Եթե հանկարծ Քոչարյանը փորձի քաղաքական հայտ ներկայացնել, ապա կհավաքի մինուս 120 % ձայն
ՀԱԿ փոխնախագահ Արամ Մանուկյանը համարում է, որ Երևանի ավագանու արտահերթ ընտրությունների ժամանակ «Իմ քայլը» դաշինքի մոտ 81 % ձայնը խոսում է այն մասին, որ ժողովուրդը պատրաստ է պայքարել հեղափոխության շարունակության և այն իր տրամաբանական ավարտին հասցնելու համար: «Այդ ընտրության ժամանակ որոշվելու էր, թե ժողովրդական այս շարժումը շարունակություն ունենալո՞ւ է, թե՞ ոչ: Եվ փողոցային պայքարի ու մարդկանց տրամադրությունները վերածվեցին քվեաթերթիկի: Կարևորը դա էր: Այսինքն, խնդիր էր դրված պարզել, թե ժողովրդական շարժումը միայն փողոցո՞ւմ է, թե՞ այն կարող է նաև իրավական լուծում ստանալ: Խնդիրը լուծվեց և ստացավ նաև իրավական լուծում: Այսինքն, այսօր կարող ենք ասել, որ դե ֆակտո ժողովրդի աջակցությունը դե յուրե ամրագրվեց»,– ասաց Ա. Մանուկյանը:
ՀԱԿ փոխնախագահի կարծիքով, չի կարելի, սակայն, համարել, որ դրա հետևանքով քաղաքական դաշտն ամայացել է: Երևանի ավագանու ընտրությունների ժամանակ ընդամենը «այո»–ի և «ոչ»–ի խնդիր է դրված եղել և այն լուծվել է, ու եթե դրան գումարում ենք մի քանի այլ գործոններ, ապա պատկերն ավելի տեսանելի է դառնում:
«81 %-ըը ոչ միայն քաղաքապետի թեկնածուի, այդ շարժման, քաղաքական ուժի օգտին, այլև նախկին քաղաքական ուժին և նախկին իշխանությանը տրված «դեմ» ձայների հանրագումարն է: Այդ պատճառով է տոկոսն այդքան բարձր, որն իրականում շարժման փաստաթղթային ձևակերպումն էր: Հաջորդ ընտրություններն ավելի քաղաքական կլինեն, քանի որ այդ ժամանակ արդեն կմրցակցեն կուսակցությունների քաղաքական ծրագրերը: Այսինքն, այդ «այո»–ի և «ոչ»–ի տարբերակը, որը գերակշռում էր այս ընտրությունների ժամանակ, ավելի քիչ կլինի: Ի դեպ, ինչքան ուշ լինեն խորհրդարանական ընտրություններն, այնքան ավելի քաղաքական կլինեն, բայց այսօրվա խնդիրն ավելի շատ հեղափոխական ցիկլն ավարտելու մեջ է: Եվ ընտրությունները շուտ կամ ուշ անցկացնելու հարցի մասին ես ասել եմ և հիմա էլ պնդում եմ, որ ինչքան շուտ այն անցկացվի, այնքան լավ: Հարկավոր է այս ցիկլը փակել և ժողովրդին մի քիչ հանգիստ թողնել, ոչ թե անընդհատ սպասել, որ ժողովուրդն իշխանություններին աջակցի»,– ասաց Ա. Մանուկյանը:
Խոսելով առաջիկայում ՀՀԿ–ի քայլերի մասին՝ ՀԱԿ փոխնախագահի կարծիքով, ժամանակն է, որ մի քիչ էլ հանրապետականները հանգստանան, այս պահին որոշ ժամանակով «թայմ աութ» հայտարարեն, ինչը, ըստ նրա, կլինի ամենախոհեմ ու ամենաբարենպաստ որոշումը նրանց համար: Մանուկյանը զուգահեռներ անցկացրեց իրենց կուսակցության ներկայացուցիչների իշխանության և ներկայի միջև և հիշեցրեց, որ իրենք էլ իշխանությունից հեռանալուց հետո այդ իրավիճակում են եղել: Նույնիսկ երկու անգամ երկար ժամանակով են ընդմիջում ունեցել, բայց միևնույն ժամանակ դիմացել են այդ փորձությանը:
«Սա էլ թող իրենց համար փորձություն լինի: Թող դիմանան այդ փորձությանը, ի՞նչ է եղել, որ: Քաղաքական ուժը պարտություններին ու փորձություններին դիմանալու համար է նաև: Այդ որոշումը նրանց համար կլիներ ամենանպաստավորն ու ամենախոհեմը: Վստահ եմ, որ նրանց մեջ կան նաև մարդիկ, որոնք այդպես են մտածում: Վերջապես մեղք են այն մարդիկ, ովքեր անընդհատ երազել են իշխանությունը պահելու մասին: Մի քիչ էլ ռեալությունից կտրված լինելով՝ չեն ուզում հավատալ, որ իրենց գնացքը գնացել է: Դեռ թպրտում են և փորձում են պահել այն, ինչը պահել հնարավոր չի: Այդ մարդկանց էլ է պետք վերջնականապես հիմնավորապես ցույց տալ, որ հին իշխանությունները, հին քաղաքական ռեժիմը, իշխանությունը գողացողները այլևս առաջիկա քաղաքական պայքարում չկան ու չեն կարող լինել, քանի որ այլևս գոյություն չունեն: Եվ այդ պատճառով էլ, ես կարծում եմ, որ ինչքան շուտ անցկացվեն պառլամենտական ընտրությունները, այնքան լավ»,– ասաց Ա. Մանուկյանը:
Խորհրդարանական ընտրությունները շուտ անցկացնելու դեպքում արդյոք չի՞ կրկնվի նույն պատկերը և մենք այս անգամ արդեն խորհրդարանում էլ չե՞նք ունենա նույն՝ 81%–անոց արդյունք հարցին նախկին պատգամավորը պատասխանեց, որ ի տարբերություն Երևանի ավագանու, ընտրական օրենսդրությունը պառլամենտական ընտրությունների մասով սահմանափակում է, ինչը թույլ չի տալիս, որ որևէ քաղաքական ուժ 65 %–ից ավելի քվեներով ներկայացված լինի խորհրդարանում:
«Դա նշանակում է, որ ուժը որքան էլ շատ ձայներ հավաքի, միևնույն է, ձայների 35 %–ը պետք է բաժանվեն այլ քաղաքական ուժերի միջև: Եվ այդ մասով կարելի է մտահոգությունը փարատված համարել: Եվ ես համոզված եմ, որ այդ 35%–ի մեջ միանշանակ մեծ մասը կլինեն ընդդիմության ներկայացուցիչներ: Ի դեպ, քաղաքականության մեջ կա նաև մի այսպիսի կանոն՝ քաղաքականությունը միատարրություն չի սիրում: Եվ եթե անգամ նման բան տեղի ունենա, չի բացառվի, որ հենց ներսից ծնվեն ընդդիմադիրներ: Մենք այդ փորձն ունենք, և ես դրանից էլ չեմ վախենում: Այսինքն, եթե անգամ իշխանությունը մեծամասնություն լինի խորհրդարանում և ունենալով ժողովրդի աջակցությունը՝ կարողանա ռեֆորմների ճանապարհով գնալ՝ իր թիկունքին զգալով ժողովրդի հևքը, ապա թող լավ աշխատի և թող ընդդիմության գործն էլ քիչ լինի»,– ասաց Ա. Մանուկյանը:
Խոսելով Քոչարյանի քաղաքականություն վերադառնալու և դրանով պայմանավորված քաղաքական նոր իրողություն ձևավորվելու մասին, ՀԱԿ փոխնախագահը նշեց, որ այն չի կարող քաղաքական գործոն լինել, քանի որ այդ պարագայում գործ ունենք ընդամենը փողի և այդ փողին ծախվողների և բանակի հետ, ինչն արդեն խոսում է բարոյականության մասին:
«Անգամ այդ ամենով հանդերձ Քոչարյանը երբեք չի կարողանա մտնել իրավական և քաղաքական դաշտ: Ատելությունը ձեր ասած մարդու նկատմամբ այնքան շատ է ու խիտ, որ նրա վերադարձը պարզապես բացառվում է: Եվ եթե հանկարծ նա փորձի նման հայտ ներկայացնել, ապա կհավաքի մինուս 120 % ձայն: Պետք է հասկանալ, որ այդպիսի քաղաքական գործիչ գոյություն չունի,և եթե նա մի քանի միլիարդ ունի, ապա դա դեռ չի նշանակում, որ կարող է ժողովրդի կամքը, զայրույթը, ատելությունը այդ փողով գնել: Ես այդ հարցում էլ եմ հանգիստ և վերջին քվեարկությունը ցույց տվեց, որ նա քաղաքական դաշտում ընդհանրապես գոյություն չունի: Եթե, այնուամենայնիվ, ուզում է երևալ, ապա դա նշանակում է, որ դեռ չի զգում, թե ինչ է տեղի ունենում մեր երկրում», – ասաց Ա. Մանուկյանը:
Վրաստանը նվազեցրել և խորհրդանշականի է հասցրել Ադրբեջանից Հայաստան բենզինի տարանցման գինը․ Վրաստանի էկոնոմիկայի նախարարՆախորդ տարվա համեմատ ՀՆԱ-ն աճել է 7.2%-ով․ ՀՀ կառավարություն Լեհ չմշկասահորդուհին լուրջ վնասվածք է ստացել 2026 թվականի Օլիմպիական խաղերում Արմենչիկը նոր տեսահոլովակ է ներկայացրել Իրանում չեն բացառել ԱՄՆ-ի հետ համագործակցությունը նավթագազային ոլորտում 12 անձի նկատմամբ հարուցվել է հետապնդում․ ՔԿ-ն՝ Աջափնյակի կրակոցների գործից Telegram-ը տվյալներ է փոխանցում ուկրաինական հատուկ ծառայություններին. ՌԱԴԾ Թբիլիսին խորհրդանշական գին է սահմանում Ադրբեջանից Հայաստան նավթամթերքների տեղափոխման համար Կուբայի առողջապահության նախարարը հայտարարել է, որ երկիրը կանգնած է հումանիտար աղետի առջև Լուկաս Սելարայանը փայլուն գոլ է խփել Խոշոր վթար, Շենգավիթում բախվել են «Toyota» ու «Jeep», 4 վիրավnրներից մեկն անչափահաս էԵրևանում բախվել են «Skoda»-ն ու մոտոցիկլը. մոտոցիկլավարը զրկված է եղել այն վարելու իրավունքիցՌուսական զորքը վերահսկողության տակ է վերցրել ԴԺՀ–ի Կարպովկան Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովը քննարկել է բեռնափոխադրումների և առևտրի ընթացակարգի փոփոխություններ Հունգարիան կաջակցի Ուկրաինային ԵՄ-ի կողմից վարկի տրամադրմանը, եթե «Դրուժբա» խողովակաշարով նավթի տարանցումը վերսկսվի․ նախարար Զիդանը պատրաստվում է ստանձնել Ֆրանսիայի հավաքականի ղեկավարությունն ԱԱ-ից հետո Մի՛ վախեցեք մահից, պատրա՛ստ եղեք դրան և որևէ ձևով մի՛ արագացրեք այն. Ռուբեն Վարդանյանի ձայնային հաղորդագրությունը «դատավճռից» հետո Իրանի ժողովրդի հետ պետք է խոսել հարգալից լեզվով․ Արաղչի Ադրբեջանում կալանավորվել է «Կոտի» մականունով տիկտոկեր Զեյնաբ Զեյնալին Ինչպիսի՞ եղանակ է սպասվում առաջիկա օրերին Թուրքիան խանդավառվել է Փաշինյանի հայտարարություններից Ի՞նչ է Երևանում փնտրելու Մարթա Կոսը ՔՊ-ում այժմ էլ մարզպետների ձայներն են հաշվում Փաշինյանի հակաեկեղեցական արշավը վտանգված է Պարեկային ծառայողները ուժեղացված ծառայության ընթացքում ինքնաձիգներ ու ատրճանակներ են հայտնաբերել էկոպարեկային ծառայության Դիլիջանի տեղամասի պետին ոչ սթափ վիճակում վարելու համար զրկել են վարորդականիցԿԳՄՍ-ն՝ 231 դպրոց փակելու լուրերի մասին Թրամփը 10% մաքսատուրք է սահմանել ամբողջ աշխարհի համար Որոշ հասցեներում ջուր չի լինի «Վենսի Հայաստան կատարած այցից հետո Փաշինյանը սկսել է խոսել Ռուսաստանի հետ բարեկամության արժեքի մասին» Տարադրամն այսօր «Կարող ենք ապրել և զարգանալ». Ինսայդերը բացահայտել է Հայաստանի նոր նպատակըՀայաստանի ղեկավարությունը երկիրը տանում է ինքնասպանության՝ և՛ տնտեսապես, և՛ քաղաքականապես. «Փաստ»Ռազմական թղթակից Ստեշին. Ադրբեջանն ու Հայաստանը մեր ընկերները չեն, դադարեք խաղալ ազգերի միջև բարեկամության վրաՈ՞վ կարող է հանդես գալ որպես Ռուբեն Վարդանյանի ազատ արձակման շահագրգիռ կողմ. «Փաստ»Քաղաքական դաշտում նոր կենտրոն․ «Մեր Ձևով» շարժումն ու «Ուժեղ Հայաստան»-ի օրակարգը Փաշինյանի ռազմավարությունը. Արտաքինը գումարած բյուրոկրատական ​​լեգիտիմությունըԱվստրիայից հնչած հստակ ուղերձը․ Եպիսկոպոսների ժողովը վերահաստատեց հավատարմությունը Կաթողիկոսին Մայրենի լեզվի միջազգային օր. պատմության այս օրը (21 փետրվար)«Հպարտ եմ, որ Էդուարդի նման որդի ունեմ». Էդուարդ Հարությունյանն անմահացել է 2022 թ. սեպտեմբերի 13-ին Ճակատենի դիրքերում. «Փաստ»Արտառոց միջադեպ Գյումրիում․ 4-5 հոգի մեքենայից իջնելով՝ դանակահարել են կանգառում կանգնած երիտասարդիՉորս տարի անց. ուկրաինական պատերազմը` որպես տրանսֆորմացիայի կատալիզատոր. «Փաստ»Սուրբ Թեոդորոս զորավարի հիշատակության օրն է ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանատունը զգուշացնում է «Դարձ ի շրջանս յուր». ի՞նչ է կատարվում անշարժ գույքի շուկայում արհեստական «բումից» հետո. «Փաստ»«Ժողովրդին պատերազմով վախեցնելով, Ադրբեջանի հետ համագործակցելով, «խաղաղության» քարոզ անելով՝ փորձելու են ինչ-որ արդյունք ստանալ». «Փաստ»Ո՞ր դեպքում ՔԿՀ ծառայողը հավելավճար ստանալու իրավունք ձեռք չի բերի. նախագիծ. «Փաստ»Արդյո՞ք ավելի սանձարձակ կդառնա պատերազմը Եկեղեցու դեմ. «Փաստ»Վահագն Խաչատուրյանն ինչ-որ բա՞ն է ակնարկում Նիկոլ Փաշինյանին. «Փաստ»Իշխանությունները սկսել են հպարտանալ նախկինների ստեղծածով. «Հրապարակ»