Հայաստանի ղեկավարությունը երկիրը տանում է ինքնասպանության՝ և՛ տնտեսապես, և՛ քաղաքականապես. «Փաստ»
news.ru–ն «Փաշինյանը Հայաստանը վերածում է Ուկրաինայի» վերնագրով հոդվածում գրում է, որ Ռուսաստանի փոխարտգործնախարար Միխայիլ Գալուզինի խոսքով, Հայաստանը դառնում է Արևմուտքի գործիք Ռուսաստանի հետ առճակատման մեջ, իսկ Մոսկվայի վրա Երևանի վերջին հարձակումները, կարծես, բարիդրացիական հարաբերությունների վերանայում են։ Փորձագետների կարծիքով, այդ ամենը, ի վերջո, կարող է հակառակ ազդեցություն ունենալ հենց Հայաստանի համար։ news.ru–ն փորձել է հասկանալ, թե ինչու է այդ երկիրը ռիսկի դիմում՝ կորցնելու իր պետականությունը։
Ռուսաստանի իշխանությունները գրանցում են Հայաստանի ակտիվ ռազմական, քաղաքական և տնտեսական համագործակցությունը արևմտյան երկրների և ասոցիացիաների հետ։ Միխայիլ Գալուզինը հիշեցրել է, որ Մոսկվան բազմիցս է զգուշացրել Հայաստանին նման մերձեցման հետ կապված, բայց Երևանը շարունակում է արագացնել իր տեմպը։ «Մենք բազմիցս ենք ասել մեր հայ գործընկերներին, որ Արևմուտքի համար, և նրանք այլևս չեն էլ թաքցնում դա, Հայաստանը աշխարհաքաղաքական պայքարի գործիք է Մոսկվայի հետ առճակատման մեջ», ընդգծել է նա։ «Մենք ակնկալում ենք, որ հանրապետությունը կշարունակի գործել պրագմատիկ: Հայկական տնտեսության բարձր աճի տեմպեր, ցածր գնաճ, ուժեղ ազգային արժույթ և հայկական արտադրանքի լայն շուկա, և այդ ամենի բանալին Ռուսաստանի հետ և ԵԱՏՄ շրջանակներում համագործակցությունն է», - հայտարարել է փոխնախարարը՝ հիշեցնելով, որ Մոսկվան շարունակում է Երևանին դիտարկել որպես Հարավային Կովկասում բնական դաշնակից։
Հայաստանը չի թաքցնում իր քաղաքականությունը, որն ուղղված է Ռուսաստանից «կախվածության նվազեցմանը»։ Այդ մասին հայտարարել է Հայաստանի խորհրդարանի խոսնակ Ալեն Սիմոնյանը՝ հաստատելով, որ Հայաստանի իշխանությունները շարունակում են հավատարիմ մնալ ԵՄ-ին անդամակցելու կուրսին, չնայած «նման քայլի ժամկետներն անորոշ են»։ Սիմոնյանը նաև մեկնաբանել է Շիրակում ռուսական ռազմաբազայի առկայությունը՝ նշելով, որ, իր կարծիքով, այն չի երաշխավորում Հայաստանի 100 % անվտանգությունը։
«Մայր Հայաստան» շարժման առաջնորդ Անդրանիկ Թևանյանն է քննադատել Սիմոնյանի հայտարարությունները news.ru-ին տված հարցազրույցում։ Նա կարծում է, որ Երևանն ավելի քան ութ տարի է, ինչ վարում է քաղաքականություն, որը վնասում է Մոսկվայի հետ հարաբերություններին։ Միևնույն ժամանակ, Շիրակի ռազմաբազան, ընդգծել է նա, մնում է անվտանգության երաշխավորներից մեկը ոչ միայն Հայաստանում, այլ նաև ամբողջ տարածաշրջանում։ «Պաշտոնական Երևանը ցանկանում է մեր հանրապետությունը վերածել երկրորդ Ուկրաինայի։ Մենք երկրորդ հետխորհրդային երկիրն ենք, որը նման ուղի է ընտրել։ Եվ դա չի ծառայում հանրապետության և նրա պետականության շահերին։ Հետևաբար, հետևանքները կարող են շատ ծանր լինել։ Հայաստանի ներկայիս իշխանությունների գործողությունները մեզ համար անընդունելի են», - ասել է Թևանյանը։
Իսկ, ահա, Նիկոլ Փաշինյանը ևս մեկ վիճահարույց հայտարարություն է արել։ Նա առաջարկել է, որ Ռուսաստանը վաճառի հանրապետության երկաթուղային ցանցի կոնցեսիոն կառավարման իրավունքները երրորդ երկրի, ինչպես, օրինակ՝ Ղազախստանը, Արաբական Միացյալ Էմիրությունները կամ Կատարը։ Կառավարության ղեկավարը հայտարարել է, որ TRIPP նախագծի շրջանակներում «որոշ ուժեր» առաջարկում են երկաթուղի կառուցել Ադրբեջանի և Նախիջևանի միջև՝ շրջանցելով Հայաստանը, քանի որ նրա ճանապարհները կառավարվում են Ռուսաստանի Դաշնության կողմից։ «Մենք չենք ուզում և մտադիր չենք ոչինչ անել Ռուսաստանի դեմ, բայց հիմա մեր երկաթուղու կառավարման պատճառով մենք կորցնում ենք մեր մրցակցային առավելությունը», - հայտարարել է Փաշինյանը։
Պետդումայի պատգամավոր Նիկոլայ Բուդուևը news.ru-ի հետ զրույցում վստահություն է հայտնել, որ Հարավային Կովկասում հաղորդակցությունների ապաշրջափակման գործընթացում Ռուսաստանի կառուցողական մասնակցության բացակայության դեպքում Երևանը վտանգում է մեկուսանալ ապագայի խոշոր լոգիստիկ նախագծերից։ Երկարաժամկետ հեռանկարում, կարծում է խորհրդարանականը, դա սպառնում է Հայաստանի պետականության կորստով։ «Միջպետական հարաբերությունների ներկայիս վերանայումը, որը վարում է Փաշինյանի թիմը, կարծես թե, իրական կոլեկտիվ անվտանգության մեխանիզմները դեկլարատիվ քաղաքական հռետորաբանությամբ փոխարինելու փորձ է», - ասել է նա։
Նշենք, որ Հայաստանը բախվել է աշխարհագրական և լոգիստիկ դժվարին իրավիճակի՝ սահմանափակ տրանսպորտային միջանցքների, արտաքին շուկաներից մեծ կախվածության և խոցելի տնտեսության պատճառով։ Այս ամենը «եվրոպական ընտրության» և ԵՄ-ին կամ ՆԱՏՕ-ին անդամակցության մասին խոսակցությունները դարձնում է անիրատեսական։ Միևնույն ժամանակ, Ռուսաստանը զգալի ներդրում ունի հանրապետության տնտեսական կայունության մեջ։ Բուդուևի կարծիքով, Ռուսաստանի հետ կապերի հարկադիր խզումը կարող է անդառնալի հետևանքներ ունենալ Հայաստանի համար։ Կայուն և հուսալի գործընկերոջ կորուստը կստիպի Երևանին վերաուղղորդել իր տնտեսությունը դեպի եվրոպական շուկա՝ մի գործընթաց, որը երկար ժամանակ է պահանջում։ «Ռուսաստանյան գազից Հայաստանի կախվածությունը կազմում է մոտ 80 %։ Սուբսիդավորված մատակարարումները սոցիալական կայունության հիմքն են։ Շուկայական գնագոյացմանը անցումը կամ այլընտրանքային գնումների փորձերը կարող են հանգեցնել սակագների կտրուկ բարձրացման և ապաարդյունաբերականացման։ Գյուղատնտեսական և արդյունաբերական ոլորտները ԵՄ չափանիշներին և քվոտաներին վերաուղղորդելը կպահանջի տասնամյակներ և հսկայական ներդրումներ», - նշել է խորհրդարանականը։
Թուրքիան խանդավառվել է Փաշինյանի հայտարարություններից Ի՞նչ է Երևանում փնտրելու Մարթա Կոսը ՔՊ-ում այժմ էլ մարզպետների ձայներն են հաշվում Փաշինյանի հակաեկեղեցական արշավը վտանգված է Պարեկային ծառայողները ուժեղացված ծառայության ընթացքում ինքնաձիգներ ու ատրճանակներ են հայտնաբերել էկոպարեկային ծառայության Դիլիջանի տեղամասի պետին ոչ սթափ վիճակում վարելու համար զրկել են վարորդականիցԿԳՄՍ-ն՝ 231 դպրոց փակելու լուրերի մասին Թրամփը 10% մաքսատուրք է սահմանել ամբողջ աշխարհի համար Որոշ հասցեներում ջուր չի լինի «Վենսի Հայաստան կատարած այցից հետո Փաշինյանը սկսել է խոսել Ռուսաստանի հետ բարեկամության արժեքի մասին» Տարադրամն այսօր «Կարող ենք ապրել և զարգանալ». Ինսայդերը բացահայտել է Հայաստանի նոր նպատակըՀայաստանի ղեկավարությունը երկիրը տանում է ինքնասպանության՝ և՛ տնտեսապես, և՛ քաղաքականապես. «Փաստ»Ռազմական թղթակից Ստեշին. Ադրբեջանն ու Հայաստանը մեր ընկերները