ծառուկյանը, ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը, մայնինգով զբաղվող ավստրիական «Օմեաթեք» ընկերության գործագիր տնօրեն Միլան Սորմազի գլխավորոծ պատվիրակությունը՝ ավելի քան 40 երկրներից ժամանած դեսպանների մասնակցությամբ։ Ինչ խոսք սա իսկապես կարևոր քայլ էր՝ Հայաստանի համար ժամանակի համահունչ քայլելու հնարավորություն ստեղծելու հարցում։
Գագիկ Ծառուկյանը շարունակում է իրականացնել արդյունավետ ներդրումային քաղաքականությունը և շարունակելու է հաձորդիվ, քանի որ այս հարցում նա ունի տարիների փորձ և իր միջազգային կապերն ու անձնական հարաբերություննեը մշտապես ծառայեցնում երկիր ներդրումների հոսք ապահովելու համար։