Գագիկ Ծառուկյանի օժանդակությամբ Երևանում բացված Տարաս Շևչենկոյի հուշարձանը՝ երախտագիտության դրսևորում բարեկամ Ուկրաինային
Այսօր Երևանի սրտում՝ Օղակաձև այգում, տեղի ունեցավ ուկրաինացի պոետ Տարաս Շևչենկոյի հուշարձանի բացումը: Արձանի բացմանը օժանդակել է Գագիկ Ծառուկյանը՝ նվիրելով այն բարեկամ Ուկրաինայի անկախության 27-ամյակին և հայ-ուկրաինական դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 100-ամյակին: Ինչպես իրավացիորեն նշեց Գագիկ Ծառուկյանը, Ուկրաինան դարձել է 2-րդ հայրենիք 500.000-ից ավելի հայերի համար, որտեղ նրանք այնքան ապահով են, որքան սեփական հայրենիքում: Եվ երախտագիտության այս դրսևորումը՝ ուղղված Ուկրաինային, լավագույնս է արտահայտվում Ուկրաինայի մեծն զավակի՝ արվեստագետ, ժողովրդագետ, նկարիչ և ազատության մեծագույն երգիչներից մեկի՝ Տարաս Շևչենկոյի հուշարձանի բացմամբ:
Տարաս Շևչենկոն Ուկրաինայի համար վստահաբար կարելի է ասել, ազգային արժեք է: Պատահական չէ, որ նրա անունով են կոչվել Ուկրաինայի 2 գլխավոր հաստատությունները՝ Ուկրաինայի ԳԱ գրականության ինստիտուտը և Կիևի համալսարանը։ Սա գալիս է վերահաստատելու հայ-ուկրաինական բազմամայա ջերմ հարաբերությունների բարձր մակարդակը, և, իհարկե, դրանում Ուկրաինայի հայ համայնքի դերակատարումը:
Միջոցառմանը պաշտոնական մակարդակով ներկա էր նաև Ուկրաինայի ԱԳՆ պետքարտուղարը: Նա նշեց, որ Շևչենկոն իրենց համար նուն արժեքն ունի, ինչ Նարեկացին հայերի համար, և շնորհակալություն հայտնեց Գագիկ Ծառուկյանին՝ հուշարձանի բացմանը ֆինանսապես աջակցելու համար:
Վերջում ավելացնենք, որ հայ-ուկրաինական հարաբերությունների զարգացումը բխում է երկու երկրների ժողովուրդների հիմնարար շահերից՝ նաև տարածաշրջանային զարգացման կոնտեքստում: Այս առթիվ հարկավոր է շնորհակալ լինել Գագիկ Ծառուկյանին և բոլոր նրանց, ովքեր իրենց լուման են ներդնում ստրատեգիական նշանակության այս հարաբերությունները զարգացնելու և համագործակցությունը խորացնելու գործում: