Հայաստանում ընդդիմադիր լինելը վտանգավոր է կյանքի և առողջության համար
Գլխավոր դատախազությունը հայտնել է, թե ԱԺ նախկին պատգամավոր Անի Սամսոնյանին հետամտելու դեպքի առթիվ քրեական վարույթ է նախաձեռնվել։ Ավելի վաղ Անի Սամսոնյանը ֆեյսբուքյան էջում գրել էր, որ դեռևս հունվարին հաղորդում է ներկայացրել ՀՀ դատախազություն՝ իրեն հետամտելու և խուլիգանության (այդ թվում՝ քաղաքական բնույթով) դեպքի կապակցությամբ։
Սամսոնյանը գրել է, որ տվյալ անձը ներխուժել է նրա աշխատավայր, և նա ստիպված է եղել դիմել ինքնապաշտպանության։ Հետամտողը նախկին պատգամավորից պահանջել է հեռանալ քաղաքական դաշտից, սպառնալիքներ են տեղացել, և գրեթե մեկուկես ամիս անց, երբ նախկին պատգամավորը դեպքի մասին բարձրաձայնել է մամուլում, ընթացք է տրվել հունվարին ներկայացված հաղորդմանը։ Ընդդիմադիր քաղաքական գործիչներին հետապնդելու դեպքեր Հայաստանում բազմիցս են եղել, Փաշինյանի օրոք իրավիճակն ավելի սրվել է։ Սոցիալական ցանցերն էլ հնարավորություն են դարձել հետապնդումներն արդյունաբերական հիմքերի վրա դնելու համար։
Հայհոյանքը, սպառնալիքը, կեղծ ու ոչ կեղծ էջերով ընդդիմադիր գործիչների նկատմամբ ճնշումներն արդեն ոչ ոքի չեն զարմացնում։ Իրավապահ մարմիններն էլ դժկամությամբ են վարույթներ հարուցում։ Փոխարենը՝ վայրկյան չեն տատանվում, երբ հարկ է ձերբակալել և կալանավորել իշխանական որևէ գործչի նկատմամբ հակաօրինական քայլ կատարած ցանկացած անձի։ Սա է իրավական «բեսպրեդելն» ու երկակի ստանդարտները, որոնց մեջ այսօր ապրում է Հայաստանը։
Արփինե Հախվերդյան
ԵՄ-ն չկարողացավ համաձայնության հասնել Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների 20-րդ փաթեթի շուրջԱրթուր Դավթյանը վնասվածքի պատճառով չի մասնակցի Աշխարհի գավաթի հենացատկ մարզագործիքի ընտրական փուլինՎալոդյա Գրիգորյանի սպանության գործով կհարցաքննվեն ԱխտոյաններըTelegram-ը ստեղծել ու պահպանում է ենթակառուցվածք, որը թույլ է տալիս անօրինական կերպով տարածել ՌԴ քաղաքացիների անձնական տվյալները․ ՌոսկոմնադզորՌուսաստանն ու Ուկրաինան նոր հարվածներ են փոխանակելԲազմաթիվ հասցեներում գազ չի լինի Թուրքիայում հայկական Սուրբ Աստվածածին եկեղեցին վերնորոգումից հետո կդառնա թանգարանԹրամփը ծաղրել է Փաշինյանին ու Ալիևին Հայաստանում ընդդիմադիր լինելը վտանգավոր է կյանքի և առողջության համար ԱՄՆ զինված ուժերը պատրաստ են հարվածել Իրանին փետրվարի 21-ին․ CBSԽոշոր վթար՝ Բաղրամյան պողոտայումՄաhացել է Տ. Տաթև արքեպիսկոպոս ՍարգիսյանըՈւժգին երկրաշարժ՝ ԹուրքիայումԷմանուել Մակրոնը կժամանի Հայաստան․ նախատեսված են երկկողմ հանդիպումներՏավուշի համայնքային ոստիկանները 68-ամյա տղամարդու տանը ինքնաձիգներ և փամփուշտներ են հայտնաբերելԻրանն ԱՄՆ-ին զգուշացրել է․ պատասխան քայլեր կձեռնարկվեն Ծանոթ ու միաժամանակ անհայտ … Ձմեռային պալատԿադրեր` ողբերգական դեպքի վայրիցՓաշինյանին միացած տիրադավների շարքերը պակասում են«Քաղաքագետը անսպասելի շահագրգիռ անձ է բացահայտել Ռուբեն Վարդանյանի Բաքվից ազատ արձակման գործում» Էդգար Գևորգյանն ազատվել է ՊԵԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնիցԻնչ վիճակում են վիրավորում ստացած անձինք «Երևանը թաղում է Ռուսաստանի հետ իր բարեկամությունը և իրեն. Փաշինյանը Հայաստանը վերածում է Ուկրաինայի»Լեռնային Ղարաբաղում անց է կացվել սահմանադրական հանրաքվե․ պատմության այս օրը (20 փետրվար)Թրամփն Իրանին 10-15 օր է տվել համաձայնագիր կնքելու համարՄեծ Բրիտանիայի թագավորի կրտսեր եղբայրն ազատ է արձակվելՄահացածը ՊՆ ծառայող էր` 20 տարեկանԱրմավիրի մարզի շուրջ 20 հասցեներում խուզարկություններ են ընթանում․ ՆԳՆ10 ժամ ջուր չի լինի Եվրոպայի և Կոնֆերենցիայի լիգաներ | «Նոան» հաղթեց առաջին հանդիպումըԱրտաքին զիջումներ, ներքին ճնշումներ. իշխանության պահպանման երկակի ռազմավարություն Սահմանվել է երրորդ և յուրաքանչյուր հաջորդ երեխայի նպաստի չափըԸնտրակա՞շառք, թե՞ վարչական ռեսուրս․ Սյունիքում աջակցությունների բաժանումը նախընտրական մեկնարկից օրեր անց Աշտարակի մեծ կամրջի վրա բեռնատար է այրվելԴոլարը թանկացել է, ռուբլին՝ էժանացելՕդի ջերմաստիճանը կնվազի 7-10 աստիճանովԱզատավանից հայտնում են զոհի մասինՊլանային անջատումներ` նշված հասցեներում Երկրաշարժ է տեղի ունեցել Կասպից ծովումԳիշերը Երևանում մեքենաներ են այրվել Պետերի ախորժակը բացվել է, պարգևավճարներն իրավիճակ են փոխել. «Հրապարակ»Արձանագրությունը կա. դատախազը պետք է մեղադրանք առաջադրի Արթուր Հովհաննիսյանին. «Ժողովուրդ»Իշխանությունը չի ուզում, որ արցախցիները մասնակցեն ընտրություններին. «Հրապարակ»«Երաժշտություն հանուն ապագայի» հիմնադրամի «Հայ Վիրտուոզներ» ծրագրի կրթաթոշակառու Էդուարդ Դայանը արժանացել է Գրան Պրիի Նարեկ Սամսոնյանի խափանման միջոցը փոխվել է տնային կալանքի «Քարֆուր»-ի որոշ արտադրատեսակների արտադրություն է կասեցվելԲագրատ սրբազանի կալանքը երկարաձգվեց Մոտ օրերս վառելիքի գները կնվազեն Օրը ցերեկով մարտաֆիլմ հիշեցնող տեսարաններ են, սա՞ է «բարեփոխումների» ենթարկված իրավապահ համակարգը Արամ Ղուկասյանը նշանակվել է ՔԿ Արմավիրի մարզային քննչական վարչության Վաղարշապատի քննչական բաժնի պետ