չեն, դադարեք խաղալ ազգերի միջև բարեկամության վրաՈ՞վ կարող է հանդես գալ որպես Ռուբեն Վարդանյանի ազատ արձակման շահագրգիռ կողմ. «Փաստ»Քաղաքական դաշտում նոր կենտրոն․ «Մեր Ձևով» շարժումն ու «Ուժեղ Հայաստան»-ի օրակարգը Փաշինյանի ռազմավարությունը. Արտաքինը գումարած բյուրոկրատական ​​լեգիտիմությունըԱվստրիայից հնչած հստակ ուղերձը․ Եպիսկոպոսների ժողովը վերահաստատեց հավատարմությունը Կաթողիկոսին Մայրենի լեզվի միջազգային օր. պատմության այս օրը (21 փետրվար)«Հպարտ եմ, որ Էդուարդի նման որդի ունեմ». Էդուարդ Հարությունյանն անմահացել է 2022 թ. սեպտեմբերի 13-ին Ճակատենի դիրքերում. «Փաստ»Արտառոց միջադեպ Գյումրիում․ 4-5 հոգի մեքենայից իջնելով՝ դանակահարել են կանգառում կանգնած երիտասարդիՉորս տարի անց. ուկրաինական պատերազմը` որպես տրանսֆորմացիայի կատալիզատոր. «Փաստ»Սուրբ Թեոդորոս զորավարի հիշատակության օրն է ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանատունը զգուշացնում է «Դարձ ի շրջանս յուր». ի՞նչ է կատարվում անշարժ գույքի շուկայում արհեստական «բումից» հետո. «Փաստ»«Ժողովրդին պատերազմով վախեցնելով, Ադրբեջանի հետ համագործակցելով, «խաղաղության» քարոզ անելով՝ փորձելու են ինչ-որ արդյունք ստանալ». «Փաստ»Ո՞ր դեպքում ՔԿՀ ծառայողը հավելավճար ստանալու իրավունք ձեռք չի բերի. նախագիծ. «Փաստ»Արդյո՞ք ավելի սանձարձակ կդառնա պատերազմը Եկեղեցու դեմ. «Փաստ»Վահագն Խաչատուրյանն ինչ-որ բա՞ն է ակնարկում Նիկոլ Փաշինյանին. «Փաստ»Իշխանությունները սկսել են հպարտանալ նախկինների ստեղծածով. «Հրապարակ» Հանրությունը հերքում է ԿԳՄՍՆ-ի «հերքումը». «Փաստ»Պարգևավճար ստացած ղեկավարները պարտադիր պետք է ինքնակրթությամբ զբաղվեն. «Հրապարակ» Ո՛չ քայլ են անում, ո՛չ էլ վերջնական պատասխան տալիս. «Փաստ»Դոլարն ու եվրոն շարունակում են էժանանալ ԵՄ-ում չեն կարողացել համաձայնեցնել հակառուսական պատժամիջոցների 20-րդ փաթեթը Ռուսաստանը մշակում է նոր հիպերձայնային զենք, հայտնել են Գլխավոր շտաբում Amazon-ը դարձել է ԱՄՆ ամենամեծ ընկերությունը տարեկան հասույթի գծով՝ առաջ անցնելով Walmart-իցԱջափնյակում տեղի ունեցած միջադեպով քրեական վարույթի շրջանակում 1 անձի նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում է հարուցվելՄակրոնը մայիսի 4-ին երկօրյա այցով կլինի Հայաստանում Versace-ն ներկայացնում է Pivot պայուսակը. 3,300 դոլար արժողությամբ դասական պայուսակի նոր մեկնաբանությունըԱՄՆ-ը 3 օրում 68 ռшզմական բեռնատար ինքնաթիռ է տեղափոխել Մերձավոր Արևելք «40 տարեկանում մայրանում եմ, անհամբեր սպասում եմ, թե երբ եմ նրան տեսնելու». Լիլի ՄորտոՃապոնիան մտադիր է խաղաղության պայմանագիր կնքել Ռուսաստանի հետ. Ճապոնիայի վարչապետԹրամփը դիտարկում է Իրանի միջուկային օբյեկտներին խոշոր hարված hասցնելու հնարավորությունը. ABC NEWSՖուտբոլիստները պայքարում էին մեկը մյուսի համար. «Նոա»-ի գլխավոր մարզիչ Թրամփը կարծում է, որ Փաշինյանն ու Ալիեւն ընկերներ են դարձելԳեղասահորդուի Ալիսա Լիուն՝ օլիմպիական չեմպիոն, Ադելյա Պետրոսյանը 6-րդն էՖիլիպիններում ժայթքել է Կանլաոն հրաբուխը․ մոխրի սյունը հասել է 4,5 կմ բարձրության53 տարեկան հասակում մահացել է ամերիկացի հայտնի դերասան Էրիկ ԴեյնըԵՄ-ն չկարողացավ համաձայնության հասնել Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների 20-րդ փաթեթի շուրջ